Daniel Ferenčík

Je v každodennom kontakte s fotografiou už viac ako 15 rokov. Okrem neustáleho vzdelávania sa v tejto oblasti sa dlhodobo zameriava na problémy a potreby bežných fotoamatérov. Hľadá a nachádza spôsoby, ako im čo najzrozumiteľnejšou formou poskytnúť všetko potrebné know-how k tomu, aby mohli krásnymi fotografiami robiť radosť sebe aj svojmu okoliu. Napriek tomu, že zatiaľ nieje priamym aktérom žiadneho video kurzu, ako asistent stál pri zrode úplne každého.
Daniel Ferenčík

Kurzy

Neboli nájdené žiadne kurzy

Články

Kompozícia #1 - čo je kompozícia a kompozičné princípy
Každý z nás by určite chcel vytvárať krásne a zaujímavé fotografie, ktoré budú nielen pekné, ale ktoré zároveň zachytia atmosféru fotografovaného miesta alebo objektu tak, aby sme si na ňu vedeli spomenúť aj po mnohých rokoch.
Čítať viac
17.októbra 2017 V kategórii Fotografická kompozícia

Na čo slúži slnečná clona na objektív a kedy ju použiť.
Ak máte fotoaparát s vymeniteľným objektívom, tak ste si už pravdepodobne všimli, že k niektorým objektívom je v rámci balenia dodávaná plastová slnečná clona. V tomto článku sa pozrieme na minimálne tri dobré argumenty prečo slnečnú clonu používať, ale aj na nevýhody, ktoré môžu používanie slnečnej clony sprevádzať.
Čítať viac
26.októbra 2016 V kategórii Fototechnika

Recenzia Canon EOS 80D
Canon EOS 80D je po troch rokoch novým najvyšším predstaviteľom amatérskej rady zrkadloviek značky Canon. Ide už o desiaty model triedy EOS (v desiatkovom rade), ktorý začal svoju púť v roku 2000 trojmegapixelovým (bez srandy) modelom EOS D30.
Čítať viac
30.septembra 2016 V kategórii Fototechnika

Lens Flare: Fotografické efekty zadarmo
Opäť sme pre vás pripravili jeden z ďalších netradičných darčekov, ktorý môžete využiť pri vašej práci, tentoraz pri úprave fotografií.
Čítať viac
11.mája 2016 V kategórii Darčeky

Ako fotiť portrét v prirodzenom svetle vonku
Ak aspoň občas fotografujete, určite aj vás trápi otázka, ako fotiť pekné portéty v exteriéri bez veľkých investícií do fotografickej techniky.
Čítať viac
18.februára 2016 V kategórii Fotoškola

Vianočné rady pre krásne rodinné fotografie
Vianoce sú nepochybne jedným z najkrajších období v roku, kedy sa väčšina z nás teší na príjemnú atmosféru a chvíle pohody strávené s rodinou, na ktoré potom ešte dlho spomína.
Čítať viac
12.novembra 2015 V kategórii Fotoškola

Fotografovanie krajiny s Canon EOS 5DsR
Pred pár týžňami som mal možnosť vyskúšať fotoaparát Canon EOS 5DsR. Na toto telo od Canonu som bol už dlhšiu dobu veľmi zvedavý, a tak mi okrem plánovanej cesty do Nórska pribudol ďalší dôvod na radosť.
Čítať viac
9.novembra 2015 V kategórii Fototechnika

Canon predstavil radu EOS 5Ds
Firma Canon prednedávnom posunula hranice rozlíšenia klasických digitálnych zrkadloviek zase o krok dopredu. Predstavila totiž dva nové fotoaparáty Canon EOS 5Ds a Canon EOS 5DsR s rozlíšením 50,6 megapixelu a zásadným spôsobom tak ovplyvnila niekoľko fotografických žánrov.
Čítať viac
27.augusta 2015 V kategórii Fototechnika

13 dobrých nápadov, ako naučiť vaše dieťa fotiť II.
Prinášame vám druhú časť nášho článku o dobrých nápadoch, ako naučiť vaše dieťa fotiť, v ktorom sa pozrieme na kompozíciu, ostrenie a správnu expozíciu.
Čítať viac
14.augusta 2015 V kategórii Fotoškola

13 dobrých nápadov, ako naučiť vaše dieťa fotiť I.
Ak sa aj vaše dieťa začalo v poslednej dobe zaujímať o fotoaparát alebo objavovať čaro fotografie, je ideálny čas vysvetliť mu, ako sa fotoaparát používa a ukázať, aké môže byť fotografovanie zábavné.
Čítať viac
6.augusta 2015 V kategórii Fotoškola

5 tipov na trochu iné dovolenkové fotky
Určite to sami poznáte: všetky fotky z dovolenky pri mori vyzerajú každý rok takmer rovnako – záber na more s vrcholkami plážových slnečníkov, fotografie typu 'nohy a more' alebo vlastné 'selfie' na pláži.
Čítať viac
17.júla 2015 V kategórii Fotoškola

7 horúcich tipov na krásne letné fotky
Letné fotky patria zvyčajne medzi tie krajšie, ktoré sa nám počas roka podarí nafotiť, už len vďaka príjemnému počasiu a pohodovej atmosfére. Ak však chcete, aby boli vaše fotky skutočne krásne, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich jednoduchých trikov.
Čítať viac
12.júna 2015 V kategórii Fotoškola

Fotokurzy, knihy, online... Ako sa skutočne naučiť fotografovať?
Každý z nás by chcel určite vedieť fotografovať čo najlepšie – pravidelne robiť krásne zábery, ktoré by zaujali nielen našich blízkych, ale obstáli aj v tvrdej konkurencii ostatných fotografických nadšencov.
Čítať viac
20.mája 2015 V kategórii Témy

Tvorba videa: nová kategória na Photovia.sk
Photovia kráča s dobou a preto sme pre vás pripravili úplne novú, atraktívnu kategóriu: tvorbu videa. Dnešné zrkadlovky dokážu nahrávať video rovnako dobre ako fotografovať, bola by preto škoda túto úžasnú vlastnosť nevyužiť naplno.
Čítať viac
22.decembra 2014 V kategórii Novinky

Canon EOS 7D Mark II v teste
Ondrej Macko z PC Revue a Peter Brichta testujú novinku Canon EOS 7D Mark II v extrémnych podmienkach – pozrite sa, ako test dopadol a čo všetko si s novinkou môžete dovoliť.
Čítať viac
4.decembra 2014 V kategórii Fototechnika

Ako zvládnuť základy makro fotografie
Makro fotografia je úžasná práve z dôvodu, že nám ponúka pohľad na svet odlišnou optikou a tí z vás, ktorí už nejaké makro objektívy vlastnia dobre vedia, aké fascinujúce fotografie sa s nimi dajú vytvoriť. Čo ale robiť v prípade, že takýto objektív nemáte a aj napriek tomu chcete urobiť zaujímavú detailnú fotografiu?
Čítať viac
23.novembra 2014 V kategórii Fotoškola

Ako na pekný portrét pri západe slnka
Veľa z nás rado fotografuje pri západe slnka, obloha má vtedy zaujímavú atmosféru a hýri rôznymi farbami. Často však býva problém v tom, že sa nám z fotografovaného objektu stane tmavá silueta aj vtedy, keď si to neželáme. Prečítajte si, ako tejto situácii jednoducho predchádzať.
Čítať viac
23.novembra 2014 V kategórii Fotoškola

Tipy na krásny portrét bez námahy
Asi najčastejším dôvodom na kúpu digitálneho fotoaparátu je túžba po pekných záberoch našej rodiny a blízkych, práve preto patrí portrétna fotografia medzi najrozšírenejšie. Pekné zábery však získame len vtedy, ak sa nám podarí dodržať aspoň niekoľko fotografických zásad.
Čítať viac
23.novembra 2014 V kategórii Fotoškola

5 základných pravidiel kompozície
Dobrá kompozícia je základom dobrej fotografie a aj keď sa vraví, že pravidlá sú na to, aby sa porušovali, v prípade kompozície to neplatí.
Čítať viac
23.novembra 2014 V kategórii Fotoškola

11 dobrých rád pre začiatočníkov
Pre každého, kto sa chystá s fotografovaním ešte len začať prinášame 11 užitočných rád, ako čo najjednoduchšie nájsť pekné motívy na fotenie, rýchlo napredovať a pritom nezbankrotovať.
Čítať viac
19.novembra 2014 V kategórii Fotoškola