Vianočné rady pre krásne rodinné fotografie

Vianočné rady pre krásne portrétne fotografie

Vianoce sú nepochybne jedným z najkrajších období v roku, kedy sa väčšina z nás teší na príjemnú atmosféru a chvíle pohody strávené s rodinou, na ktoré potom ešte dlho spomína. Aby ste mali spomienky na toto obdobie uchované v čo najkrajšej forme na dlhé roky, prinášame vám niekoľko overených tipov na krásne vianočné fotografie.

1. Pripravte sa

Presvedčte sa, že ste schopný zachytiť všetky vianočné momenty. Príprava tvorí základnú časť úspešného fotenia a určite za to stojí. Prečitajte si, ako sa naučiť dobre fotografovať čo najrýchlejšie.

Pripravte si fotoaparát.
Môže to vyzerať ako samozrejmosť, ale často sa stáva, že na fotoaparát v zhone zabudnete, a to najmä vtedy, ak niekam cestujete. Uistite sa, že máte dobre nabité batérie a zbalenú nabíjačku. Nezabudnite na pamäťovú kartu a presvedčte sa, že je prázdna a pripravená na fotenie.

Určite niekoho zodpovedného za fotenie.
V rodine bývajú vianočné úlohy často rozdelené – určí sa, kto bude zodpovedný za vianočnú výzdobu, vianočný stromček, alebo za prípravu jedál a nápojov. Tak prečo neurčiť aj osobu zodpovednú za fotografovanie? Počas hektiky dňa sa totiž práve na fotenie zvyčajne zabudne.

Uvažujte o svetle v miestnosti, kde sa bude fotografovať.
Je miestnosť dostatočne svetlá? Budete potrebovať blesk? Nepôsobí pozadie príliš rušivo?

2. Vyváženie bielej

Venujte pozornosť tomu, pri akom druhu osvetlenia budete fotografovať a nastavte si správne vyváženie bielej. Ak máte fotoaparát, ktorý umožňuje fotografovať do formátu RAW, zvoľte si práve tento formát a vyváženie bielej môžete nechať až na fázu úpravy fotiek a postprodukcie.

3. Zachyťte všetky etapy príprav

Samotná vianočná večera, alebo večerné posedenie pri stromčeku sú určite najkrajšie časti Vianoc, ale existujú aj iné fotografické príležitosti, a to najmä vo fáze príprav, napr.

  • príprava jedla
  • príprava vianočnej výzdoby
  • stavba vianočného stromčeka
  • balenie darčekov
  • deti vo sviatočnom oblečení
  • príprava vianočného stola

Takéto fotografie pred samotnou Štedrou večerou sú často veľmi pekné, pretože zachytávajú všetku starostlivosť a lásku, ktorá bola venovaná prípravám.

Rady pre krásne rodinné fotografie - zachyťte etapy príprav

4. Ako na skupinové fotografie

Jedným z najčastejších vianočných záberov je skupinová fotografia. Pri takejto fotke je dobré všetko si dopredu premyslieť a vašich blízkych zavolať, až keď budete na fotenie pripravený - ľudia neradi čakajú, a už vôbec nie pred objektívom fotoaparátu :).

Ako najlepšie pripraviť scénu.
Odfoďte si prázdnu scénu vopred a ak je fotografia podľa vašich predstáv, môžete začať. Je dôležité, aby bolo na fotografii každého dobre vidieť, preto si vopred premyslite usporiadanie postáv v priestore. Zakomponujte do záberu aj stromček alebo inú vianočnú výzdobu, ale pozor! Ak je stromček príliš veľký, nechajte v zábere iba jeho časť, aby sa nestal na fotke dominantným.

Nezabudnite vždy spraviť niekoľko záberov, nielen jeden. Fotoaparát umiestnite čo najďalej od fotografovaných a vyzoomujte obraz čo najviac (samozrejme len do tej miery, aby ste neodrezali z niektorého člena rodiny). V takom prípade bude totiž na fotografii každému dobre vidieť do tváre. Ideálne je použiť statív a samospúšť pre čo najostrejší záber.

5. Pri otváraní darčekov použite sériové snímanie

Viaceré momenty počas vianočných sviatkov sú naplnené fotografickými príležitosťami, ale otváranie darčekov je úplne jedinečné. Jedná sa o momenty naplnené emóciami, rôznymi výrazmi tváre aj vzrušením, najmä ak fotografujete deti.

Prepnite fotoaparát do režimu sériového snímania a vytvorte maximum záberov. Môžete zachytiť peknú sériu fotografií od očakávania pri zabalenom darčeku, vzrušenia pri rozbaľovaní až k radosti (alebo aj sklamaniu :) z darčeka. Nezabudnite vždy odfotiť aj tých, ktorý darčekom svojich blízkych obdarovali.

Rady pre krásne rodinné fotografie - použite sériové snímanie

6. Vyplňte hľadáčik

Jedna z najčastejších chýb, ktorá sa objavuje na vianočných fotografiách je, že ľudia fotia svojich blízkych z veľkej vzdialenosti, často až z druhej strany miestnosti. Na fotografii je potom množstvo zbytočného priestoru a snímaná postava je malá. Vyplňte radšej úplne celý hľadáčik fotografovaným objektom s použitím zoomu, alebo sa posuňte bližšie. Aj keď sa jedná o jeden z najjednoduchších tipov, môže mať zásadný vplyv na vaše výsledné fotografie.

7. Zvládnite svoj blesk

Častým problémom na vianočných fotografiách býva aj príliš viditeľný blesk. Pri jeho nesprávnom použití sú postavy presvetlené a vytvárajú na pozadí tvrdé, nepekné tiene. V ideálnom prípade tento problém vyrieši externý systémový blesk, ktorého svetlo môžete odrážať od stropu alebo od stien. Presný návod, ako fotiť s bleskom v interiéri nájdete v našom online foto kurze.

Ak máte iba blesk vstavaný vo fotoaparáte, skúste prepnúť fotoaparát do režimu nočného snímania (režim pomalá synchronizácia). Fotoaparát si zvolí dlhší expozičný čas a tesne pred záverom expozície sám použije blesk. Na fotografii tak bude zachytený dostatok okolitého svetla a blesk pomôže zmraziť pohyb. Treba upozorniť, že tento spôsob môže skončiť aj sériou „nezvyčajných“ fotografií, čo môže zároveň spôsobiť veľa zábavy.

Pri novších fotoaparátoch existuje aj možnosť blesk úplne zakázať a fotografovať iba v prirodzenom svetle. Aj pri horších svetelných podmienkach si fotoaparát s dostupným svetlom dobre poradí a vysoké hodnoty ISO, ktoré musíte nastaviť, nespôsobia až také výrazné zhoršenie kvality fotky.

8. Zapnite si Makro

Väčšina digitálnych fotoaparátov už dnes disponuje režimom Makro, čo môžete využiť vo svoj prospech a fotografovať s jeho pomocou drobnosti alebo atraktívne detaily. Ozdoby na vianočnom stromčeku, dekorácie na stole, sladkosti alebo koláče v miske.. Niekedy práve z týchto bežných detailov vzniknú nádherné fotografie, ktoré vás určite prekvapia. Prečítajte si viac o tom, ako fotiť makro.

Rady pre krásne rodinné fotografie - zapnite si makro

9. Kontrolujte si Clonu

Pri fotení v interiéroch sa pomerne často fotografuje v režime priorita clony, čo znamená, že clonu neustále meníte v závisloti na fotografovanej téme a čas vám fotoaparát automaticky dorátava.

Napríklad pri fotografovaní vianočnej výzdoby na stromčeku si treba vyberať malú hĺkbu ostrosti (malé clonové číslo, napr. f/2,8), ktorá nám spôsobí rozostrené pozadie, čo sa pre tento typ záberu veľmi hodí. Ak ale budete fotografovať rodinu pri vianočnej večeri, je dobré pracovať s väčšou hĺbkou ostrosti (hodnoty clony f/8 až f/11, alebo viac), aby boli všetky postavy na zábere ostré.

Rady pre krásne rodinné fotografie - kontrolujte si clonu

Prichádzajúce vianočné obdobie so sebou už teraz prináša takmer neobmedzené množstvo fotografických príležitostí: budovy a ulice prezlečené do vianočného šatu, vianočné akcie a vystúpenia, vonkajšia zimná atmosféra. Stačí len vyjsť s fotoaparátom von a túto atmosféru zachytiť. Vianoce sú totiž nádherný čas roka, ktorý veľmi praje fotografovaniu a je ideálny aj na precvičenie si práce s fotoaparátom. Prajeme veľa zábavy!

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať