Veľa z nás rado fotografuje pri západe slnka, obloha má vtedy zaujímavú atmosféru a hýri rôznymi farbami. Často však býva problém v tom, že sa nám z fotografovaného objektu stane tmavá silueta aj vtedy, keď si to neželáme. Prečítajte si, ako tejto situácii jednoducho predchádzať. Ak sa chcete o tejto tejto problematike dozvedieť ešte viac, potzrite si náš online fotokurz Ako fotiť portrét v prirodzenom svetle.
Pokiaľ vytvorenie siluety teda nie je náš kreatívny zámer, musíme nájsť iné riešenie, ako nafotiť portrét za súmraku. Na úvod je dobré porozumieť tomu, čo sa deje.
Zapadajúce slnko sa v tejto fáze dňa nachádza tesne nad obzorom a tvorí na pozadí silné protisvetlo. Náš subjekt je na tom presne opačne, väčšinou má slnko za chrbtom a pri pohľade do fotoaparátu má tvár v úplnom tieni. Takto veľký expozičný rozdiel fotoaparát nedokáže zachytiť a štandardne vytvorí dva druhy fotografie. Už spomenutú siluetu s krásne farebným pozadím, alebo dobre exponovanú tvár v popredí, ale úplne bez atmosféry zapadajúceho slnka.
Ako správny fotografi si samozrejme želáme to najlepšie z oboch svetov:-).
Ak teda chcete skvelý portrét pri západe slnka, ktorého farby nie sú vyblednuté, postupujte takto:
Váš objekt tak bude vďaka blesku dostatočne prekreslený a aj obloha na pozadí bude vyzerať výborne. Je to starý trik, ktorý sa stále používa, pretože tak dobre fuguje. Ak by sa vám intenzita blesku nezdala ideálna (teda blesk nie je dostatočne silný, alebo je naopak príliš výrazný) použite kompenzáciu blesku v nastaveniach vašej zrkadlovky. Ako správne pracovať s bleskom sa môžete dozvedieť v našom online fotokurze Základy fotenia so systémovým bleskom.
Výborným pomocníkom na fotenie pri západe slnka je aj odrazná doska. Jej výhodou oproti blesku môže byť jej samotná veľkosť a zároveň možnosť lepšie pracovať so smerovaním a intenzitou svetla – môžete ju natočiť podľa potreby a odraziť svetlo požadovaným smerom. O tom ale viac porozprávame niekedy nabudúce.