Ako na pekný portrét pri západe slnka

Portrét pri západe slnka a za súmraku

Veľa z nás rado fotografuje pri západe slnka, obloha má vtedy zaujímavú atmosféru a hýri rôznymi farbami. Často však býva problém v tom, že sa nám z fotografovaného objektu stane tmavá silueta aj vtedy, keď si to neželáme. Prečítajte si, ako tejto situácii jednoducho predchádzať. Ak sa chcete o tejto tejto problematike dozvedieť ešte viac, potzrite si náš online fotokurz Ako fotiť portrét v prirodzenom svetle.

Keď nechcete siluetu

Pokiaľ vytvorenie siluety teda nie je náš kreatívny zámer, musíme nájsť iné riešenie, ako nafotiť portrét za súmraku. Na úvod je dobré porozumieť tomu, čo sa deje.

Zapadajúce slnko sa v tejto fáze dňa nachádza tesne nad obzorom a tvorí na pozadí silné protisvetlo. Náš subjekt je na tom presne opačne, väčšinou má slnko za chrbtom a pri pohľade do fotoaparátu má tvár v úplnom tieni. Takto veľký expozičný rozdiel fotoaparát nedokáže zachytiť a štandardne vytvorí dva druhy fotografie. Už spomenutú siluetu s krásne farebným pozadím, alebo dobre exponovanú tvár v popredí, ale úplne bez atmosféry zapadajúceho slnka.

Ako správny fotografi si samozrejme želáme to najlepšie z oboch svetov:-).

Portrét pri západe slnka - silueta

Ako na to

Ak teda chcete skvelý portrét pri západe slnka, ktorého farby nie sú vyblednuté, postupujte takto:

  • Začnite tým, že si na fotoaparáte vypnete blesk a fotoaparát namierie na oblohu.
  • Následne čiastočne zatlačte spúšť, zmeriate tak expozíciu na oblohe.
  • So stále stlačenou spúšťou (môžete použiť aj funkciu pre blokovanie expoizície) prekomponujte tak, aby sa v zábere nachádzal aj fotený objekt a blesk opäť zapnite.
  • Teraz už spúšť len dotlačte, čím vytvoríte fotografiu.

Váš objekt tak bude vďaka blesku dostatočne prekreslený a aj obloha na pozadí bude vyzerať výborne. Je to starý trik, ktorý sa stále používa, pretože tak dobre fuguje. Ak by sa vám intenzita blesku nezdala ideálna (teda blesk nie je dostatočne silný, alebo je naopak príliš výrazný) použite kompenzáciu blesku v nastaveniach vašej zrkadlovky. Ako správne pracovať s bleskom sa môžete dozvedieť v našom online fotokurze Základy fotenia so systémovým bleskom.

Portrét pri západe slnka - správna expozícia

Výborným pomocníkom na fotenie pri západe slnka je aj odrazná doska. Jej výhodou oproti blesku môže byť jej samotná veľkosť a zároveň možnosť lepšie pracovať so smerovaním a intenzitou svetla – môžete ju natočiť podľa potreby a odraziť svetlo požadovaným smerom. O tom ale viac porozprávame niekedy nabudúce.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať