Makro fotografia je úžasná práve z dôvodu, že nám ponúka pohľad na svet odlišnou optikou a tí z vás, ktorí už nejaké makro objektívy vlastnia dobre vedia, aké fascinujúce fotografie sa s nimi dajú vytvoriť.
Čo ale robiť v prípade, že takýto objektív nemáte a aj napriek tomu chcete urobiť zaujímavú detailnú fotografiu? Ak nemáte čas na absolvovanie workshopov alebo foto kurzov, ponúkame vám niekoľko rýchlych tipov, ako na to:
Prvý krok je zvoliť si správny režim. Režim makro býva zvyčajne označený symbolom malej kvetiny a jeho zvolením oznámite vášmu fotoaparátu, že sa chcete zamerať na objekty ležiace bližšie než zvyčajne. Režim makro tiež väčšinou dohliadne, aby bol fotografovaný objekt zaostrený a pozadie naopak rozmazané.
V makro fotografii je statív veľmi užitočnou pomôckou, dokonca aj keď fotografujete s kompaktom. Ruky sa trasú každému z nás a otrasy sa tak prenášajú na vznikajúce fotografie. Takto roztrasené fotografie ostanú vždy rozmazané, nedokážete ich už dodatočne doostriť a môžu putovať rovno do koša. Pri použití kvalitného statívu sa tomuto problému dokážete elegantne vyhnúť.
Niektoré makro režimy vám nedovoľujú robiť žiadne ďalšie nastavenia, niektoré však áno. V takom prípade je jednou z možností, pohrať sa s nastavením clony a tým pádom aj s hĺbkou ostrosti.
Vyberte si napríklad malú clonu (to znamená, že clonové číslo bude čo najvyššie) pokiaľ chcete, aby bola hĺbka ostrosti väčšia a objekty na fotografii boli všetky ostré. Naopak pre nízku hĺbku ostrosti a čo najviac rozmazané pozadie použite najnižšie môžné clonové číslo (f/ 2.0 - 2.8).
V makro fotografii je obzvlášť potrebné, aby ste mali zaostrovanie pod kontrolou. Platí to najmä v prípade malej hĺbky ostrosti, kedy je veľmi dôležité presvedčiť sa, že v centre pozornosti je práve tá časť, pri ktorej sme to plánovali. Nastavte si na vašom fotoaparáte manuálny výber ostriaceho bodu a vyberajte si sami, čo bude ostré a čo nie.
Zapamätajte si niektoré pravidlá, ktoré sa týkajú kompozície, napríklad pravidlo tretín. Uistite sa, že vaša fotografia má bod záujmu, čiže taký bod, ktorý hneď pritiahne oko diváka. Pozor na pozadie, aby nebolo rušivé.
Pri mnohých makro fotografiách je umelo dodané svetlo veľmi dôležité, avšak pri použití vstavaného blesku fotoaparátu si treba dávať pozor na jeho problémy s obmedzenou kontrolou. Dobré rady, ako zo vstavaného blesku vyťažíť čo najviac nájdete vo videu základy fotenia so systémovým bleskom.
Urobíte dobre, ak si na fotografovanie vyberiete dennú dobu, kedy je dostatok prirodzeného svetla. Ak to nie je možné, použite na rozptýlenie svetla priesvitný papier a umiestnite ho pred blesk. Ďalšou alternatívou môže byť použitie iného svetelného zdroja, napríklad umelého svetla, aby ste tak dostali do fotografie viac svetla. Nebojte sa experimentovať.
Snažte sa pravidelne fotografovať z rôznych uhlov pohľadu a taktiež meniť svetelné situácie. Kontrolujte zábery na LCD displeji fotoaparátu, priblížte si každú fotografiu a zistite, či je skutočne ostrá – predídete tak neskoršiemu sklamaniu z rozmazaného záberu.
Pokiaľ sa chcete vyhnúť roztrasenej fotografii, skúste okrem statívu použiť aj diaľkovú spúšť, ktorá vám umožní odfotografovať váš objekt bez akéhokoľvek dotyku fotoaparátu. Niektoré kompaktné fotoaparáty žiaľ nemajú vstup pre kábel diaľkovej spúšte, môžete si preto pomôcť samospúšťou.
Nebojte sa experimentovania ani chýb, vďaka nim sa predsa človek učí! Čím viac chýb urobíte, tým viac sa posuniete vpred a vaše fotografie sa tak pomaly, ale isto budú približovať k vašim vysneným záberom.