5 základných pravidiel kompozície

5 základných pravidiel kompozície

Dobrá kompozícia je základom dobrej fotografie a aj keď sa vraví, že pravidlá sú na to, aby sa porušovali, v prípade kompozície to neplatí. Ak pravidlá kompozície ovládate, môžete si síce dovoliť porušiť niektoré z nich, nikdy však nie všetky naraz. Ak to urobíte, výsledná fotografia pravdepodobne nikoho nezaujme.

1. Základy práce s fotoaparátom, časť 1


Podrobné informácie o základoch fotografovania nájdete v našom kurze
Základy práce s fotoaparátom,
časť I.

Aké pravidlá by ste teda mali dodržiavať, aby bola vaša fotografia zaujímavá nielen dnes, ale aj po rokoch? Pri fotografovaní uričte nezabúdajte na:

1. Výber hlavného motívu

Výber prvkov v zábere, alebo výber samotného motívu je základným spôsobom, ako pristupovať ku kompozícii. Pokiaľ sa v zábere objavujú prvky, ktorých prítomnosť nie je dôležitá, alebo o ktorých neviete povedať, prečo tam sú, môžeme ich označiť za rušivé.

Dobré riešenie pre začiatočníkov je použitie základného teleobjektívu, ktorým zachytíme len určitý detail z celej scény. Teleobjektív okrem toho, že zachytí len nami vybranú a teda podstatnú časť scény, často rozostrí pozadie, čím ešte viac potlačí rušivé prvky.

5 základných pravidiel kompozície, výber motívu

Tí z vás, ktorí fotografujú kompaktným fotoaparátom, môžu použiť zoom na priblíženie objektov v rámci fotografovanej scény. Fotograf samozrejme nemôže stále fotiť len detaily či výrezy, ale je to určite dobrý spôsob, ako sa naučiť pracovať s kompozíciou. Základná rada pre prácu s kompozíciou teda znie: vyberajte zo scény len to podstatné, zoomujte, alebo používajte teleobjektív.

2. Pravidlo tretín

Najznámejšie a najuniverzálnejšie používané pravidlo kompozície. Využíva rozdelenie obrazu pomyselnými zvislými a vodorovnými čiarami na tretiny. Hlavné objekty sú umiestňované na priesečníky týchto čiar, alebo na čiary samotné.

Podiel horizontu a oblohy je tiež určovaný umiestnením rozhrania na jednu z čiar. Horizont môžete umiestniť podľa zámeru buď do hornej alebo spodnej tretiny fotografie.

5 základných pravidiel kompozície, pravidlo tretín

3. Vodiace línie

Geometrické tvary sú vo fotografii veľmi silným prvkom, najvýznamnejším z nich sú nepochybne línie – náš pohľad je k nim totiž doslova priťahovaný. Stromy, rieky, cesty, mosty, výškové budovy: všetky tieto objekty slúžia pre naše oko ako dokonalé vodiace línie.

Ak sa pozrieme na záber s výraznými líniami, náš pohľad ich podvedome nasleduje naprieč celou fotografiou . Niekedy nás línie fotkou len prevedú, inokedy nás zasa privedú k ústrednému motívu, ktorý sa nachádza niekde na fotografii.

Veľmi atraktívnym prvkom sú zakrivené línie, ktoré sa väčšinou automaticky stávajú dominantou celej fotky. Hľadajte a fotografujte práve takéto motívy a vaše zábery sa ihneď stanú zaujímavejšie.

5 základných pravidiel kompozície, vodiace línie

4. Symetria a opakujúce sa vzory

Náš mozog miluje symetriu a práve symetrické scény preto považujeme za atraktíve. Na rozdiel od pravidla tretín, kde je dôraz kladený len na jednu časť fotografie, pri symetrických fotkách sa vždy snažíme o optickú vyváženosť.

5 základných pravidiel kompozície, symetria

Opakujúce sa vzory pracujú s rytmikou a dokážu dať nášmu záberu až nečakanú dynamiku. Náhle porušenie takto sa opakujúceho vzoru potom zapôsobí na diváka ešte silnejším dojmom, doslova nám pritiahne pohľad na miesto, kde bol vzor porušený.

Nájdite vo svojom okolí symetrické prvky alebo opakujúce sa vzory, zvoľte správny uhol záberu a fotografujte. Výsledkom budete veľmi príjemne prekvapený.

5 základných pravidiel kompozície, opakujúce sa vzory

5. Orámovanie scény

Dobrým trikom, ako upriamiť pohľad na hlavný motív vašej fotografie je jej prirodzené orámovanie. Svet okolo nás ponúka obrovské množstvo prirodzených 'rámov', ako sú napríklad hory, kopce, kmene alebo listy stromov, vodná hladina alebo horizont.

Použite tieto objekty vo svoj prospech, umiestňujte ich po okrajoch a vaše fotografie zrazu dostanú úplne inú hĺbku, vďaka čomu sa váš hlavný motív stane oveľa výraznejším.

5 základných pravidiel kompozície, orámovanie scény

Prečítajte si tiež: Tipy na krásny portrét bez námahy

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Branislav Brlit
Branislav Brlit Podľa mňa pre "nováčika" je to príliš stručné a nemusí to byť úplne zrejmé (chcelo by to minimálne viac foto-príkladov, napríklad pri zlatom reze fotky z horizonom v dolnej aj hornej tretine), pre veci znalých je to len zopakovanie známych vecí.
4.februára 2015 Reagovať
  1. Odoslať
Miroslav Sedlacek
Miroslav Sedlacek Branislav zdravíme, ďakujeme za podnet, v budúcnosti určite pripravíme články a videá, ktoré budú problematiku kompozície rozoberať viac do hĺbky. Tento článok skôr len pripomína, na čo pri komponovaní netreba zabúdať.
4.februára 2015
kamila sestrienkova
kamila sestrienkova áno páčil sa mi tento článok.
31.januára 2015 Reagovať
  1. Odoslať