Ako fotiť portrét v prirodzenom svetle

Upútavka
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Väčšinou si dennú hodinu, v ktorej budeme fotografovať, nevyberieme. Fotografie portrétov tak vznikajú aj v čase, kedy svetelné podmienky nie sú práve ideálne. Svadobný fotograf o tom vie svoje. Správny fotograf sa však vynájde a v každej dennej dobe vytvorí konzistentné kvalitné portréty. Ako toto dosiahnuť, dokonca bez použitia akéhokoľvek doplnkového príslušenstva, si ukážeme v tomto kurze fotografovania. Fotografovať začneme doobeda, zvládneme najostrejšie slnko na poludnie a spolu... Viac informácií Väčšinou si dennú hodinu, v ktorej budeme fotografovať, nevyberieme. Fotografie portrétov tak vznikajú aj v čase, kedy svetelné podmienky nie sú práve ideálne. Svadobný fotograf o tom vie svoje. Správny fotograf sa však vynájde a v každej dennej dobe vytvorí konzistentné kvalitné portréty. Ako toto dosiahnuť, dokonca bez použitia akéhokoľvek doplnkového príslušenstva, si ukážeme v tomto kurze fotografovania. Fotografovať začneme doobeda, zvládneme najostrejšie slnko na poludnie a spolu s množstvom doplnkových tipov a trikov sa prepracujeme až k zapadajúcemu slnku. Tento fotokuz vás naučí, ako si môžete zobrať svetlo z ktorejkoľvek dennej hodiny a len s jeho pomocou vytvárať pútavé portréty.
Prémiové fotokurzy
Všetky na
30 dní
15 €/ mes.
Všetky na
90 dní
12 € / mes.
Všetky na
365 dní
10 € / mes.
10 hodina

10 hodina

Ukážeme si, ako vytvoriť pekný portrét s prirodzeným svetlom v interiéri, ako si náš objekt nasvietime a ako ho správne napózujeme.
16:30
12 hodina

12 hodina

Na pravé poludnie je slnko najostrejšie, čoho sa obáva skoro každý fotograf. Ukážeme si, ako sa zbaviť škaredých tieňov na tvári a ako vieme svetlo využiť v náš prospech.
4:58
14 hodina

14 hodina

Svetelné podmienky sa nám až tak dramaticky nemenia a do fotografie sa snažíme dostať emóciu.
6:34
16 hodina

16 hodina

O 16-tej hodine sa nám svetelné podmienky začínajú meniť. Svetlo začína byť mäkšie a my už máme k dispozícii viaceré možnosti ako fotografovať.
7:47
18 hodina

18 hodina

V túto hodinu býva svetlo najjemnejšie a najkrajšie. Ale pozor! Do fotografie sa nám môže dostať tzv. prežiarenie.
5:48
20 hodina

20 hodina

Na záver tohto kurzu fotografovania si ukážeme, ako fotografovať siluetu pri zapadajúcom slnku.
4:01
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
 1. Odoslať
Maria Svecova
Maria Svecova aha .. a este by som mala otazku. Vo videach si vacsinou pouzival clonu f2.8. Ako je mozne, ze aj pri foteni dvojice, ostavaju obaju stale dost ostri? mam objektiv 50mm od clony 1.4 a ak fotim napr. nejaky kvet, pri clone 2.8 su sotva vsetky lupienky ostre.. ak fotim portret, tak telefotom pri clone f3.5-4. mam trochu strach, ze pri clone f2.8 by bola tvar dost ostra a iba pozadie pekne rozmazane.
9.apríla 2015 Reagovať
 1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Ďakujeme za priazeň Mária, sme radi že sa videá páčia. Pri kombinácii dvojice a clony okolo 2,8 je treba hľadať také pózy, aby boli obe postavy v rovnakej vzdialenosti od fotoaparátu resp. ich tváre. Ak je pozadie dostatočne vzdialené od dvojice, bude pekne rozmazané aj pri vyššej clone. Je teda určite na mieste použiť aj vyššie hodnoty a získať väčšiu variabilitu pri pózovaní.
9.apríla 2015
Maria Svecova
Maria Svecova paradne videa... skvela praca ... kopec hodnotnych informacii ... nuz neviem, ci takyto standard vobec niekedy dosiahnem... inak dakujem :)
8.apríla 2015 Reagovať
 1. Odoslať
Martina Hátriková
Martina Hátriková Super informácie, poučila som sa ohľadne svetla, ako si mám modelku postaviť.... Ja mám objektív 55mm f od 1,4 ktorým fotím portrét,jedna otázka ak môžem :-) nastavenia kompozície mám vyskúšať tieto isté alebo je tam rozdiel, keď mám iný objektív...ďakujem a teším sa na ďalšie poučné videá :-D
5.marca 2015 Reagovať
 1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Dobrá otázka Martina! V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je lepšie sa vyvarovať tesnejšej kompozícii. Konkrétnejšie aj na obrazových príkladoch po jednotlivých ohniskových vzdialenostiach to nájdete v tomto kurze http://www.photovia.sk/zaklady-fotografovania/zaklady-prace-s-fotoaparatom-i-cast
5.marca 2015
Martin Antuš
Martin Antuš Pekné!! Páčilo sa mi to. Osobne mi tam chýbalo viac záberov všeobecne, ktoré by viac ukázali ako ma zaber vyzerať dobre, a nie až tak dobre (mam pocit, že pri 18 h 2,3 min bolo dosť malo ukázaných záberov). Ale samozrejme nechcem kritizovať. Ďakujem a určite ma to inšpirovalo.
2.januára 2015 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Martin, vdaka !! Vdaka, za konstruktivnu kritiku, urcite budem na to mysliet pri tvorbe dalsich videi. :)
3.januára 2015
Peter Šulič
Peter Šulič Paráda..už sa teším keď si tieto poznatky vyskúšam. Palec hore a teším sa na ďalšie videá.
24.septembra 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Peter, vdaka za pozitivny feedback. Tesi ma, ze som mohol pomoct a inspirovat Ta. Ak si medzicasom co to poskusal, kludne sa podel s vysledkom :)
3.januára 2015
Mária Jakušová
Mária Jakušová Veľmi dobre spracované, nebolo to ani príliž dlhé ani príliž krátke, špeciálne som sa potešila triku s prvým stretnutím ženícha a nevesty, je to moment ktorý keď sa podarí dobre nafotiť, tak fotka naberie obrovskú hodnotu. Teším sa na ďalšie videá a na aplikáciu nadobudnutých vedomostí v praxi :) ďakujem Roman
27.júna 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Dakujem Ti velmi pekne v mene celeho Photovia timu, Maria. Sme radi, ze sme Ta inspirovali. :)
27.júna 2014
Jozef Schlosárik
Jozef Schlosárik Vynikajúce videá, super kurz, mnoho nových informácii. Človek pozerá videá a všetko nové nasáva ako špongia, naozaj kvantum nových vecí ktoré musím vyskúšať. Super sa na to pozerá a už teraz sa teším na ďalšie :)
1.mája 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Jozef, vdaka za pozitivny feedback !
2.mája 2014
Roli Frajka
Roli Frajka Roman, výborná práca! Klobúk dolu pred tvojou a samozrejme aj celkovo tímovou prácou! Mňa osobne najviac "vyčerpáva" pri fotení svadby pózovanie. Nevesty sú obyčajné baby, veľa krát prvý krát pred objektívom zrkadlovky a pózovanie pre ne (nich) je niečo strašné...:-)
11.marca 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Roli, ano suhlasim, pozovanie je jednou z najtazsich disciplin. Existuje na to vela sposobov, a ked objavis svoju magicku formulu, tak uz na nej mozes stavat. Moja rada znie, ze treba spomalit, a myslim to doslova, treba SPOMALIT ! :)
13.marca 2014
Martin Spal
Martin Spal pozor: asi objektív 70-200 :-)
16.decembra 2013 Reagovať
 1. Odoslať
    Aké fotografické vybavenie je odporúčané pre absolvovanie obsahu fotokurzu?


Objektívy

 • Dôležitá je ohnisková vzdialenosť objektívu. Fotografovanie portrétu sa väčšinou nezaobíde bez ohniskovej vzdialenosti nad 50mm. Kompaktné fotoaparáty, ktoré majú vstavaný objektív, je dobré vyzoomovať maximálne, ako to len situácia dovolí. Majitelia zrkadlovky si vedia dopriať luxus a použiť aj objektív s lepšou svetelnosťou.

Fotoaparáty

 • Tento foto kurz je vhodný pre všetky digitálne zrkadlovky aj kompaktné fotoaparáty (ideálne s možnosťou manuálneho, alebo poloautomatického režimu režimu). Nezáleží na značke, alebo modelovej rade. Základné princípy fotenia platia pre všetky rovnako.

Fotografické skúsenosti

 • Pre úspešné zvládnutie obsahu tohto fotokurzu je dobré mať zvládnutú obsluhu svojho fotoaparátu a základnú terminológiu fotografovania. Ak ste sa prepracovali základmi fotografovania na našej stránke, nemal by to byť žiaden problém.

 • Po úspešnom absolvovaní obsahu tohto foto kurzu si môžete ďalej rozšíriť vedomosti o základoch fotenia na kurze Kompozícia a fotografické vnímanie