Ak sa aj vaše dieťa začalo v poslednej dobe zaujímať o fotoaparát alebo objavovať čaro fotografie, je ideálny čas vysvetliť mu, ako sa fotoaparát používa a ukázať, aké môže byť fotografovanie zábavné.
V dnešnom článku prinášame prvých 7 nápadov, ktoré môžete spoločne s vašou ratolesťou vyskúšať a uvidíte, že sa niečo nové naučíte aj vy. Druhú časť nášho článku si potom budete môcť prečítať už o týždeň.
Poraďte vašim deťom, aby sa snažili fotiť vždy z rôznych uhľov pohľadu. Ak fotia napríklad psíka, nech ho skúsia vyfotiť nielen typicky zhora, ale aj z úrovne jeho očí. Vhodné je tiež striedať detaily (napr. ňufáka) s celými zábermi, fotky tak budú zaujímavé a rôznorodé.
Podľa možností a schopností vášho dieťaťa mu postupne vysvetlite aj jednotlivé expozičné režimy a prácu s nimi. Jednoduchý úvod do tejto problematiky nájdete v našom online fotokurze Základy práce s fotoaparátom / I. Časť.
Učte svoje deti vnímať aj to, čo sa nachádza v pozadí za hlavným fotografovaným objektom. Cieľom je snažiť sa scénu vždy vhodne prekomponovať a snažiť sa, aby napríklad starej mame „netrčal“ z hlavy kus konára na pozadí.
Stačí totiž malá nepozornosť a na prvý pohľad pekný záber môže nakoniec priniesť sklamanie. Vo väčšine prípadov však stačí malý krok do jednej alebo druhej strany, a záber je zachránený. Dobré tipy na krásne zábery môžete násjť v našom článku 5 základných pravidiel kompozície.
Upozornite vaše deti na to, aby pri fotografovaní držali fotoaparát rovno. Vo väčšine prípadov je možné nájsť v zábere rovnobežnú líniu (napr. horizont, vodnú plochu, alebo cestu) podľa ktorej si môžu overiť, že je záber skutočne vyrovnaný. Modernejšie fotoaparáty dokonca ponúkajú zobrazené pomocné čiary, alebo vodováhu.
Prípadné nedokonalosti sa pochopiteľne dajú pri neskoršej úprave fotiek opraviť, od začiatku je však lepšie viesť deti k samostatnosti a rešpektovaniu základných pravidiel fotografovania.
Samozrejme každý vie, ako správne držať fotoaparát – objektívom namiereným na objekt fotenia. Nie každý však vie, ako ho správne uchopiť do ruky a bývajú to často práve deti, nakoľko majú s fotením ešte málo skúseností. Fotoaparát uchopte pevne jednou rukou za jeho bočnú časť a zároveň ho druhou rukou podopierajte, vyvarujte sa však kŕčovitému zovretiu rúk.
Zlé držanie fotoaparátu môže mať vplyv na stabilitu fotoaparátu a roztrasenie výsledných záberov. Správne držanie fotoaparátu často rozhodne o dokonale ostrej, alebo naopak dokonale rozmazanej fotografii.
Väčšina dnešných fotoaparátov už ponúka možnosť zoomovania, teda priblíženia obrazu. Prečo teda túto fukciu aspoň raz za čas nevyužiť? Ukážte svojim deťom, že zaujímavé fotografie často vznikajú práve aj s použitím zoomu.
Nezabudnite im však pripomenúť, že na priblíženie k zaujímavému objektu majú používať aj vlastné nohy, nielen zoom fotoaparátu. Dosiahnu tak rovnaký výrez na inej ohniskovej vzialenosti a tým pádom aj inú výslednú perspektívu ich fotografie.
Staré známe pravidlo totiž hovorí, že najlepší zoom sú vlastné nohy :-)
V dnešnej dobe digitálnej fotografie je veľkou výhodou, že nemusíte platiť za každý jeden nasnímaný obrázok. Fotografovanie teda nie je tak finančne náročné, ako bolo v dobe analógových fotoaparátov.
Čím viac fotíte, tým viac skúseností získate. Podporujte preto deti v experimentovaní, nech pravidelne fotografujú, pracujú so svetlom, s kontrastom, s farbami, nezabudnite však ani na štúdium teórie. Zrozumiteľne vysvetlené fotografické situácie nájdete napríklad v našom online fotokurze Základy fotografovania na 5 krokov. Uvidíte, že sa fotografie vašich detí budú od záberu k záberu zlepšovať.
Keď ide vaše dieťa povedzme na školský výlet, poraďte mu, aby nefotilo dookola stále rovnaké motívy – napríklad len budovy alebo naopak len svojich kamarátov. Ak si totiž bude po rokoch pozerať takéto fotografie, nebude vedieť, s kým alebo naopak kde sa výlet odohral.
Vysvetlite mu, nech sleduje okolie, v ktorom sa nachádza a zachytáva každý zaujímavý okamih, budovu či osobu, s ktorou sa stretne, aby boli výsledné fotografie čo najviac rôznorodé.