Prinášame vám druhú časť nášho článku o dobrých nápadoch, ako naučiť vaše dieťa fotiť, v ktorom sa pozrieme na kompozíciu, ostrenie a správnu expozíciu.
Nezabudnite si prečítať aj prvú časť nášho článku.
Zaujímavé fotografie obsahujú zaujímavé veci – ústredný motív či objekt, tzv. bod záujmu. Naučte vaše deti nájsť pomocou hľadáčika práve takéto zaujímavé prvky alebo momenty. Akonáhle taký prvok nájdu, v kombinácii s vhodnou kompozíciou sa fotografie stanú príťažlivejšie.
Dbajte na to, aby každá nasnímaná fotografia obsahovala silný ústredný motív. Pokiaľ takýto motív na fotke chýba, zvyčajne sa naše oči nemajú na fotografii na čom 'zastaviť', fotku len rýchlo preskenujú, podvedome vyhodnotia ako nezaujímavú a pokračujú k ďalšej fotke.
Základným pravidlom kompozície, ktoré sa naučí každý fotograf medzi prvými je tzv. pravidlo tretín, ktoré rozdelí obraz do troch pomyselných horiznontálnych aj vertikálnych celkov. Využíva sa nielen vo fotografii, ale aj vo výtvarnom umení alebo filme.
Ukážte vašim deťom, že krásne zábery zvyčajne vznikajú vtedy, keď je bod záujmu v pravej alebo v ľavej časti fotografie, nie v strede. Viac informácií o kompozícii, ako aj užitočné tipy a triky nájdete v našom staršom článku 5 základných pravidiel kompozície.
Jednou z vecí, ktorou môžete vašim deťom pomôcť v ich fotografických začiatkoch je triedenie fotografií. Sadnite si spolu s nimi za počítač a vytrieďte nepoužiteľné, alebo nie veľmi vydarené zábery. Najčastejšie chyby sú rozostrenie, zaostrenie na nesprávne časti fotografie, priveľmi preexponované alebo naopak príliš tmavé zábery.
Keď budú fotky z technického hľadiska v poriadku, môžete pokračovať subjektívnejším hodnotením, ako je napríklad kompozícia, farebnosť, ústredný motív a pod.
V našich online fotokurzoch a na našom blogu nájdete množstvo dobrých rád, ktoré Vám pomôžu deťom vysvetliť, podľa čoho si majú vyberať tie najzaujímavejšie a najlepšie zábery. Vďaka vašej pomoci sa tak postupne naučia, čo majú na fotografiách hľadať a aké zábery preferovať.
Dôležitou technikou, ktorú dobre zvládajú aj deti, je používanie ostriacich bodov fotoaparátu. Plne automatické režimy fotoaparátov používajú automatické ostriace body, ktoré však nemusia ostriť presne tam, kam potrebujeme - fotoaparát totiž sám od seba nevie, kde sa nachádza hlavný objekt, na ktorý chcete zaostriť. Práve tu prichádzajú na scénu jednotlivé zaostrovacie body, medzi ktorými si môžete prepínať a určovať tak, ktorá časť fotografie bude zaostrená.
Vysvetlite deťom, ako používať manuálne ostrenie a pracovať so zaostrovacími bodmi tak, aby ich mohli kreatívne využívať. Napríklad jednou z možností kreatívneho ostrenia je tzv. prekomponovanie, kedy namierime fotoaparát na fotografovaný objekt (hlavný motív), zaostríme na tento objekt pomocou stredového bodu a následne prekomponujeme – posunieme fotoaparát o kúsok vľavo alebo vpravo.
Týmto dosiahneme, že hlavný motív sa už nebude nachádzať v strede záberu, ale na jeho okraji a bude dokonale ostrý, zatiaľ čo v strede záberu nám zostane len rozostrené pozadie. Tento malý trik je ideálny pre portrétnu fotografiu s nízkou hĺbkou ostrosti.
Ako najlepšie postupovať pri prekomponovaní sa môžete dozvedieť v našom online fotokurze Základy práce s fotoaparátom / I. Časť.
Názorne deťom ukážte, na čo sa používajú jednotlivé automatické a poloautomatické režimy. Naučte ich, čo znamenajú jednotlivé ikonky a v akých situáciách sa dajú použiť. Čím viac režimov im vysvetlíte, o to kreatívnejšie a zaujímavejšie môžu vyzerať ich fotografie.
Začať môžete napríklad s nastavením režimu Makro a jednoducho si v praxi vyskúšať čaro detailnej fotografie. Zopár dobrých rád na tému makro nájdete aj v našom článku Ako zvládnuť základy makro fotografie.
Ak vaše deti pochopili základy, je určite čas vysvetliť im, ako sa správne exponuje a ako postupovať pri nastavení troch základných veličín: čas, clona a ISO.
Pochopenie zmyslu týchto hodnôt a ich vzájomného vzťahu je totiž klúčové a bude ďalším významným krokom k ich nádherným fotografiám. Všetky potrebné informácie o správnej expozícii môžete nájsť v našich online fotokurozoch pre začiatočníkov.
Pevne veríme, že sa Vám článok páčil a niektorý zo spomenutých nápadov pomôže Vašim deťom na ceste ku krajším fotografiám.