Na čo slúži slnečná clona na objektív a kedy ju použiť.

Slnečná clona na objektív k zrkadlovke

Ak máte fotoaparát s vymeniteľným objektívom, tak ste si už pravdepodobne všimli, že k niektorým objektívom je v rámci balenia dodávaná plastová slnečná clona. V dnešnom článku sa pozrieme na výhody jej používania, aké typy jej prevedenia sú na trhu dostupné a spomenieme tiež niektoré nevýhody, ktoré môžu používanie slnečnej clony spravádzať.

Ak ste v balení vášho objektívu slnečnú clonu nenašli tak nezúfajte, nie je žiaden problém ju kedykoľvek samostatne dokúpiť.

Predchádzanie efektu Lens Flare

Hlavným účelom slnečnej clony je zabrániť výskytu odlesku svetla v objektíve, takzvaného efektu Lens Flare. Tento efekt väčšinou prichádza z hornej časti fotografie v podobe farebných kruhov, alebo celkového zníženia kontrastu na fotografii. Spôsobuje ho rozptýlené svetlo vo vnútri objektívu.

Zníženie kontrastu na fotografii a efekt lens flare

Príklad zníženého kontrastu na fotografii a efektu lens flare.

Aj keď môže tento efekt niekedy niečo pridať a zlepšiť náladu na fotografii (ako pri záberoch vyššie), oveľa častejšie sa jedná o nežadúci jav. Používanie slnečnej clony je preto dobrý nápad, ak si takýto efekt na svojich fotkách neželáte. Ak na niektorej konkrétnej fotografii budete chcieť tento efekt predsa len ponechať, nie je nič jednoduchšie, ako dať clonu z objektívu dole. Dodatočne doplniť ho je možné aj pri úprave fotografie.

Slnečná clona nemá žiaden efekt vtedy, ak svieti slnko priamo do objektívu, teda ak je slnko viditeľné priamo v zábere. Efektu Lens Flare ale pomôže zabrániť vtedy, ak je slnko (alebo ktorýkoľvek iný zdroj svetla) mimo záberu. Vtedy svetlo dopadá na prednú časť objektívu pod uhlom, slnečná clona takto dopadajúce svetlo zablokuje a zabráni tak vzniku nežiadúceho efektu.

Fotografovanie bez použitia slnečnej clony

Fotografovanie s použitím slnečnej clony

Ako blokuje slnečná clona rozptýlené svetlo a znižuje odlesky v objektíve.

Ochrana objektívu

Ďalšou veľkou výhodou slnečnej clony je, že chráni prednú šošovku objektívu pred nárazmi a poškriabaním. Aj chvílka nepozornosti stačí napríklad na to, aby sa fotoaparát oškrel o stenu za vaším chrbtom. Fotoaparát prevesený cez rameno je najčastejšie vystavený práve takému riziku a vždy je lepšie mať zopár škrabancov na slnečnej clone, ako na sklenenej šošovke objektívu.

Slnečná clona chráni objektív

Slnečná clona chráni objektív aj po niekoľkých nárazoch.

Mnoho ľudí na ochranu prednej šošovky používa UV filtre, vo väčšine prípadov to ale nie je ideálne riešenie.

Pri náhodnej kolízii totiž UV filter síce šošovku ochráni, vy ale na druhej strane skončíte s poškriabaným UV filtrom. Cez takto poškriabaný filter asi fotografovať nebudete (aj keď by to mohlo vytvárať zaujímavé efekty), to znamená, že filter budeťe musieť dať dole a nahradiť iným. Naopak funkčnosť slnečnej clony sa po utŕžených škrabancoch vôbec nezmení.

Napríklad ak fotografujete motokrosové preteky z kratšej vzdialenosti a blato alebo kamienky budú lietať priamo do objektívu, jeho znečisteniu alebo poškodeniu sa pravdepodobne nevyhnete. Clona teda uchráni šošovku pred svetlom aj fyzickými objektami dopadajucími pod uhlom, nie však dopadajúcimi priamo.

Typy slnečných clôn

Najčastejšie narazíte na dva typy slnečnej clony:

  • na vykrojenú slnečnú clonu, ktorá má oblé výstupky vpravo, vľavo, hore a dole.
  • a na plnú slnečnú clonu, ktorá má tvar okrúhlej rúrky.

Vykrojená a plná slnečná clona

Vykrojená slnečná clona je navrhnutá tak, aby ponúkla optimálne pokrytie záberu takým spôsobom, akým sú navrhované snímače vašej digitálnej zrkadlovky. Snímače sú totiž obdĺžnikové, sú viac široké ako vysoké. Preto má vykrojená slnečná clona menšie výstupky na ľavej a pravej strane a väčšie výstupky hore a dole. Vďaka tomu zablokuje maximum neželaného svetla a zároveň nezasahuje do obrazu na fotografii, čím by spôsobovala vinetáciu.

Porovnanie objektívu a snímača zrkadlovky

Vykrojené slnečné clony sú najčastejšie určené pre širokouhlé objektívy. Plná slnečná clona by v takomto prípade mohla byť len málo vypuklá, aby nespôsobila stmavenie v rohoch obrazu (vinetáciu). Takáto malá slnečná clona by ale nebola dostatočne účinná. Vykrojená slnečná clona predchádza stmaveniu v rohoch obrazu a zároveň ponúka primerané množstvo ochrany pred neželaným svetlom.

Plné slnečné clony sú naopak najčastejšie predávané k teleobjektívom. Pri týchto objektívoch je uhol pohľadu velmi úzky a tak aj clona môže byť „dlhšia“ a vysunutá. Pre dosiahnutie maximálneho efektu sa pri niektorých teleobjektívoch kombinuje dlhá slnečná clona s vykrojeným okrajom.

Kombinovaná slnečná clona

Gumené slnečné clony sú väčšinou vyrábané ako univerzálne a majú svoje výhody aj nevýhody. Nemajú svoj vlastný úchyt, namiesto toho používajú závit a na prednú časť objektívu sa upevňujú ako filter. To znamená, že ich dokážete použiť na akýkoľvek objektív so správnou veľkosťou, alebo dokonca na rôzne veľkosti s pomocou redukcií.

Gumené slnečné clony sú často skladacie. To znamená, že pri širokom uhle máte clonu poskladanú a pri vyzoomovaní clonu vysuniete. Získate tak lepšiu ochranu pred nežiadúcim svetlom, než by ponúkla pevná plastová slnečná clona.

Potencionálnou nevýhodou gumenej slnečnej clony je ochrana. Ak s objektívom napríklad zavadíte o stenu, nemusíte si to ani všminúť a môžete ho poškodiť. Pri náraze totiž nemáte takú spätnú väzbu, ako v prípade plastovej clony.

Ak vlastníte zoomový objektív, mala by byť vaša slnečná clona vyrábaná priamo pre konkrétny objektív (najčastejšie sa jedná o vykrojenú verziu). Clona musí byť navrhnutá tak, aby blokovala čo najviac nežiadúceho svetla bez spôsobenej vinetácie aj vtedy, keď je objektív na svojej najširšej ohniskovej vzdialenosti. To tiež znamená, že ak objektív vyzoomujete, bola by dlhšia slnečná clona efektívnejšia.

Slnečná clona môže blokovať svetlo z blesku

Na jeden z možných problémov pri používaní slnečnej clony môžete naraziť, ak sa rozhodnete fotografovať so vstavaným bleskom. Obvzvlášť na širšej ohniskovej vzdialenosti môže clona zablokovať spodnú časť svetla z blesku a výsledkom je tmavý polkruh na spodnej časti fotografie.

Ak preto fotografujete so vstavaným bleskom, dajte si slnečnú clonu dole. Pri používaní systémového (externého) blesku sa tento problém neprejaví, pretože ten je dlhší a bude blýskať ponad slnečnú clonu. Svetlo zo systémového blesku sa tiež často odráža od stropu alebo od steny. Svetlo je z neho potom príjemnejšie a problému sa vyhnete úplne.

Používanie slnečnej clony

Pri používaní slnečnej clony môžete naraziť na limit svojej fotografickej brašne. Jej veľkosť je často prispôsobená len fotoaparátu a objektívu, bez slnečnej clony. Našťastie drvivá väčšina slnečných clôn používa typ uchytenia bajonet (na rozdiel od riešenia so závitom). Pre účely prepravy je tak možné clonu veľmi rýchlo nasadiť na objektív opačným smerom, čím starosť s uskladnením clony odpadá.

Používanie slnečnej clony

V tomto má výhodu skladacia gumená slnečná clona, ktorá objektívu na objeme pridáva menej.

Výmena fotografických filtrov

Používanie slnečnej clony môže komplikovať výmenu fotografických filtrov. Pravdepodobne ju budete musieť dať dole vždy, keď budete chcieť filter pridať, alebo odstrániť.

Zväčší fotoaparát

Pridanie slnečnej clony na fotoaparát ho zväčší a zvýrazní. Či sa v tomto prípade jedná o problém alebo nie, závisí pravdepodobne od typu fotografie, ktorou sa zaoberáte. Napríklad pri žánroch ako street fotografia je lepšie byť čo najmenej nápadný, s veľkým fotoaparátom na seba môžete pritiahnuť viac pozornosti, ako by ste chceli.

Fotoaparát bez slnečnej clony

Na druhú stranu existujú ľudia, ktorí považujú použitie slnečnej clony za viac profesionálne. Ak sa teda snažíte spraviť dobrý dojem napríklad na klienta, môže byť použitie slnečnej clony výhodou. Dojem profesionality ale zasa môže byť na škodu na miestach, kde nie je profesionálne fotografovanie povolené, prípadne si vyžaduje extra povolenie a zaplatenie poplatku. V týchto prípadoch môže byť použitie clony skôr nevýhoda.

Fotoaparát so slnečnou clonou

Na záver už len krátke zhrnutie: slnečná clona je veľmi užitočná pri prevencii pred neželanými odleskami svetla v objektíve (efekt Lens Flare) a zároveň chráni prednú šošovku objektívu pred nárazmi a šrabancami. Na druhej strane je s ňou menej pohodlná práca s filtrami a príliš zvýrazní fotoaparát.

Čo sa týka praktickej stránky veci, nedá sa povedať, že by ste slnečnú clonu potrebovali stále. Využiť ju ale viete približne pri 20% záberov, najčastejšie po východe alebo pred západom slnka. Jedná sa teda o veľmi praktického spoločníka v prípade, ak radi fotogarfujete práve skoro ráno, alebo večer počas magickej 'zlatej hodinky'.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať