11 dobrých rád pre začiatočníkov

11 dobrých rád pre začiatočníkov

Pre každého, kto sa chystá s fotografovaním ešte len začať prinášame 11 užitočných rád, ako čo najjednoduchšie nájsť pekné motívy na fotenie, rýchlo napredovať a pritom nezbankrotovať.

1. Nenakupujte bezhlavo hneď na začiatku to najdrahšie príslušenstvo

Aj s lacnejším fotoaparátom dokážete vytvárať pekné zábery. Čím viac budete fotografovať, tým lepšie porozumiete fotoaparátu a pochopíte, aké príslušenstvo skutočne potrebujete.

2. Zvážte kúpu statívu

Statív otvára dvere k úplne novým fotografiám. Okrem zaručenej ostrosti tak získate úplne nové kreatívne možnosti a vaša spokojnosť s fotografiami bude zaručená. Pre väčšiu stabilitu používajte so statívom aktivovanú funkciu samospúšte. Ale pozor: pri statívoch platí, že lacné modely sa väčšinou nevyplácajú.

11 dobrých rád pre začiatočníkov, statív

3. Majte váš fotoaparát vždy poruke

Príležitosť na skvelý záber prichádza často vtedy, keď to najmenej čakáte. Ak je to možné, majte svoju výbavu vždy poruke. Stačí aj malá fotobrašňa so statívom a môžete vytvoriť neopakovateľný záber. Pokiaľ máte telefón s fotoaparátom, odfotografujte si scénu, ktorá sa vám páči a neskôr ju navštívte aj s vašim fotoaparátom.

4. Urobte si zoznam vecí, ktoré chcete odfotiť

Aj keď nemáte fotoaparát so sebou, je dobré si poznačiť, kam by ste sa chceli vrátiť a čo všetko by ste chceli odfotografovať. Uistite sa, že ste si zaznačili aj všetky dôležité detaily, ako je napríklad smer svetla. Umožní vám to vrátiť sa na to isté miesto v rovnakej časti dňa, alebo keď sa napríklad zlepší počasie.

5. Neprehliadnite zaujímavé motívy

Možno, že sa vám nezdá nič zaujímavé na fotografovaní vašej izby, alebo vašej záhrady. Skúste sa ale pozrieť na toto dôverne známe prostredie inými očami. Môžete zachytiť zaujímavú hru svetla v miestnosti, alebo práve kvitnúce divé kvety vo vašej záhrade. Často dostaneme z jednoduchých predmetov tie najkrajšie zábery.

11 dobrých rád pre začiatočníkov, kvety

6. Učte sa hrou

Najlepšie na záľube akou je fotografovanie je, že sa máte stále čo učiť. Inšpirácia je všade okolo vás. Skúste sa pozerať na všetko očami fotografa a nájdete príležitosti, ktoré ste si nevšimli nikdy predtým.

7. Využite všetky zdroje na vzdelávanie

Internet poskytuje množstvo web stránok, ktoré sú plné inšpirácie. Sledujte a inšpirujte sa tvorbou skúsených fotografov. Napríklad na photovia.sk nájdete desiatky hodín kvalitného obsahu v podobe online-kurzov, zaujímavých článkov a praktického vzdelávania vo forme pracovného zošita.

8. Experimentujte s nastavením vášho fotoaparátu

Zaostrenie a cvaknutie spúšte môže byť oveľa kreatívnejšie ako si myslíte. Prečítajte si príručku k fotoaparátu a rozšifrujte všetky tie malé symboly. Skúšajte fotografovať objekty v jednotlivých nastaveniach a sledujte, aký efekt to má na fotografie.

9. Naučte sa základné pravidlá

Množstvo informácií o fotografovaní na internete je síce ohromujúce, ale skúste začať s článkami o kompozícií. Sledujte názory viacerých skúsených fotografov, napríklad aké fotografické postupy používajú. Pravidlá musíte najskôr dobre poznať, až potom ich môžete začať porušovať.

10. Fotografujte pravidelne

Snažte sa fotografovať každý deň. Ak na to nemáte čas, snažte sa fotografovať pravidelne tak, aby ste nezabudli to, čo ste sa naposledy naučili. Skvelou motiváciou môže byť pravidelné plnenie fotografických cvičení, ktoré vás vždy posunú o krok vpred.

11. Nebojte sa experimentovať

Ak používate digitálny fotoaparát, za vaše chyby neplatíte, takže sa môžete zabávať a vyblázniť do sýtosti. Opakovanie, experimentovanie a prax sú kľúčom k dobrej fotografii.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Šárka Golová
Šárka Golová Já teda musím ještě jednou zareagovat. Píšete, že když se na svět podíváme očima fotgrafa, uvidíme věci jako nikdy předtím a můžou vzniknout krásné fotografie. To je určitě pravda, ale já si všimla i opačného jevu, a to, že když se mi třeba něco strašně líbí a vypadá to zajímavě v reálu, na fotce to je pak hrozně nudné. Třeba jsme s manželem a synem šli na výlet do hor a objevili jsme místo, kde byl vyvrácený obrovský strom a kořeny s hlínou vytvořili vysokou stěnu. Byl to úžasný pohled a tak jsme hned udělali pár fotek, teda vyfotil nás malý syn na automat, byla to jeho druhá pěkná fotka - jako myslím ostrá fotka :) No a nakonec to nevypadalo vůbec tak impozantně, jako v reálu, ani když jsem fotku upravila, tak nic moc, a takových zkušeností už mám několik.....ale možná ještě neumím pořádně fotit :)
18.mája 2018 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Chce to to trošku cviku Šárka :) Neskôr budete mať lepší cit pre to, ako daný moment zachytit tak, aby na fotografii vyzeral pútavo. Dôležitú úlohu potom zohráva kompozícia. Treba sa k tomu "prefotit", držíme palce :)
21.mája 2018
Šárka Golová
Šárka Golová Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Jsem tzv.pokročilý začátečník, fotím už roky, ale v podstatě nerozumím technické stránce fotáku, tak se vše učím až ted. Pořádný stativ jsem nikdy neměla, jen ty mini....hodně s manželem a synem cestujeme, tak by se nám hodil nějaký kvalitní cestovní stativ, který by se vešel do krosny a unesl náš foťák, máme Sony alfa 7II, budeme ještě kupovat nový objektiv. Myslíte, že třeba tento by byl pro nás vhodný? https://www.aqt.sk/stativy-s-hlavou/rollei-compact-traveler-no--1-titan/, nebo mi klidně nějaký doporučte, budu jen ráda za vaše rady, díky moc a přeji pěkný den, Šárka
17.mája 2018 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Pozdravujeme Šárka, statív ktorý uvádzate by mohol byť dobré riešenie. V zásade je pre vás dôležitá hmotnosť (1,2kg je super) a minimálna velkost ked sa poskladá. Foťák aj s objektívom vo vašom prípade nebude mať asi viac ako 1,5kg čiže to tá hlava udrží stabilne aj pri dlhších expozíciách. Aj keď by ste našla na trhu 5x drahšie riešenie (napr. zn Gitzo) na hobby využitie s dôrazom na rozmery a hmotnosť bude slúžiť dobre.
17.mája 2018