5 tipov na trochu iné dovolenkové fotky

5 tipov na trochu iné dovolenkové fotky

Určite to sami poznáte: všetky fotky z dovolenky pri mori vyzerajú každý rok takmer rovnako – záber na more s vrcholkami plážových slnečníkov, fotografie typu 'nohy a more' alebo vlastné 'selfie' na pláži.

Aj takéto fotky môžu byť nepochybne príťažlivé, keď sa však príliš často opakujú, začínajú pôsobiť nudne a navyše vyzerajú, ako by ste dovolenku trávili každý rok na rovnakom mieste.

Skúste si preto pozrieť niekoľko našich jednoduchých tipov, ako z dovolenky pri mori alebo pri vode priniesť aj iný typ fotiek ako doteraz a môžno sa vás presvedčíme, že trocha experimentovania sa vlastne oplatí.

Tip 1: Namierte fotoaparát inam

Namiesto priameho pohľadu na more sa trošku viac poobzerajte – postavte sa na čiaru prílivu, otočte sa na doprava alebo doľava a hľadajte zaujímavé zábery. Môžete natrafiť napríklad na kompozične zaujímavý detail farebného plážového slnečníka, geometrický vzor opakujúcich sa ležadiel alebo nepísanú kráľovnu akejkoľvek pláže – záchranársku vežu.

Naša rada: fotografie zachytávajúce hranice pláže a mora bývajú zvyčajne veľmi atraktívne, lebo obsahujú silný kompozičný prvok, tzv. vodiace línie. Pri takýchto fotkách sa snažte vyhnúť stredovej kompozícii, umiestnite prechod pláže do mora na pravú alebo ľavú časť záberu, ideálne do pomyselných tretín fotky. Týmto si rovno vyberiete, či je pre vás zaujímavejšie mať na fotke pláž, alebo naopak more.

Tip č.1 - Namierte fotoaparát inam

Ak vám chýba inšpirácia alebo chuť experimentovať, osvedčenou klasikou môže byť aj fotografovanie typicky dovolenkových objektov, ktoré na našich fotkách vytvárajú výrazný hlavný motív – napríklad mólo vedúce do mora, zakotvená jachta alebo rybárska loď. Takéto motívy určite nájdete v každej dovolenkovej destinácii.

Niekoľko ďalších tipov na pekné zábery nájdete aj v našich starších článkoch 5 základných pravidiel kompozície alebo 7 horúcich tipov na krásne letné fotky.

Tip 2: Choďte do kolien

Pláž je perfektným miestom na vyskúšanie rôznych uhlov pohľadu pre vaše letné zábery, špeciálne vhodná je na tzv. Low-Angle fotky, teda zábery z čo najnižšieho uhľa pohľadu.

Jemný piesok na pláži aj pod vodou je predsa príjemne mäkký a ideálny v situáciach, keď si potrebujete kľaknúť alebo dokonca ľahnúť, a ani dlhšie vylihovanie na ňom nespôsobuje problémy. Nájdite si pokojné miesto, kde nebudete nikomu prekážať a vyskúšajte z nízkeho uhla fotografovať deti šantiace vo vode alebo vašich kamarátov venujúcich sa športovým aktivitám.

Naša rada Takéto fotky extrémne dobre vyzerajú najmä v kombinácií s dynamickým pohybom, napríklad s odstrekujúcou vodou spod nôh alebo gejzírom piesku spôsobeným skokom za loptou. Vyskúšajte a výsledkom budete určite veľmi príjemne prekvapení.

Tip č. 2 - Choďte do kolien

Tip 3: Zamerajte sa na detaily

Nezabudnite si na dovolenke spraviť niekoľko letných foto-detailov maličkostí alebo predmetov, ktoré dobre charakterizujú dnešnú dobu. Môžu to byť napríklad slnečné okuliare, detail na tetovanie vášho partnera alebo dokonca zátišie s vašim novým smartfónom.

Veľkou výhodou týchto detailov je, že si predmety môžete sami naaranžovať, aby ste zachytili čo najkrajšie svetlo alebo dosiahli čo najlepšiu kompozíciu.

Naša rada: Obzvlášť obľúbeným kúskom, s ktorým sa dá pomerne dlho zabávať sú práve spomenuté slnečné okuliare a to vďaka odrazom, ktoré v nich dokážete zachytiť. Pokiaľ nechcete opúšťať príjemný tieň pod slnenčníkom, umiestnite slnečné okuliare tak, aby vytvárali peknú kompozíciu a zároveň odrážali zaujímavý farebný detail a fotografujte. Získate tak milú spomienku a ani sa pritom nemusíte príliš namáhať :-)

Tip č. 3 - Zamerajte sa na detaily

Tip 4: Vyskúšajte dlhú expozíciu

Letné fotenie nemusí skončiť západom slnka, dokonca práve naopak, nádherné zábery vytvoríte aj v noci. Teplota je oveľa príjemnejšia, svetelné podmienky sa nemenia a vy máte dostatok času na experimentovanie s využitím statívu, veľkej clony a dlhej expozície.

Umiestnite fotoaparát na statív a vyskúšajte fotografovať nočnú morskú hladinu alebo pláž, na ktorej sa nachádzate. S trochou skúšania sa vám podaria krásne zábery, na ktorých bude more hladké a bude vyzerať úplne inak, ako na záberoch, ktoré ste urobili cez deň. Podrobný návod, ako pracovať s rôznymi expozičnými časmi nájdete v našom online fotokurze Základy práce s fotoaparátom / I. Časť.

Tip č. 4 - Vyskúšajte dlhú expozíciu

Keď sa vám podarí zvládnuť nočné fotografie s dlhým epozičným časom pri mori, určite nezabudnite túto techniku vyskúšať aj v meste alebo vo večernom hotelovom komplexe. Zachytíte vďaka tomu krásnu dovolenkovú atmosféru a okrem spomienok získate aj atraktívne fotografické zábery.

Naša rada: S použitím dlhého expozičného času sa dá fotiť aj cez deň a výsledkom sú rovnako úchvatné zábery, ako v noci. Ako zvládnuť túto techniku sa naučíte v našom online fotokurze Základy fotografovania na 5 krokov.

Tip 5: Myslite čiernobielo

Vďaka ostrému letnému slnku sú dovolenkové fotografie pomerne konrastné, čo je ideálne pre vznik čiernobielych fotografií. Navyše sú práve vďaka hlbokým tieňom a jasným svetlým miestam čiernobiele fotky poriadne dynamické, vďaka čomu pôsobia ostrejšie a pre naše oko aj atraktívnejšie.

Tmavé slnečné okuliare, slamený plážový klobúk a detailný záber na tvár a ramená tvoria neprekonateľnú fotografickú klasiku, ktorá by určite nemala chýbať v žiadnom z vašich dovolenkových albumov.

Naša rada: Ak sa chcete naučiť, ako zvládnuť konverziu farebnej fotografie do ČB a dosiahnuť pritom sýty, konktrastný výsledný záber, pozrite si náš bezplatný video tutoriál Epizóda #3 - Konverzia do ČB v Lightroome.

Tip č. 5 - Myslite čiernobielo

Želáme vám krásne prežitie letnej dovolenky a ak máte chuť, podeľte sa s nami o linky na vaše letné zábery v komentároch!

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať