Canon predstavil radu EOS 5Ds

Foto pre Alizé fotené Canon EOS 5DsR

Firma Canon prednedávnom posunula hranice rozlíšenia klasických digitálnych zrkadloviek zase o krok dopredu. Predstavila totiž dva nové fotoaparáty Canon EOS 5Ds a Canon EOS 5DsR s rozlíšením 50,6 megapixelu a zásadným spôsobom tak ovplyvnila niekoľko fotografických žánrov. Podrobné informácie spolu s technickou špcifikáciou si môžete pozrieť na stránke výrobcu.

Pre koho sú nové telá určené?

Ako prví by mali určite spozornieť módni a reklamní fotografi, práve ich práca sa totiž dnes veľmi často objavuje na veľkých reklamných plochách, kde platí, že čím je fotka kvalitnejšia, tým lepšie. Okrem billboardov, bigboardov a citylightov sú to napríklad aj rôzne polepy predajní v nákupných centrách, ku ktorým môžeme pristúpiť na niekoľko centimetrov a kvalita tu preto zohráva veľkú ulohu.

Kým tlačové riešenia boli na vysokú kvalitu tlače vo veľkých rozmeroch pripravené už dávnejšie, fotograf bol nútený siahnuť buď po drahom strednoformátovom fotoaparáte, alebo sa zmieriť s tým, že jeho fotografie budú nadrátané a kvalita kresby aj detailu bude po vytlačení nižšia. Pri nových telách zabezpečí nárast počtu obrazových bodov o približne 150% (v porovnaní so štandardom 20 megapixelov) nárast rozmeru výslednej fotografie o 55% v plnej tlačovej kvalite (300 dpi). Tento údaj samotný je pre fotografa silným argumentom na 'prezbrojenie', výhody sa tým ale zďaleka nekončia.

Úprava tak veľkých súborov? Retušér kričí ÁNO!

Všetci dobre vieme, že dnes sa bežne retušujú aj obyčajné portréty – nielen módna a reklamná fotografia, ale napríklad aj svadobné alebo firemné (profilové) fotografie. Samozrejme je dôležité retuš nepraháňať, aj v tomto však vyššie rozlíšenie pomáha: viac detailov totiž znamená lepšiu kontrolu nad problematickými časťami fotografie a ich jednoduchšiu úpravu.

V reklamnej fotografii sa zasa často používajú fotomontáže a koláže, kedy sa výsledná fotografia skladá z niekoľkých samostatných zdrojových záberov, ktoré sa prekrývajú a tvoria dokonalý výsledný obrázok. Pri všetkom takomto experimentovaní je vysoké rozlíšenie veľkou výhodou: retušér dokáže pracovať precíznejšie, má nad fotkami väčšiu kontrolu (detaily sú ostrejšie) a výsledná ilúzia je reálnejšia.

Fotografia krajiny vo vysokom rozlíšení

Nové fotoaparáty ale nebudú iba výsadou portrétnej fotografie, vysoké rozlíšenie určite ocenia aj fotografi krajiniek a prírody. Pri krajinkárskej fotografii sa často používa širokouhlý záber, ktorý zachytáva väčšinu scény pred fotoaparátom a viac megapixelov nám pomôže aj tu: fotografia bude plná drobných detailov. Listy na stromoch, lupene kvetov, či steblá trávy na lúke budú vďaka vysokému rozlíšeniu dokonale prekreslené.

Pri fotografiách krajiny takto vysoké rozlíšenie posúva technickú kvalitu fotografií o level vyššie, a to si každý fotograf prirodzene želá :). No nejedná sa len o širokouhlý záber: viete si predstaviť dokonalý makro snímok? Aké detaily dokáže takéto rozlíšenie odhaliť pri zobrazení 1:1 na vašom počítači?

Nevýhody? Takmer žiadne

Vysoké rozlíšenie prináša automaticky aj vyššie nároky na veľkosť súborov a pre niekoho môže byť predstava 70 MB RAW súboru odstrašujúca. Skladovať stovky alebo tisícky záberov bude zložitejšie, aj práca so súbormi bude kvôli ich veľkosti o niečo pomalšia.

Na druhej strane však v kategórii fotografov-kreatívnych profesionálov, pre ktorých sú tieto novinky určené, je výhoda vyššieho rozlíšenia a obrazovej kvality doslova na nezaplatenie.

Zhrnutie

Na záver môžeme len konštatovať, že nová trieda fotoaparátov Canon s rozlíšením 50,2 megapixelov je predurčená stať sa silným nástrojom v rukách profesionálnych aj amatérskych fotografov, kreatívcov a umelcov.

My sme mali môžnosť vyskúšať novú EOS 5DsR na jednom príjemnom fotení, kde sa už s novým telom pracovalo naostro. Z návštevy prinášame krátky video zostrih a tiež fotografie na stiahnutie v plnom, 50,2 megapixelovom rozlíšení, aby ste sa mohli na vlastné oči presvedčiť, akú kvalitu zvládnu obe dnešné novinky.

Súbory na stiahnutie
Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať