Tipy na krásny portrét bez námahy

Tipy na krásny portrét bez námahy

Asi najčastejším dôvodom na kúpu digitálneho fotoaparátu je túžba po pekných záberoch našej rodiny a blízkych, práve preto patrí portrétna fotografia medzi najrozšírenejšie. Pekné zábery však získame len vtedy, ak sa nám podarí dodržať aspoň niekoľko fotografických zásad.

Ostrite na oči

Najdôležitejšie pravidlo, na ktoré je dobré pri portréte nezabúdať je, že ostríme na oči. Môžete mať výbornú expozíciu aj kompozíciu, ale ak budú oči neostré, utrpí tým celá fotografia. Klásť dôraz na oblasť tváre je pri portréte veľmi dôležité, ale mať zaostrené na oči je to úplne najdôležitejšie.

1. Základy práce s fotoaparátom, časť 1


Podrobné informácie o základoch fotografovania nájdete v našom kurze
Základy práce s fotoaparátom,
časť I.


Pozor na uhol pohľadu

Portréty zvyčajne vyzerajú najlepšie, ak fotoaparát umiestníte do úrovne očí fotenej osoby. Toto pravidlo platí dvojnásobne pri fotografovaní detí – nefotografujte ich z nadhľadu, inak so svojimi snímkami nebudete spokojní.

Ak teda fotografujete deti, musíte ich zdvihnúť na úroveň svojich očí (vysoká stolička), alebo sa budete musieť zohnúť a fotografovať z poddrepu (pre dobrú fotografiu je niekedy nutné aj trpieť :-)

Tipy na krásny portrét bez námahy, uhol pohľadu

Kúsok odstúpte

Ak sa už nachádzate v správnej výške, mali by ste si od fotenej osoby kúsok odstúpiť – dva až tri metre sú ideálne. V prvom rade sa fotografovaný objekt dokáže tváriť prirodzenejšie a vy môžete použiť vyššiu ohniskovú vzdialenosť (vyšší zoom), čím si zároveň zvýšite šance, že aj s kompaktným fotoaparátom dosiahnete rozostrené pozadie. Tak ešte viac zvýrazníte hlavný motív záberu – fotografovanú osobu.

Kúsok odstúpte: Tipy na krásny portrét bez námahy

Rozostrite pozadie

Portrétom zvyčajne svedčí rozostrené pozadie, má totiž hneď niekoľko výhod: prvou je, že portrétovanú osobu na fotografii doslova izoluje a nechá ju dokonale vyniknúť. Zároveň zjednoduší prácu pri fotografovaní, lebo nie je nutné vždy vyhľadávať také pozadie, ktoré by sa ideálne hodilo k nášmu námetu.

Rozostrené pozadie je ideálne aj pri fotografovaní tzv. momentiek, napríklad detí – musíte totiž jednať rýchlo a zväčša nedostanete šancu na výber ideálneho pozadia.

Rozostrite pozadie: Tipy na krásny portrét bez námahy

Na stred zriedkavo

Kompozícia je pri portréte tiež veľmi dôležitá. Až na malé výnimky môžeme povedať, že je vždy dobré vyhnúť sa stredovej kompozícii – teda tomu, aby bola tvár alebo postava portrétovanej osoby umiestnená uprostred záberu.

Ak teda fotografujete celú postavu, (prípadne postavu do pol pása) snažte sa, aby postava vypĺňala radšej ľavú alebo pravú stranu fotografie. Ak je portrét fotografovaný na výšku, vždy sa pokúste umiestniť tvár do hornej tretiny fotografie.

Ak fotografujete len detail tváre, alebo hlavu s ramenami, snažte sa do hornej tretiny fotografie umiestniť rovinu očí portrétovanej osoby.

Na stred zriedkavo: Tipy na krásny portrét bez námahy

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať