Fotografovanie krajiny s Canon EOS 5DsR

Fotografovanie krajiny s Canon EOS 5DsR

Pred pár týžňami som mal možnosť vyskúšať fotoaparát Canon EOS 5DsR. Na toto telo od Canonu som bol už dlhšiu dobu veľmi zvedavý, a tak mi okrem plánovanej cesty do Nórska pribudol ďalší dôvod na radosť. Novinku som testoval počas desiatich dní práve v tejto severskej krajine, vďaka čomu som mohol naplno preskúmať možnosti, ktoré ponúka.

Oproti iným zrkadlovkám z produkcie Canon má práve verzia EOS 5DsR (s písmenom R na konci) jednu veľkú zaujímvosť: anti-aliasingový filter umiestený na snímači je upravený, vďaka čomu sú detaily aj ostrosť výsledných fotografií na vyššej úrovni, ako pri bežných zrkadlovkách.

Tento článok však nebude o technickej špecifikácii, ale skôr o osobných postrehoch a zozname funkcií, ktoré ja osobne považujem za prínosné pre fotografovanie krajiniek a prírody. Ak vás táto novinka zaujala rovnako ako mňa, nižšie nájdete okrem vlastností a funkcií zrkadlovky aj dvojicu fotografií v plnom rozlíšení zachytených práve týmto fotoaparátom. Ak sa venujete viac portrétnej alebo módnej fotografii, pozrite si predstavenie rady EOS 5Ds z fotenia pre značku Alizé.

Parádnych 50 megapixelov

Pre mnohých môže takto vysoké rozlíšenie na prvý pohľad vyzerať ako zbytočné, ale ak ste krajinársky fotograf, 50 megapixelov oceníte hneď z niekoľkých dôvodov:

Orez fotografie – osobne sa mi často stáva, že fotografujem s objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 16-35mm. Sú však momenty, kedy sa svetlo mení príliš rýchlo, a tak nerád mením objektív za rozsah 24-70mm napriek tomu, že by som si potreboval krajinu mierne priblížiť. S 'R-kom' však ani nemusím, lebo viem, že mám dostatočné rozlíšenie a keď budem neskôr potrebovať urobiť výrez z fotografie, nebude to na úkor jej kvality. Nemám teda problém ďalej fotografovať s mojim obľúbeným objektívom.

Úprava fotografie – väčšina z dnešných krajinárskych fotografov nefotí pre peniaze, ale preto, že milujú prírodu a obdivujú jej krásu. Kým svadobný a portrétny fotograf sa zvyčajne nevie dočkať, kedy skončí s úpravou fotiek, aby sa mohol venovať ďalšej zákazke, nás krajinárskych fotografov práve úprava, znema pomeru strán či napríklad skladanie fotografií do väčších celkov baví a prináša ešte väčšiu radosť z práce. Už len zväčšovanie a pozorovanie všetkých detailov krajiny v bláznivo vysokej megapixelovej nádielke je proste super :) Ak vás úprava krajiniek a hľadanie nových 'lookov' skutočne baví, nevšednú inšpiráciu nájdete aj v našom prémiovom videu Fotografia krajiny: úprava do retro looku.

Veľkoformátová tlač – ak sa záber skutočne podarí, nikde nedokáže vyniknúť lepšie, ako vo veľkom formáte zavesený na stene a obklopený čistým bielym priestorom. A práve 50 megapixelov obrazového rozlíšenia vám umožní vytlačiť až o 55% väčšiu fotografiu než so súčasne používanými digitálnymi zrkadlovkami.

Parádnych 50 megapixelov - Originál a 100% výrez

Zabudovaný intervalometer a bulb timer

Intervalometer využijete pri časozbernom (time-lapse) fotografovaní a to tak, že si len nastavíte požadovaný interval a fotoaparát bude za vás automaticky vytvárať záber za záberom v požadovanom časovom odstupe.

Ak fandíte extrémne dlhým expozičným časom (čo mnohí fotografi krajiny nepochybne fandia) vďaka funkcii bulb timer si môžete presne nastaviť aj dlhší expozičný čas ako je 30 sekúnd (veľa fotoaparátov má práve 30s hraničnú hodnotu). Dôležité je, že v oboch prípadoch na to nepotrebujete káblovú spúšť.

Užívateľom voliteľná doba oneskorenia spúšte

Výborný spôsob, ako znížiť chvenie fotoaparátu, ktoré môže vzniknúť pohybom zrkadla je práve voliteľná doba oneskorenia spúšte. Opäť dobrá pomôcka pre fotografovanie zo statívom, ktorú som veľmi často využíval

61 zaostrovacích bodov

Každý, kto už niekedy fotografoval so statívom, nastavil si presne kompozíciu a potom krúžil okolo zaostrovaného objektu a pritom stále nemohol nájsť ten správny zaostrovací bod, pozná to zúfalstvo. Viac zaostrovacích bodov možno situáciu úplne nevyrieši, ale určite pomôže.

61 zaostrovacích bodov pre lepšie fotografie krajiny

Fotografovanie v 1,3x a 1,6x crop režime

Predpokladám, že väčšina fotografov krajiny rovnako ako ja nerada nosí so sebou príliš veľa vybavenia. Ja zvyčajne používam len svätú trojicu objektívov (16-35mm, 24-70mm a 70-200mm) a samozrejme statív. Nemám potrebu nosiť so sebou v batohu niečo dlhšie a zvyčajne to ani nepotrebujem, ale raz za čas nastane u každého situácia, kedy by prijal možnosť natiahnuť ohnisko aj na viac ako 200mm. A práve chýbajúcu vyššiu ohniskovú vzdialenosť výborne nahrádza vysoké rozlíšenie – pri nastavenom režime fotenia 'crop' sú totiž fotografie nahrávané orezané v nižšom rozlíšení, vďaka čomu získame na fotke väčší detail.

Prepočet je veľmi jednoduchý: pri ohnisku 200mm sa dostaneme na ohnisko približne 260mm (1,3x) alebo dokonca 320mm (1,6x). Rozlíšenie výsledných fotografií je stále dostatočné, v režime 1,3x získate približne 30,5 megapixelovú fotografiu (6768 x 4512 px) a v režime 1,6x 19,6 megapixelovú fotografiu (5424 x 3616 px).

Čo spravia tak veľké súbory s počítačom?

50 megapixelové rozlíšenie síce môžeme milovať, naše úložiská a harddisky budú z takto veľkých súborov zúfať. Ak sa preto rozhodnete práve pre tento fotoaparát, je dobré pripraviť si aj extra úspory na nové dátové úložisko.

Čo sa týka obáv z pomalšej úpravy fotiek, pre majiteľov súčasných počítačov nebude spracovanie fotografií predstavovať žiadnu komplikáciu, staršie stroje samozrejme budú veľkosť súborov cítiť o niečo viac. Testy by pochopiteľne ukázali, že práca s 20 megapixelovými súbormi je svižnejšia, ale vyššie rozlíšenie za mierny nárast času pri úprave určite stojí.

Fantastická obrazová kvalita

Oplatí sa na fotenie krajiny?

Na záver môžem len skonštatovať, že Canonu doteraz fotoaparát s vysokým rozlíšením v sortimente zrkadloviek veľmi chýbal. Situáciu však napravil a uviedol fantastických 50 megapixelov zabalených do dobre prenosnej digitálnej zrkadlovky s ovládaním, ktoré pozná každý užívateľ tejto značky. Nasadil tak chrobáka do hlavy nejednému užívateľovi a ja sa musím priznať, že mne tiež – moje skúsenosti s týmto telom sú totiž len pozitívne a predpokladám, že sa čoskoro stane snom každého fotografa krajiniek :-)

Nižšie si môžete stihanuť dve zbalené fotografie z nórskeho mesta Reine, ktoré som nafotil výlučne za účelom prezentácie obrazovej kvality fotoaparátu. Ani jedna z fotiek nebola žiadnym spôsobom upravená, jedná sa teda o čisté exporty z DPP (Digital Photo Professional) v plnom rozlíšení 50 megapixelov.

Pozrite si zadarmo:
Epizoda #7 - Ako na TiltShift efekt v Lightroome
Epizoda #15 - Pseudo HDR efekt v Lightroome

Súbory na stiahnutie
Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Roli Frajka
Roli Frajka Dano, výborný článok, výborne popísané užívateľské postrehy. Tíško závidím tvoj výlet a možnosť nekonečného užívania si s fotoaparátom v ruke :-) Samozrejme v dobrom :-) Určite si rád vyskúšam túto "krásavicu" na niektorom vašom WS... vďaka :-) Priznám sa, pohrávam sa s myšlienkou doplniť hardware o 5Ds, resp. 5Ds R práve na portrétne fotografovanie a svoju MkIII používať počas svadobného dňa na reportáž, ale to je zatiaľ fakt iba také "pohrávanie sa" :-)
10.novembra 2015 Reagovať
  1. Odoslať