Fotokurzy, knihy, online... Ako sa skutočne naučiť fotografovať?

Ako sa naučiť fotografovať

Každý z nás by chcel určite vedieť fotografovať čo najlepšie – pravidelne robiť krásne zábery, ktoré by zaujali nielen našich blízkych, ale obstáli aj v tvrdej konkurencii ostatných fotografických nadšencov.

Problém je, že tak ako každá zručnosť aj fotografovanie vyžaduje na dokonalé zvládnutie dve veci – teoretické znalosti a praktickú skúsenosť. Ak vynecháme teóriu, stále môžeme odfotiť nádherný záber, no pravdepodobne ho nebudeme vedieť nabudúce zopakovať. Ak zasa podceníme praktickú časť výuky, budeme stále dookola robiť tie isté chyby a náš postup bude výrazne spomalený.

Ako teda čo najlepšie skombinovať teoretické a praktické vzdelávanie tak, aby nám učenie trvalo čo najkratšie? Je vôbec možné naučiť sa rozumieť fotkám a fotografovaniu bez absolvovania foto kurzov, workshopov a drahých školení? (Odpoveď pre nedočkavých: áno, je to ale náročnejšie).

Ak nemáte na dlhé vzdelávanie čas, skúste pre lepšie zábery použiť niektorý z týchto fotografických tipov na krásny portrét bez námahy a využiť ho pri fotení detí alebo rodiny. Ak sa však chcete venovať fotografovaniu dôkladnejšie, prejdite si s nami dnešné možnosti vzdelávania aj s ich výhodami a nevýhodami.

Knihy

Tradičným spôsobom čerpania nových informácii či inšpirácie sú určite knihy a fotografické príručky. Ich veľká výhoda spočíva v tom, že po zakúpení ich máme doma stále k dispozícii. K informáciám sa môžeme kedykoľvek vracať, pričom si môžeme štúdium rozložiť aj na dlhšiu dobu. Slabšou stránkou kníh a príručiek býva ich obmedzená názornosť: môže sa nám stať, že niečo nepochopíme správne a naše fotografie nebudú vyzerať tak dobre, ako by sme chceli. Knihy preto zvyčajne najviac odrádzajú práve začiatočníkov, ktorí potrebujú problematiku lepšie vysvetliť.

Ako sa naučiť fotografovať - Knihy

Fotokurzy

Ďalšou z možností, ktorá sa v posledných rokoch stala veľmi populárnou je návšteva fotografického kurzu. Na rozdiel od samoštúdia z knihy prináša fotokurz jednu obrovskú výhodu: naživo, často dokonca s fotoaparátom v ruke prakticky skúšame preberanú tému a okrem teórie tak získavame aj cenné praktické skúsenosti.

Lektor vysvetľuje, my počúvame a postupne sa zoznamujeme s novou terminológiou: kompozícia, expozícia, kompenzácia … po pár takto strávených hodinách sa nám však môže stať, že prestaneme s lektorom držať krok. A práve toto je veľká nevýhoda fotokurzov – v krátkom časovom úseku vstrebávame veľké množstvo informácií, z ktorých ale do fotografickej praxe dokážeme reálne preniesť len veľmi málo.

Preto je pre získanie dostatočnej praxe nevyhnutné počítať s návšetvou priemerne troch fotokurzov, čo môže byť na začiatok vyššia investícia, ako by sme očakaváli.

Ako sa naučiť fotografovať - Fotokurzy

Online

Posledná možnosť, ktorá sa objavila len nedávno vďaka moderným technológiám, a vo svete aj u nás sa teší čoraz väčšej obľube je online vzdelávanie. V jeho prospech hovorí v prvom rade dostupný kvalitný obsah, ktorý najmä v textovej podobe pribúda na webe každým dňom.

Články o fotografickom vzdelávaní však okrem množstva výhod (napr. viac pohľadov na rovnakú tému, dostupné zadarmo atď.) majú aj rovnakú nevýhodu ako klasické knihy – sú málo názorné a zvyčajne nevysvetlia problematiku tak detailne, ako by bolo treba.

Práve preto sa v posledných rokoch čoraz častejšie presadzuje koncept výuky prostredníctvom videa a online kurzov. Tento spôsob štúdia v sebe spája výhody fotografických kníh a živých foto kurzov – je to niečo podobné, ako mať svojho osobného inštruktora k dispozícii 24 hodín denne.

Veľkou výhodou je okrem dostupnopsti aj množstvo tém a rozsah informácií – na jedinom mieste nájdeme foto kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých fotografov, naučíme sa úplné základy fotografie, ale aj profesionálnu úpravu fotiek. Sledovanie kvalitne spracovaných videí je navyše dostatočne názorné a my máme pocit, akoby sme lektora sledovali priamo na kurze. Najväčším benefitom je ale určite cena – trojmesačný prístup k online foto kurzom nás bude stáť len 36 eur, čo je menej, ako je zvyčajná suma za jediný trojhodinový fotokurz pre začiatočníkov.

Ako sa naučiť fotografovať - Online

Čo si teda vybrať: knihy, fotokurz, online predplatné? Kombináciu!

Ak sa chcete naučiť fotografovať v čo najkratšom čase, je vhodné skombinovať viac typov výuky a využiť tak výhody každej z možností. Ideálny spôsob je najprv začať online formou s teóriou, nakoľko je cenovo dostupná a môžete sa jej venovať len vtedy, ak máte čas.

Po pochopení teroretických základov postupne pridajte a absolvujte niekoľko fyzických fotokurzov pre mierne pokročilých (napr. základy práce s kompozíciou), pomôže vám to získať praktické skúsenosti a zároveň môže priniesť cenné rady nielen od lektora, ale aj od ostatných účastníkov kurzu.

Tí z vás, ktorým sa zdajú platené fotokurzy príliš drahé, poobzerajte sa vo svojom okolí po živých fotografických akciách, ktoré bývajú dostupné za symbolickú sumu alebo v niektorých prípadoch dokonca uplne zadarmo.

A ešte jedno odporúčanie na záver: ak myslíte fotografické vzdelávanie vážne, využite naplno aj možnosť, ktorú ponúkame na Photovia.sk počas celej dĺžky predplatného – tzv. osobný pracovný zošit. Jedná sa o súhrn fotografických úloh, ktoré môžete postupne a vlastným tempom vypracovať. Fotografujete, plníte jednotlivé úlohy, získavate odznaky a medaile a váš postup zatiaľ svedomito hodnotia skúsení lektori. Vaše fotografie teda vyzerajú lepšie za oveľa kratší čas, ako keby ste sa vzdelávali sami.

Náš dnešný prehľad možností na zlepšenie fotiek sme vyčerpali a dúfame, že bez ohľadu na to, aký typ vzdelávania si vyberiete, urobíte svojimi fotografiami radosť nielen sebe, aj aj vašim blízkym a širokému okoliu. Želáme vám čo najviac krásnych, slnečných fotografických dní.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať