7 horúcich tipov na krásne letné fotky

7 horúcich tipov na krásne letné fotky

Letné fotky patria zvyčajne medzi tie krajšie, ktoré sa nám počas roka podarí nafotiť, už len vďaka príjemnému počasiu a pohodovej atmosfére. Ak však chcete, aby boli vaše fotky skutočne krásne, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich jednoduchých trikov.

1. Foťte skoro ráno alebo podvečer (vyhnite sa ostrému slnku)

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale ostré denné svetlo v letných mesiacoch je na fotenie úplne nevhodné a pokiaľ chcete mať skutočne pekné fotky, je ideálne sa mu vyhnúť.

Silné slnko totiž produkuje veľmi trvdé svetlo, ktoré doslova 'vypaľuje' farby, dramaticky zvyšuje konrast a vrhá veľmi ostré tiene, ktoré najmä pri portrétoch nevyzerajú vždy dobre. Ak predsa len musíte fotografovať ľudí aj počas dňa, odporúčame umiestniť ich do tieňa – budú sa tam cítiť príjemnejšie a aj výsledné fotky budú vyzerať oveľa lepšie. Prípadne skúste počkať na zamračený deň s výraznejšou oblačnosťou.

Foťte skoro ráno alebo večer

Ideálny čas na letné fotenie je skoro ráno pri východe slnka, alebo zhruba hodinku pred jeho západom, kedy je kvalita svetla obzvlášť dobrá – práve preto tento čas dostal názov magická (alebo aj zlatá) hodinka. Najkrajšie fotky krajiny a prírody dosiahnete práve v tomto čase, preto odporúčame odložiť letné fotenie až navečer, samozrejme len ak nemáte záľubu v skorom rannom vstávaní :-)

Ak chcete dokonale zvládnuť fotenie v rôznych svetelných podmienkach, odporúčame vám sledovať podrobne spracovaný fotokurz ako fotiť portrét v prirodzenom svetle.

2. Na portréty pri západe slnka použite blesk

Ako sme spomenuli v predchádzajúcom bode, večerné fotky bývajú v lete najkrajšie a pokiaľ ich chcete posunúť ešte o úroveň vyššie, vyskúšajte fotenie portrétu s použitím blesku a zapadajúcim slnkom v pozadí.

Táto technika síce vyžaduje trochu experimentovania, ale po chvíli sa vám môžu podariť úžasné zábery s nádhernou atmosférou, ktoré budete právom považovať za vaše najkrajšie fotky vôbec. Podrobnejší návod, ako fotiť týmto spôsobom nájdete v našom článku ako na pekný portrét pri západe slnka.

Na portréty pri západe slnka použite blesk

3. Vyskúšajte polarizačný filter

Polarizačný filter slúži na zabránenie vzniku neželaných odleskov a zároveň na zvýraznenie a zintenzívnenie farieb na vašich letných fotkách. Modrá obloha, prírodná zeleň alebo azúrová voda budú mať s použitím polarizačného filtra nádherné farby, ktoré inak dosiahnete len úpravou fotiek v postprodukcii. Filter určite stojí za vyskúšanie.

Vyskúšajte polarizačný filter

4. Foťte z úrovne očí, ale nielen tých vašich

Vyhnite sa chybám začiatočníka a nefoťte všetko len z výšky vašich očí. Ak radi fotíte deti alebo zvieratá, skúste sa im prispôsobiť – kľaknite si na jedno koleno, či dokonca ľahnite. Fotky z takejto perspektívy budú vyzerať inak a vďaka tomu zaujmú na prvý pohľad.

Fotenie z úrovne tesne nad zemou prináša aj ďalšiu príležitosť na zachytenie atraktívneho momentu – detailný, často rozostrený pohľad na sviežu trávu alebo listy kríkov, ktoré sa vám môžu výborne hodiť ako prirodzené orámovanie scény.

Foťte z úrovne očí, ale nielen tých vašich

5. Využívajte odrazené svetlo

Ako je spomenuté vyššie, priame letné slnko je na fotky príliš ostré, ale dá sa využiť ako výborný prirodzený 'reflektor', ktorým si môžete pomôcť nasvieť ľudí nachádzajúcich sa v tieni a dodať tak vašim fotkám profesionálnejší nádych.

Na odrazenie priameho svetla môžete využiť veľkú svetlú plochu, napr. bielu budovu alebo dodávku stojacu v blízkosti fotografovaných osôb. Pokiaľ chcete mať nad svetlom väčšiu kontrolu, skúste použiť na jeho nasmerovanie odrazovú dosku alebo iný kus svetlého materiálu – napr. biely uterák. Výsledkom použitia takto odrazeného svetla budete veľmi príjemne prekvapení.

Využívajte odrazené svetlo

6. Dovoľte slnku vykúzliť odlesk na objektíve (lens flare)

Odlesk objektívu sa nám na fotkách často objavuje bez toho, aby ste sa o jeho dosiahnutie usilovali a býva spôsobený fotením proti slnku, najmä pri jeho západe.

Veľa fotografov považuje fotky s takýmto odleskom za nepodarky, ktoré okamžite vymazáva, pre mnohých z nás je však takáto fotka doslova stelesnením leta a letnej atmosféry. Čo iné by nám malo pripomínať leto, ak nie práve slnko presvitajúce spoza foteného objektu vrhajúce pekné 'prasiatka'?

Na zachytenie takéhoto momentu budete potrebovať trochu trpezlivosti a slnečný podvečer (ideálne). Snažte sa slnko komponovať do rôznych častí záberu a v hľadáčiku sledovať, kedy sa začnú odlesky objavovať, následne urobte sériu fotografií so slnkom vždy na inom mieste. Počítajte s pomerne veľkým odpadom, dobrá fotka sa vám pravdepodobne na prvý pokus nepodarí, dnes to však vďaka digitálnym fotoaprátom nie je žiaden problém. Ideálne je tiež nechať slnko 'vykuknúť' spoza objektu na snímke, napr. stromu alebo fotografovanej osoby.

Dovoľte slnku vykúzliť odlesk na objektíve (lens flare)

7. Hľadajte letné motívy a porozprávajte ich príbeh

Leto je čas plný príbehov – dovoleniek, kúpalísk, výletov alebo turistiky a práve tieto aktivity vnímame ako typicky letné. Ak chcete mať na leto čo najkrajšie fotografické spomienky, snažte sa zachytávať práve takéto okamihy – napríklad deti so zmrzlinou, iskriacu vodu vo fontáne, letný open air festival, portrét blízkeho v slamenom klobúku.

Pokiaľ chcete mať z fotiek radosť aj po dlhých rokoch, skúste si pospomínať, čo ste robievali počas leta keď ste boli malí, na čo ste sa najviac tešili a aké zaujímavé miesta ste navštívili. Tieto miesta potom opäť navštívte aj s fotoaparátom a snažte sa zachytiť ich atmosféru, ktorú si pamätáte z detstva. Výsledkom budú zábery, ktoré vám budú pripomínať krásne a bezstarostné časy aj po dlhých rokoch.

Hľadajte letné motívy a porozprávajte ich príbeh

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať