Canon EOS 80D je po troch rokoch novým najvyšším predstaviteľom amatérskej rady zrkadloviek značky Canon. Ide už o desiaty model triedy EOS (v desiatkovom rade), ktorý začal svoju púť v roku 2000 trojmegapixelovým (bez srandy) modelom EOS D30.
Ak porovnáme technickú špecifikáciu 80D s jeho predchodcom EOS 70D (z roku 2013), súčasný model prináša zlepšenia prakticky v každom ohľade. To je samozrejme dobrá správa nielen pre fotografických nadšencov, ale aj pre skúsených amatérov. A práve im je tento model primárne určený.
EOS 80D je vybavený 24,2 magapixelovým CMOS snímačom veľkosti APS-C a novým zaostrovaním so 45 krížovými bodmi. S modernizáciou obrazového procesoru na verziu DIGIC 6 zároveň súvisí množstvo noviniek. Patrí tu napríklad zlepšenie obrazovej kvality, či natívne rozlíšenie v rozmedzí ISO 100 až 16 000. To aj s možnosťou rozšírenia až na hodnotu ISO 25 600 pri videu, aj pri fotografiách. Vyrovnávacia pamäť umožní zachytiť 110 JPEG alebo 25 RAW súborov v režime sériového snímania s rýchlosťou až 7 snímok za sekundu. Hľadáčik má pokrytie 100% a oceníte tiež 3 palcový výklopný LCD displej s dotykovým ovládaním.
Aj po desaťročiach vývoja našiel Canon priestor na drobné zmeny. Telo je z kvalitného plastu a celková hmotnosť je približne o 5% nižšia ako pri modeli 70D. Napriek tomu je novinka so svojou hmotnosťou 730g bližšia skôr segmentu profesionálnych zrkadloviek. Lepšie tesnenia voči poveternostným podmienkam by mali telo uchrániť pri daždi, aj pri náhodnom pokropení vodou.
Ovládanie je intuitívne a po krátkom zoznámení si naň rýchlo zvyknete. Funkcie niektorých ovládacích prvkov sa navyše dajú ešte upraviť podľa vlastných potrieb. V kombinácii s menu, ktoré si viete vyskladať z najpoužívanejších nastavení, sa s fotoaparátom pracuje výborne.
Je známe, že niektoré televízie - najmä na reality show, dokumentárne, či dokonca filmové produkcie - používajú pri nakrúcaní zrkadlovky značky Canon. Preto trochu zamrzí, že 80D neponúka záznam videa v 4K rozlíšení. Na druhej strane je tu ale k dispozícii dvojnásobná frekvencia snímkovania. V rozlíšení 1080p HD je možné nahrávať až 60 snímok za sekundu a ukladať výstup vo formáte MP4.
Pribudol samostatný konektor na slúchadlá aj mikrofón, vďaka čomu je možné kontrolovať zvukovú stopu priamo počas nahrávania.
Aj automatické zaostrovanie funguje počas nakrúcania videa spoľahlivo, a vy tak môžete viac pozornosti venovať napríklad perspektíve alebo kompozícii.
Krátko spomenieme výdrž batérie, ktorá je podľa nás výnimočná. Počas celého obdobia sme ju nabíjali iba raz - aj to v deň, keď sme fotoaparát dostali. Zrkladlovku sme používali viac ako týždeň a počas toho sme spravili viac ako 2000 záberov. LCD bolo pri fotografovaní vypnuté, aj náhľad po expozícii, a priebežne sme kontrolovali a premazávali fotky. O tento výkon sa postarala nielen nová batéria LP-E6N s vyššou kapacitou (1,865mAh) ale pravdepodobne aj nový obrazový procesor DIGIC 6. Ten dokáže rýchlejšie realizovať aj zložitejšie výpočty. Nová batéria je so svojím predchodcom plne kompatibilná, vrátane nabíjačky a battery gripu.
V porovnaní s minulými modelmi môžeme na prvý pohľad vidieť výrazné zlepšenie obrazovej kvality. A to platí nielen pri fotografovaní, ale aj pri zázname videa. O dve generácie starší EOS 60D pôsobí pri novinke ako úplná starožitnosť. Zlepšenie je zreteľné vo všetkých dôležitých parametroch - od zaostrovania až po výkon pri nízkom osvetlení.
Nový snímač s rozlíšením 24 MP vytvára dostatočný potenciál pre vykreslenie všetkých detailov na fotografii. Viac obrazových bodov určite ocenia napríklad fotografi zvierat a divej prírody. Úprava kompozície, alebo zvýraznenie hlavného objektu s pomocou orezania fotografie, tak už nie je za cenu dramatického zníženia jej kvality.
(1/400, f/18, ISO 200, 50mm)
Canon EOS 80D používa obrazový snímač typu APS-C a telo je už tradične vybavené bajonetom typu EF-S. Ten umožní použitie všetkých objektívov, ktoré má firma Canon v produkcii. To znamená štandardných s označením EF, aj špeciálne pre túto kategóriu navrhnutých EF-S objektívov.
V kite s EOS 80D dostanete už tretiu generáciu objektívu EF-S 18-135mm vybaveného novým ostriacim motorčekom „micro USM“. Pri našom použití zaostrovanie fungovalo spoľahlivo. Ani pri nižšom kontraste objektív nikdy nezaváhal, nekoktal a jednoducho fungoval.
Konštrukcia objektívu je z kvalitného plastu a sklo pôsobí mohutnejším dojmom, než tradičné setové verzie s rozsahom 18-55mm. Veľkosť a hmotnosť je však kompenzovaná výborným rozsahom a príjemnou obrazovou kvalitou. Pri fotografovaní krajiny nie je problém zachytiť širokouhlý záber, a zároveň dej pred objektívom dostatočne priblížiť. Po prepočte x1,6 (APS-C) ponúka efektívnu ohniskovú vzdialenosť 216mm. Môžete tak fotografovať aj detailné portréty z dostatočnej vzdialenosti. Kombinácia maximálnej ohniskovej vzdialenosti a clony f/5,6 dokáže zároveň dostatočne rozostriť pozadie.
(1/400, f/5.6, ISO 100, 135mm)
Novinkou sú tiež kontakty na spodnej strane objektívu pre spojenie s novým zoom adaptérom PZ-E1, ktorý umožní elektronické ovládanie zoomu. Zmena ohniskovej vzdialenosti je tak plynulá a túto novinku ocenia najmä priaznivci videa. K dispozícii sú dva „rýchlostné“ režimy. Jeden pomalší, ten je ale zároveň aj tichší. A rýchlejší, ktorého zvuk už interný mikrofón zachytí. Pri fotografovaní je adaptér obmedzujúci, jeho montáž a demontáž je však našťastie rýchla a jednoduchá. Nespôsobuje tak problémy ani pri častejšom striedaní záznamu videa s fotografovaním.
Stalo sa už dobrým zvykom, že Canon svoje nové modely zrkadloviek vybavuje intervalometrom. Ten umožní nastaviť časový interval (napr. 15 sekúnd) a pravidelne v ňom fotografovať. Na jednotlivých záberoch tak zachytávate zmeny na scéne a môžete vytvoriť pôsobivé time-lapse video. Podľa potreby si nastavíte pevný počet snímok v rade, alebo môžete fotografovať dlhé hodiny až do naplnenia pamäťovej karty. S pomocou príslušenstva to bolo síce možné aj doteraz, no často s obmedzeniami, ako napr. počet záberov.
Lepší dynamický rozsah nového CMOS snímača oceníte pri fotografovaní scén s vysokým kontrastom svetla, konkrétne pri záberoch krajiny. Vďaka RAW súboru si potom zachováte maximum informácií aj v takých oblastiach na fotke, ktoré sú zdanlivo utopené v tieni, alebo naopak prexponované.
Na odkrývanie takýchto detailov výborne poslúži program, ktorý dostanete s fotoaparátom DPP (Digital Photo Professional). Keďže Canon vie dáta zo svojho RAW súboru využiť najefektívnejšie, program dokáže s fotkami doslova zázraky. Ak ale na prácu s DPP nie ste zvyknutí, určite vám na úpravu RAW súborov dobre poslúži aj iný editor.
(30s, f/16, ISO 200, 18mm)
Počas rokov vývoja v tejto triede Canon neustále zlepšoval dizajn a technológie. Výsledkom je možnosťami nabitý a výkonný fotoaparát s pestrou paletou užitočných funkcií. Práca s ním, aj obrazová kvalita výstupu, bola pre nás príjemným prekvapením.
Nenarazili sme na nič, čo by sme mohli považovať za obmedzenie. Canon EOS 80D splní očakávania aj náročnejších užívateľov, ktorí potrebujú spoľahlivý záložný fotoaparát, alebo APS-C telo. Rovnako je EOS 80D dobrá voľba aj pre fotografov, ktorí hľadajú „"rodinný“ fotoaparát alebo spoľahlivého spoločníka na cestovanie.
Nižšie si môžete stiahnuť tri fotografie za účelom prezentácie obrazovej kvality fotoaparátu. Ani jedna z fotiek nebola žiadnym spôsobom upravená, jedná sa teda o čisté exporty z DPP (Digital Photo Professional) v plnom rozlíšení.