Tipy na krásne fotky krajiny – príslušenstvo

Tipy na krásne fotky krajiny – príslušenstvo

Prvá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny– ako začať
Druhá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – výber fotoaparátu
Tretia časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – objektívy

V predchádzajúcich častiach série Tipy pre krásne fotky krajiny sme prezradili, ako začať premýšlať ako krajinkár, pokračovali sme výberom vhodného fotoaparátu a nakoniec sme si predstavili aj ideálnych kandidátov na fotografické objektívy. V dnešnom článku sa zameriame na príslušenstvo a prezradíme vám, čo budete na fotografovanie krajiny určite potrebovať.

Ak chcete, aby vaše zábery krajiniek vyzerali atraktívne, niektorým typom fotografického príslušenstva sa jednoducho nevyhnete. Na začiatku určite nebudete potrebovať kompletné príslušenstvo, ale minimálne statív a základná sada filtrov sú pre plnohodnotné fotografovanie krajiny nevyhnutné.

Statív

Najdôležitejší kúsok, bez ktorého sa nezaobídete je nepochybne statív, niektoré typy záberov bez neho nedokážete vôbec nasnímať. Takýmto klasickým motívom je napríklad nočná obloha, alebo podobný, mimoriadne fotogenický jav – polárna žiara. Rovnako ako mnohé iné fotografické motívy totiž vyžadujú dlhý expozičný čas (pokojne aj niekoľko desiatok sekúnd) a stabilnú polohu fotoaparátu. Ak sa budete snažiť takéto zábery fotografovať bez statívu, skončíte s rozstrasenými a rozmazanými fotkami, ktoré síce môžu na prvý pohľad vyzerať kreatívne, v skutočnosti sú však úplne nepoužiteľné.

Pre fotografovanie krajiny je tiež charakteristické použitie veľkej hĺbky ostrosti. Clona nastavená na fotoaparáte má teda typicky hodnotu f/18 a vyššiu. Pri fotografovaní počas zlatej hodinky s hodnotou ISO100 je preto takmer nemožné dosiahnuť expozičný čas, s ktorým by bolo možné fotografovať z ruky, bez použitia statívu.

Ďalším príkladom využitia statívu je technika, o ktorej ste už určite počuli – o fotografovaní technikou HDR. Tá je pri fotografovaní krajiny veľmi obľúbená, a keďže sú na jej úspešné využitie potrebné aspoň tri rovnaké zábery s rôznou expozíciou, bez použitia statívu je nezrealizovateľná.

Okrem ostrých fotiek má statív aj ďalšiu výhodu, ktrorú si ale uvedomuje len málokto: pri jeho používaní zvyčajne nejednáme zbrklo a doprajeme si preto viac času na hľadanie ideálnej kompozície. Výsledné zábery potom bývajú nielen technicky kvalitnejšie (nižší šum na fotkách), ale zvyčajne aj oveľa krajšie.

Statív je pri fotografovaní krajiny nevyhnutný

Tipy pre použitie statívu:
  • nekupujte najlacnejšie verzie statívov. Statív musí byť pevný, odolný a musí v teréne niečo vydržať. Lacné statívy zvyčajne tieto podmienky nespĺňajú.
  • vyberte si statív s guľovou hlavou. Vďaka nej dokážete fotoaparát uvoľniť, nastaviť do inej polohy a opäť zafixovať veľmi rýchlo, doslova za pár sekúnd.
  • pri fotografovaní so statívom nezabudnite vypnúť stabilizáciu obrazu
  • pre dokonale ostré fotky používajte samospúšť, alebo diaľkovú spúšť
  • pri výbere tiež myslite na to, ako budete statív prenášať. Najpraktickejším riešením je popruh priamo na statíve, vďaka ktorému si ho môžete prevesiť cez rameno.

Monopod

Lacnejšou alternatívou ku statívu je tzv. monopod, ktorý si môžete predstaviť ako rovnú palicu s hlavou na uchytenie fotoaparátu. Na rozdiel od statívu nedokáže monopod samostatne stáť, musíte ho stále pridržovať. Pri dokumentárnom štýle fotografovania krajiny sa môžete uspokojiť aj s týmto jednoduchším príslušenstvom, pre profesionálne vyzerajúce zábery a panorámy je ale určite lepší statív.

Monopod je lacnejšou alternatívou k statívu

Ďiaľková spúšť

Ak požadujete dokonale ostré fotky a nevyhovuje vám stále dookola na fotoaparáte nastavovať samospúšť, zvážte kúpu diaľkovej spúšte. Aj keď statív zabraňuje najvýraznejším pohybom fotoaparátu, ručné stlačenie spúšte spôsobí mikroskopické záchvevy a vibrácie, ktoré sú na výslednej fotke viditeľné. K dispozícii máte bezdrôtovú infračervenú, bezdrôtovú rádiovú a káblovú diaľkovú spúšť.

Infračervená spúšť má väčší dosah, potrebuje ale priamu viditeľnosť na fotoaparát, kým pri rádiovej spúšti s menším dosahom táto nutnosť odpadá. Káblové spúšte sú určené len pre vyššie typy fotoaparátov a sú aj drahšie, na druhú stranu ponúkajú viac funkcií a niektoré modely aj LCD displej.

Bezdrôtová diaľková spúšť

Fotografické filtre

Rovnako ako pri statívoch aj pri filtroch platí, že niektoré typy záberov bez nich nedokážete vôbec vytvoriť. Každý skúsený krajinkár vám potvrdí, že fotografické filtre sú nevyhnutnou súčasťou výbavy pre profesionálne vyzerajúce zábery krajiny.

Polarizačný filter
Polarizačný filter odstraňuje odlesky z fotografovaných objektov, potláča efekt vzdušnej perspektívy (takzvané modranie diaľok) a pridáva kontrast a sýtosť na výslednej fotografii. Vďaka tomu je na väčšine záberov s polarizačným filtrom obloha tmavšia a omnoho sýtejšia, oblaky svetlejšie a farebnosť celkovo výraznejšia. Polarizačný filter teda využijete pri fotografovaní krajiny s oblohou, ale napríklad aj pre potlačenie odleskov svetla na vodnej hladine.

Polarizačný filter znižuje odlesky a zvýrazňuje farby

Neutrálny šedý filter
Určite poznáte fotografie krajiny, na ktorých je tečúca voda zachytená ako krásne rozostrená, plynulá masa pripomínajúca hodváb alebo satén. A práve veľká väčšina týchto záberov by nemohla vzniknúť, ak by nebol použitý šedý filter.

Zjednodušene povedané, šedý filter zabraňuje vstupu svetla do objektívu a redukuje intenzitu svetla. Vďaka tomu je možné fotografovať scénu aj za denného svetla na dlhý expozičný čas bez toho, aby vznikla úplne preexponovaná fotka. A práve dlhý expozičný čas môže za to, že voda na fotkách pôsobí jemným a rozostreným dojmom.

Vodopád fotografovaný s pomocou šedého filtra

Slnečná clona

Pokiaľ si na svojich fotkách neželáte efekt odlesku svetla v objektíve, takzvaný Lens Flare efekt, je ideálne predchádzať mu práve použitím slnečnej clony. Podrobné informácie o tom, ako slnečná clona funguje a aké jej typy poznáme sa môžete dočítať v našom článku Na čo slúži slnečná clona na objektív a kedy ju použiť.

Slnečná clona proti odlesku svetla v objektíve

Fotobatoh

Fotografovanie krajiny je náročné na techniku aj na príslušenstvo, pre pohodlný pohyb po krajine je preto dobré vybrať si aj vhodný fotobatoh. Konkrétna veľkosť samozrejme závisí od vášho fotoaparátu a počtu objektívov, ale rovnako ako pri statívoch aj tu platí, že najlacnejšie modely určite neodporúčame. Nesprávny tvar batohu totiž môže spôsobiť pocity únavy či dokonca bolesti chrbta, a tieto zdravotné komplikácie rozhodne za niekoľko ušetrených Eur nestoja. Pri výbere fotobatohu na dlhšie výlety tiež nezabudnite na miesto pre vodu, nepremokavé poncho alebo pršiplášť.

Týmto sme vyčerpali aj dnešné tipy pre krajšie fotografie krajiny, ktoré sa týkali príslušenstva. V nasledujúcom článku prezradíme, čo robiť pri fotografovaní priamo na mieste a ako si z danej lokácie odniesť čo najkrajší záber. Piata časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – fotografovanie.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať