Tipy na krásne fotky krajiny – objektívy

Tipy na krásne fotky krajiny – objektívy

Prvá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – ako začať
Druhá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – výber fotoaparátu.

V predchádzajúcich častiach nášho článku sme písali o tom, ako sa na fotografiu krajiny pripraviť a kde vlastne začať, a v druhej časti aj o tom, aký typ fotoaparátu vybrať, aby vyhovoval vašim fotografickým zámerom aj životnému štýlu.

Dnes budeme pokračovať výberom vhodného objektívu a napíšeme aj niečo o ich základnom rozdelení.

Objektívy

Ak máte na fotoaparáte nasadený nekvalitný objektív, môžete mať aj ten najlepší fotoaparát, vaše fotky budú aj napriek tomu stále nekvalitné. Zároveň je tu aj paralela s často diskutovanou témou – rozlíšením fotoaparátu. Fotoaparát s vysokým rozlíšením dokáže scénu zaznamenať do posledného detailu, a často na výslednej fotografii môžeme spozorovať veci, ktoré na mieste unikli našej pozornosti.

Viac megapixelov ale vytvára vyššie nároky na optickú kvalitu objektívu. Čím viac megapixelov váš fotoaparát má, tým kvalitnejšie objektívy by ste mali používať. Mäkkú a málo kontrastnú kresbu objektívu nezachráni žiaden 50-megapixelový snímač za ním. Objektívy sú totiž ako ľudské oči: čím ostejšie 'videnie' máte, tým je reprodukcia scény nachádzajúcej sa pred vami kvalitnejšia.

A keďže krajinárska fotografia vyžaduje zachytenie aj tých najmenších detailov, ideálny je kvalitný objektív s vysokým kontrastom, dobrou reprodukciou farieb a samozrejme aj s výbornou ostrosťou.

Kvalitný objektív je pre fotografovanie krajiny nevyhnutný

Typy objektívov

Pri výbere objektívov netreba zabúdať na to, že k dispozícii máme dva základné typy – objektívy s pevným ohniskom, teda tzv. pevné sklá, a potom rozsahové, zoomové objektívy. Pri fotografovaní krajiny boli ešte donedávna jedinou voľbou objektívy s pevným ohniskom, zoomové objektívy sa im v ostrosti nedokázali vyrovnať.

V posledných rokoch sa však situácia mení a vďaka úspešnému vývoju v tejto oblasti na trh prichádzajú špičkové rozsahové objektívy s vysokou kvalitou obrazu. A práve použitie takýchto moderných zoomových objektívov je veľkou výhodou pri práci v teréne, dokážete s nimi oveľa jednoduchšie dosiahnuť požadovanú kompozíciu. Prirodzene aj kvalita pevných objektívov neustále napreduje, ale pre väčšinu krajinárskych fotografov sú optické vlastnosti súčasných kvalitných zoomových objektívov úplne dostatočné.

Na fotografovanie krajiny použite širokouhlý objektív

Okrem delenia na pevné a rozsahové sa všetky objektívy ešte zaraďujú do jednej z troch základných skupín: širokouhlé objektívy, štandardné objektívy a teleobjektívy. Okrem týchto troch skupín sú samozrejme aj rozne špeciálne typy objektívov, ako napríklad makro alebo tilt-shift objektív, keďže sa ale pri fotografovaní krajiny bežne nepoužívajú, nebudeme sa im v dnešnom článku venovať.

Širokouhlé objektívy

Najčastejšie sa na fotografovanie krajiniek a prírodných scenérií používajú širokouhlé objektívy. Širokouhlý objektív je taký objektív, ktorého ohnisková vzdialenosť je výrazne kratšia ako ohnisková vzdialenosť bežného objektívu, teda maximálne do 35-40 mm. Vďaka tomu dokáže zachytiť oveľa väčšiu časť fotografovanej scény, čo je ideálne práve pri krajinárskej fotografii, ale aj pri fotografii architektúry a interiérov.

Na fotografovanie krajiny sa hodia pevné aj zoomové širokouhlé objektívy: pevné majú výhodu vysokej ostrosti a dobré podanie detailov, zoomové sú zasa pohodlnejšie – nemusíte sa toľko presúvať ako pri použití pevných skiel.

Ak vám na zachytenie fotografovanej scény nestačí už ani ten najširší objektív, môžete použiť metódu postupného fotografovania a skladania niekoľkých fotografií do jedného celku. Tento postup má mnoho výhod, a preto sa mu budeme určite venovať aj samostatne. Každopádne pri využívaní tejto techniky je vhodnejšie skôr použitie objektívu so štandardným ohniskom.

Širokouhlé objektívy na fotografovanie krajiny

Štandardné objektívy

Štandardné objektívy, ako už ich samotný názov napovedá, nájdu využitie v rôznych situáciách pri rôznych typoch fotografie. Snímajú scénu približne tak, ako ju vidí ľudské oko, čo je okolo 50 mm. Ich ohnisková vzdialenosť býva typicky v rozmedzí 24-105 mm, dokážete s nimi teda vytvoriť širokoúhly záber krajiny (24mm), ale napríklad aj portrét vášho blízkeho (85 mm). Jedná sa teda o najuniverzálnejší rozsah ohniskových vzdialeností, a takémuto objektívu sa pravdepdoobne nedokáže vyhnúť žiaden fotograf.

Na fotografovanie krajiny sa pevné štandardné objektívy príliš nehodia, v tomto rozsahu bývajú najčastejšie určené na fotografovanie portrétov (50 mm, 85 mm). Naopak zoomový štandardný objektív ako napríklad 24-70 mm je dobrá voľba aj pre krajinárskeho fotografa.

Štandardné objektívy na fotografovanie krajiny

Teleobjektívy

Poslednou skupinou sú takzvané teleobjektívy určené na fotografovanie vzdialených objektov, ich ohnisková vzdialenosť je typicky od 70 až do 300 mm. V prírode sa najčastejšie používajú pri fotografovaní divoko žijúcich zvierat alebo vtáctva. Uplatnenie nájdu aj v reportážnej fotografii, pri fotografovaní športu a často ich používajú aj známi fotografi celebrít – paparazzovia.

Pri fotografovaní krajiny sa teleobjektívy používajú na zachytenie tzv. krajinného detailu – teda určitého výrezu fotografovanej scény, ktorý je z celého záberu najzaujímavejší. Vzhľadom na svoje kompaktné rozmery sa na krajinný detail v praxi najčastejšie používa objektív s rozsahom 70-200 mm.

Pri vyšších ohniskových vzdialenostiach a fotografovaní s teleobjektívom na veľkú vzdialenosť si treba dávať pozor na efekt vlnenia zohriateho vzduchu. Tento jav určite poznáte, najčastejšie je pozorovateľný v letných mesiacoch v južných krajinách. Žiaľ pri fotografovaní s teleobjektívom môže vlniaci sa vzduch znížiť kvalitu fotografie a je preto najlepšie fotografovať skoro ráno, kedy ešte nie je vzduch natoľko zohriaty.

Teleobjektívy pre fotografovanie krajiny

Ideálne objektívy pre fotenie krajiny

Možno sa pýtate, aký objektív si teda na fotografovanie krajiny máte vybrať, odpoveď ale opäť nie je ani jednoduchá a ani jednoznačná :) Existujú však objektívy, ktoré sú tak dobré, že by mali byť povinnou výbavou každého krajinárskeho fotografa. Nasledovné kúsky nie sú vôbec lacné, na druhej strane však disponujú fantastickou obrazovou kvalitou a ostrosťou, ktorá je špeciálne pri fotení krajiny kľúčová.

Širokouhlé pevné: Canon 24 mm f/2.8 IS, Nikon 24 mm f/1.4G
Širokouhlé zoomové: Canon 17-40 mm f/4L, Nikon 14-24mm f/4G
Univerzálne zoomové: Canon 24-70mm f/2.8L II, Nikon 24-70mm f/2.8G
Teleobjektívy: Canon 70-200mm f/4L IS, Nikon 70-200mm f/2.8G VR II

Aký objektív vybrať na fotenie krajiny

Ak ale s fotografovaním ešte len začínate, pokojne fotografujte celú jednu alebo dve sezóny s najlacnejšími objektívmi, aké máte k dispozícii. Sami tak prídete na to, s akou ohniskovou vzdialenosťou najradšej pracujete, alebo ktorá vám naozaj chýba. A na vyhodnotenie si netreba robiť žiadne špeciálne poznámky. Tie robí totižto digitálna zrkadlovka úplne automaticky za vás, a ku každej fotografii priloží okrem iných aj údaje, s akým objektívom a akou ohniskovou vzdialenosťou bola fotografia vytvorená.

Ak sa teda po určitom čase pozriete na svoje najobľúbenejšie fotografie, dostanete odpoveď, do akého objektívu sa vám oplatí investovať. Dá sa to zistiť dokonca na pár kliknutí. Postup nájdete v našom videu: Ako zistiť, čo k fotoaparátu nepotrebujete.

Zopár dobrých tipov pre výber krajinárskeho objektívu

Na záver vám prinášame niekoľko overených tipov pre výber kvalitného krajinárskeho objektívu, bez ohľadu na to, o akú značku sa jedná (samozrejme odporúčame vyberať pokiaľ možno z renomovaných výrobcov):

  • širkouhlý objektív je základ, ak si na fotenie krajiny plánujete kúpiť len jeden objektív, tak určite práve širukouhlý zoomový objektív.
  • váš druhý krajinársky objektív by mal byť štandardný objektív, teleobjektív si nechajte až naposledy
  • pokiaľ nie ste nadšenec fotenia so starými sklami, vyberajte moderné verzie objektívov. Oproti starším verziám sú tie moderné omnoho ostrejšie a kontrastnejšie. Skok v obrazovej kvalite je niekedy priepastný
  • pokiaľ nie je vašim zámerom fotka v štýle rybieho oka, vyhnite sa pevným ultra-širokouhlým objektívom. Širokouhlý záber vzniká už od ohniskovej vzdialenosti 18 mm a menej.

Z dnešného článku o objektívoch pre pekné fotky krajiny je to všetko, v nasledujúčej časti sa pozrieme na príslušenstvo, ktoré je pre krajinársku fotku nevyhnutné – statívy, filtre, clony a brašne. Štvrtá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – príslušenstvo.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať