Tipy na krásne fotky krajiny – výber fotoaparátu

Tipy na krásne fotky krajiny – výber fotoaparátu

Pri fotografovaní krajiniek všeobecne platí, že na vznik dobrého záberu potrebujete tri dôležité veci: fotografické znalosti, fotografické vybavenie a svetlo. V prvej časti článku ako fotografovať krajinu sme sa venovali tomu, ako sa na fotenie krajiniek správne pripraviť a aké vedomosti nazbierať, aby vaše fotky od začiatku vyzerali aspoň trocha k svetu.

V dnešnej druhej časti článku prezradíme, aký typ fotoaparátu je vhodné použiť, a naopak čomu je dobré sa vyhnúť, ak je vašim cieľom pekná fotografia krajiny.

Obrazová kvalita

Ak majú vaše fotografie krajiny vyzerať dobre, musia z technického hľadiska spĺňať tri dôležité podmienky:

  • maximálna ostrosť (ktorú zabezpečí hlavne statív, diaľková spúšť a kvalitný objektív najlepšie s pevnou ohniskovou vzdialenosťou)
  • čo najväčší dynamický rozsah (kresba v svetlých aj v tmavých tónoch)
  • a nakoniec čo najvyššia obrazová kvalita pre zachytenie všetkých detailov (čo najvyššie rozlíšenie fotografie)

Ak sa vám nepodarí splniť všetky tri uvedené podmienky, môže síce vzniknúť krásny záber, budete ale musieť rátať aj s určitými obmedzeniami. Môže sa vám napríklad stať, že fotku bez problémov použijete na webe, ak si ju ale budete chcieť vytlačiť na väčší rozmer, jej obrazová kvalita už nebude dostatočná. Záber bude treba umelo zväčšiť a nadrátať, vďaka čomu stratí svoju ostrosť a pri pohľade zblízka môže vyzerať rozostrene.

Pri fotografovaní krajiny je obrazová kvalita dôležitá

Zrkadlovka, bezzrkadlovka, smartfón?

Prvá dobrá rada – ak to myslíte s fotografovaním krajiny vážne, zabudnite na smartfón. Aj keď dnešné inteligentné telefóny disponujú veľmi slušnými vstavanými fotoaparátmi, predsa len sa stále jedná o multifunkčné zariadenia určené primárne na komunikáciu, nie na fotografovanie.

Samozrejme úžasné fotky dokážete spraviť aj s mobilom, avšak z pohľadu dostupného príslušenstva, obrazovej kvality a dynamického rozsahu ťahajú mobilné zariadenia v porovnaní s fotoaparátmi ešte stále za kratší koniec.

Aj napriek tomu sa ale smartfón na fotografovanie krajiny predsa len z času na čas oplatí: ako testovací fotoaparát. Ak sa vám s ním podarí spraviť peknú momentku, je vysoká šanca, že ak sa na dané miesto vrátite vybavený fotoaparátom so správnym príslušenstvom, vznikne nádherná fotografia.

Zrkadlovka, bezzrkadlovka, smartfón?

Ak teda premýšľate nad výberom ideálneho zariadenia, prichádzajú do úvahy nasledovné možnosti:

a) fotografovanie krajiny s digitálnou zrkadlovkou (DSLR)

Ak nechcete pri fotografovaní robiť žiadne kompromisy a chcete dosahovať za každých okolností maximálnu technickú kvalitu fotografie, vyberajte zrkadlovku. Bez ohľadu na typ alebo značku, digitálna zrkadlovka bola a stále aj je prvou voľbou pre fotografovanie krajiniek.

V jej prospech hovoria desiatky rokov vývoja, prítomnosť optického hľadáčika, takmer neobmedzené príslušenstvo, výborná ergonómia a pri drahších full-frame modeloch aj veľmi vysoká obrazová kvalita, farebná hĺbka či dokonca odolnosť voči prachu a vlhkosti. Nevýhodami sú zasa väčšie rozmery aj hmotnosť a o niečo horšie užívateľské vlastnosti, napríklad v oblasti menu a konektivity.

Kedy si vybrať na fotografovanie krajiny digitálnu zrkadlovku:

  • zrkadlovka je dobrým riešením pre toho, kto sa plánuje fotografovaniu krajiny venovať dlhodobo, často navštevuje atraktívne miesta a chce sa na túto oblasť fotografie špecializovať. Teda pre človeka, ktorý chápe, že pre pekný záber je vždy nutné aj niečo obetovať.
  • zrkadlovku si ale môžete vybrať aj vtedy, ak ste fotografický začiatočník. Aj amatérske zrkadlovky vstupnej úrovne ponúkajú dostatočný základ pre pekné fotografie, telom fotoaparátu a prvým objektívom sa totiž všetko len začína. Postupne budete prichádzať na to, o aké príslušenstvo by bolo dobré vašu fotovýbavu rozšíriť. Pri zrkadlovkách máte ponuku príslušenstva naozaj bohatú a preto je to systém, na ktorom sa dá dlhodobo stavať.
  • zrkaldovka je tiež lepším riešením vtedy, ak sa plánujete naplno venovať aj inému fotografickému žánru. Patrí medzi ne hlavne fotografovanie portrétu, športová fotografia alebo wildlife. Pri týchto žánroch je charakteristické používanie teleobjektívov, ktoré majú väčšinou väčšie rozmery aj vyššiu hmotnosť. Nasadené na kompatnom mirrorless fotoaparáte potom pôsobia skôr komicky, držanie je nestabilné a ušetrené gramy na konštrukcii fotoaparátu prestávajú dávať zmysel.

Fotografovanie krajiny s digitálnou zrkadlovkou

b.) fotografovanie krajiny s bezzrkadlovkou (mirrorless)

S príchodom fotoaparátov bez vstavaného zrkadla pribudla fanúšikom fotografie ďalšia možnosť, ako robiť kvalitné zábery, navyše v menšom a ľahšom balení. Dnešné bezzrkadlovky sa vo väčšine parametrov bez problémov vyrovnajú zrkadlovkám, a ponúkajú zvyčajne aj pokročilé funkcie v oblasti menu, automatického ostrenia alebo zdieľania fotografií. Ich hlavným benefitom sú však už spomínané menšie rozmery a nižšia hmotnosť: pri celodennom fotografovaní v krajine sa totiž každé ušetrené kilo počíta.

Medzi nevýhody je zasa nutné rátať nižšiu výdrž batérie, chýbajúci optický hľadáčik a niekomu môže prekážať aj o niečo horšia ergonómia, najmä v kombinácii s niektorým z pomerne veľkých objektívov.

Kedy by ste sa mali rozhodnúť pre mirrorless fotoaparát:
  • ak chodíte do prírody v prvom rade za športom či oddychom a popri tom chcete fotografovať krajinu vo vysokej kvalite.
  • veľkosť a hmotnosť fotoaparátu je pre vás prvoradá. Ste teda rozhodnutí, že budete so sebou nosiť najčastejšie len fotoaparát a maximálne jeden objektív, a neplánujete ani nijako extra rozširovať svoju fotovýbavu.
  • ostatným fotografickým žánrom sa chcete venovať skôr okrajovo, aj keď napríklad na reportážnu či street fotografiu je vďaka svojim rozmerom mirrorless tiež výbornou voľbou.

Fotografovanie s bezzrkadlovkou

Aký fotoaparát teda vybrať

Čo sa týka výberu fotoaparátu, nie je možné univerzálne odporučiť zrkadlovku alebo bezzrkadlovku, jedného konkrétneho výrobcu alebo dokonca jeden model niektorej značky. Pri výbere ideálneho fotoaparátu je najprv potrebné stanoviť si cenový limit, a následne preštudovať testy jednotlivých modelov fotoaparátov, ktorých kúpa prichádza do úvahy. My sme v našich starších článkoch priniesli krátke testy digitálnych zrkadloviek Canon EOS 7D Mark II,Canon EOS 5Ds, Canon EOS 5DsR a Canon EOS 80D, odporúčame ale samozrejme naštudovať aj modely ostatných výrobcov.

Pri výbere zrkadloviek aj bezzrkadloviek vo všeobecnosti platí, že na modely od renomovaných výrobcov sa možete spoľahnúť. Každý z nich má nepochybne svoje výhody aj nevýhody, najväčšou nevýhodou skutočne kvalitných fotoaparátov je ale samozrejme ich cena. Za kvalitné telo s plnohodnotným obrazovým čipom (full-frame), s vysokým rozlíšením a verným farebným podaním zaplatíte sumu až niekoľko tisíc eur.

Bez ohľadu na to, pre ktorú technológiu sa rozhodnete, nekupujte si hneď na začiatku ten úplne najdrahší model. Začnite radšej s lacnejšími fotoaparátmi, alebo sa poohliadnite po zlatej strednej ceste. Ušetrené peniaze potom radšej investujte do príslušenstva, ale hlavne do kúpy kvalitného objektívu, ktorý je pre fotografovanie krajiniek vyslovene nevyhnutný.

V nasledujucom článku vám prinesieme prehľad vhodných krajinkárskych objektívov a aj fotografického príslušenstva, ktoré budete pri fotografovaní krajiny určite potrebovať. Tretia časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – objektívy.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať