Tipy na krásne fotky krajiny – ako začať

Tipy na krásne fotky krajiny

Fotografia krajiny je pravdepodobne najobľúbenejší fotografický žáner, ktorý má množstvo fanúšikov nielen medzi fotografickými nadšencami, ale aj medzi skúsenými fotografmi a profesionálmi. A nie je sa čo čudovať, veď každý z nás občas zatúži zachytiť nádhernú scénu, ktorá sa pred nami objaví a zaznamenať tak krásu momentu, ktorého svedkami sme sa stali.

Ale vidieť nádhernú scenériu na vlastné oči a dokázať jej atmosféru rovnako dobre zachytiť aj na fotografii sú dve odlišné veci. Kým priamo na mieste vnímame scénu vďaka nášmu zraku v troch rozmeroch, navyše obohatenú aj o ďalšie vnemy (zvuk, vôňa, teplota atď.), tak na výslednej fotografii máme k dispozícii rozmery len dva. A práve chýbajúci tretí rozmer – hĺbka – je zvyčajne najväčším problémom väčšiny krajinných záberov, aj keď určite nie jediným.

V dnešnom článku vám prinášame prvú časť tipov, čo robiť preto, aby ste dosiahli krajšie fotky pri fotografovaní krajiny. Okrem prvého tipu sú všetky dnešné odporúčania najmä o príprave, ktorá je ale minimálne rovnako dôležitá, ako samotné fotografovanie v teréne, nemali by ste ju preto podceňovať.

Fotografujte

Prvý tip je zároveň aj tým najdôležitejším – vyrazte na prechádzku alebo na výlet, vezmite so sebou fotoaparát a fotografujte! Bez praktických skúseností je akákoľvek teória úplne zbytočná, ani tie najlepšie znalosti vám nepomôžu, ak ich neviete zároveň využiť v praxi. Naučte sa základy ako fotiť s vašou zrkadlovkou, vyrazte čím skôr do terénu a skúšajte fotografovať všetko, čo vám pripadá zaujímavé – a nemalo by sa jednať len o krajinu.

Ak ste úplný fotografický začiatočník, mohol by vám pomôcť aj náš starší článok 11 dobrých rád ako sa naučiť fotiť.

Fotografujte všetko - krajinu, portrét, reportáž...

Pozerajte sa na pekné fotky

Ak sa pýtate, ako môže sledovanie pekných fotiek zlepšiť vaše vlastné fotografie, tak verte, že významne! Váš mozog sa totiž celý život učí, a ak mu budete pravidelne ukazovať kvalitné zábery, začne ich postupne považovať za štandard a zlepší tak váš vlastný vkus. Pri hodnotení fotografií začnete byť náročnejší a máte napríklad oveľa väčšiu šancu, že zlú fotografiu rovno na mieste vymažete namiesto toho, aby ste sa ju snažili neskôr vylepšiť s pomocou úpravy fotiek. Zo zlej fotografie totiž dobrú nikdy nespravíte, maximálne ju vylepšíte natoľko, že sa stane priemernou.

Kvalitné fotografie môžete nájsť všade na webe, ideálnym miestom sú na to ale stránky venujúce sa prezentácii fotografov a ich fotiek, ako napríklad 500px alebo Strobox. Pri prezeraní kvalitných fotiek sa snažte prísť na to, čo všetko asi musel fotograf spraviť preto, aby mohla daná fotka vzniknúť – teda z akého miesta asi fotografoval, v akom čase, aké sa tam nachádzalo svetlo a pod.

Pozerajte sa na pekné fotky

Študujte kompozičné princípy

Význam kompozičných princípov asi netreba nikomu zdôrazňovať, možno ste ale nevedeli, že jedným z najlepších miest, kde sa s nimi môžete stretnúť je obrazová galéria. Diela starých majstrov výtvarného umenia sú totiž často doslova vybudované na niektorom z kompozičných princípov, ako sú napríklad zlatý rez, trojuholníková kompozícia alebo diagonály.

Ak nájdete obraz, ktorého kompozícia vás zaujme, nahrubo si ho prekreslite na kúsok papiera a pokúste sa neskôr nájsť a následne aj odfotografovať podobnú scénu v prírode. Výsledkom budete možno príjemne prekvapení. Ak ste sa s kompozíciou vo fotografii doteraz nemali možnosť zoznámiť, zopár užitočných kompozičných tipov pre začiatočníkov nájdete aj v článku 5 základných pravidiel kompozície.

Študujte kompozičné pravidlá a kompozíciu

Pozorujte svetlo

Okrem kompozície sú obrazy starých majstrov výborným zdrojom inšpirácie aj v oblasti svetla. Nájdite si obraz, ktorého atmosféra sa vám páči a poznačte si, z ktorej strany svetlo dopadá na objekty na scéne, či sa slnko nachádza v zábere alebo mimo neho, aké dlhé sú tiene, a aká je celková farebnosť diela. Takéto zápisky vám môžu veľmi pomôcť v neskoršej fáze hľadania najvhodnejšieho miesta pre fotografovanie krajiny, ktorá sa nachádza pred vami.

Študujte svetlo na obrazoch a fotografiách

Naučte sa rozumieť perspektíve

Zjednodušene môžeme povedať, že perspektíva vo fotografii znamená zmysel pre hĺbku. Aj keď fotoaparát trojrozmernú scénu pred nami automaticky prevedie do dvoch rozmerov, zvýraznenie dojmu hĺbky je na fotografovi. Ak sa mu hĺbku zvýrazniť nepodarí, vznikne plochá a pre naše oko len málo zaujímavá fotografia.

Na zvýraznenie dojmu hĺbky slúžia vo fotografii rôzne princípy – od lineárnej perspektívy, tieňov, prekrytia, hĺbky ostrosti až po takzvané 'modranie diaľok', ale jedným z najsilnejších princípov je mierka. Ak fotografujeme krajinu pred sebou a chýba na nej mierka, náš mozog vôbec netuší, aké veľké objekty zachytené na fotografii v skutočnosti sú.

Ak napríklad odfotíte skupinu neznámych skál bez možnosti porovnať ich so známym objektom, nebude možné odhadnúť, aké boli v skutočnosti veľké a fotka bude bez celkového dojmu z priestoru. Stačí ale do záberu zakomponovať aj známy objekt, napríklad postavu človeka, a fotografia ihneď získa logiku, správnu mierku a zároveň aj silný bod záujmu.

Naučte sa rozumieť perspektíve - mierka

Z dnešného úvodného článku o tipoch pre krajšie fotografie krajiny je to všetko, v druhej časti vám prezradíme, akú techniku a príslušenstvo budete na kvalitné zábery krajiniek potrebovať. Druhá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – výber fotoaparátu.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať