Ak sa ešte len učíte fotografovať, možno sa vám stáva, že len málo vašich fotografií vyzerá skutočne podľa vašich predstáv. V porovnaní s kvalitnými reklamnými zábermi, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán, nám všetkým môžu niektoré vlastné fotky pripadať pomerne slabé.
Rozdiel medzi dobrou a zlou fotkou je však okrem našej vlastnej pohodlnosti často len v drobnostiach, ktoré sa dajú veľmi jednoducho napraviť. Prinášame vám preto zoznam najčastejších fotografických chýb a jednoduchých riešení, ako sa im podľa možností vyhnúť.
Rozostrené fotky sú typickým problémom začiatočníkov. Najčastejšie vznikajú v situáciách, kedy sa na fotografovanej scéne nachádza príliš málo svetla, zvyčajne pri fotení v tmavých interiéroch budov alebo večer. Automatika na fotoaparáte kompenzuje nedostatok svetla dlhším expozičným časom, a práve dlhý expozičný čas v kombinácii s prirodzeným pohybom našich rúk sú najčastešie zodpovedné za vznik rozmazanej fotky.
Riešením je poznať základy práce s vašou zrkadlovkou, ale aj technické parametre potrebné pre vznik dobrej fotky pri nedostatku svetla – vyššie ISO, dlhší čas a nižšia clona. Často je ale tým najlepším riešením rozumné použitie externého alebo aj vstavaného blesku. Výborným pomocníkom pre fotografovanie statickej scény v zlých svetelných podmienkach je potom samozrejme aj statív alebo monopod. Vďaka nim môžete na fotoaparáte nastaviť dlhšiu expozíciu a vyhnúť sa tak rozostreným alebo roztraseným fotkám, ktoré by ste inak pri fotení z ruky 'neudržali'.
Zlá kompozícia dokáže úplne pochovať aj ten najkrajší záber, pred každým stlačením spúšte si preto položte zopár jednoduchých otázok:
Rušivé alebo príliš výrazné pozadie je veľmi frekventovanou fotografickou chybou, ktorú robia práve začiatočníci. Jedná sa najčastejšie o splývanie popredia a pozadia na fotografii, teda o nedostatočný kontrast medzi fotografovaným objektom a pozadím (napríklad postava v nevýraznom oblečení odfotená v prírode). Druhým príkladom je potom príliš rušivé pozadie, ktoré na seba strháva všetku pozornosť diváka a nedovolí hlavnému motívu vyniknúť.
Riešenie oboch situácií je opäť jednoduché, aj keď si vyžaduje trošku času a sústredenia. Na scéne sa vždy snažte nájsť taký uhol pohľadu, aby bol medzi popredím a pozadím čo najväčší kontrast. S hľadaním záberu sa neponáhľajte, namiesto toho nájdite nejlepšie možné miesto a až potom fotografujte.
Ak je pozadie príliš rušivé, snažte sa ho rozostriť. Použite nízku hĺbku ostrosti - teda snažte sa fotografovať tak, aby ste mali ostrý len váš hlavný motív, a pozadie ostalo príjemne rozostrené a mäkké. Váš hlavný motív tak bude automaticky oveľa výraznejší ako rozostrené pozadie.
Hovorí sa, že vstavaný blesk fotoaparátu je najhorší možný typ svietnia. Nie je to však úplne pravda, je len druhý najhorší. Najhoršie je nemať k dispozícii vôbec žiadne svetlo a prísť vďaka tomu o váš záber.
Ale teraz vážne: vstavaný blesk vytvára veľmi silné svetlo, ktoré dopadá na fotografovaný objekt priamo zpredu a spôsobí, že objekt vrhá nepekné, ostré tiene. Naopak oblasti, ktoré boli k fotoaparátu najbližšie sú veľmi svetlé a často aj prepálené – typicky sa jedná o tváre fotografovanných osôb, ktoré potom vyzerajú až mŕtvolne bledé.
Vstavaný blesk navyše spôsobuje aj tzv. efekt červených očí, ktorý už dnes síce väčšina fotoaparátov dokáže odfiltrovať, pri starších modeloch sa však môže stále objaviť.
Z týchto dôvodov nie je použitie vstvaného blesku ideálne, a to najmä v jeho automatickom režime, pri ktorom je svetlo väčšinou odpálené v maximálnej intenzite. Dobrý nápad je teda naučiť sa základy práce so vstavaným bleskom a vedieť ho používať aj v manuálom režime, alebo namiesto vstavaného použiť externý blesk. Ten sa dá totiž namieriť aj iným smerom ako dopredu, a svetlo je možné na fotografovaný objekt odraziť napríklad aj od steny. Takéto smerové svetlo pôsobí oveľa prirodzenejšie a hlavne nepokazí záber príliš vysokým kontrastom.
To je na dnes všetko. Ak sa vám článok páčil, sledujte aj naše ďalšie tipy, v ktorých sa dozviete, akým ďalším chybám sa pri fotografovaní vyhnúť. Nezabudnite, že na získanie pekných fotiek nepotrebujete drahý fotoaparát a nepotrebujete ani ovládať všetky jeho funkcie – úplne stačí, ak sa nebudete zbytočne ponáhľať a pred každým záberom sa zamyslíte nad podmienkami na scéne.