Väčšina z nás asi bude súhlasiť s tým, že úprava fotiek je dnes nevyhnutnou súčasťou fotografického remesla a fotografie ako takej. Nároky na technickú kvalitu záberov sa neustále zvyšujú a automatizované filtre v smartfónoch nás naučili vnímať aj intenzívne upravené fotky ako pomerne bežnú záležitosť.
Napriek pokročilej automatizácií programov na úpravu fotiek je u mnohých fotografov prvou voľbou stále program Adobe Photoshop, ktorý sa na tento účel používa už neuveriteľných 25 rokov. Za tú dobu prešiel výrazným vývojom a my sme sa rozhodi, že vám niektoré z jeho úžasných vlastností, tipov a trikov predstavíme v sérii článkov určených najmä pre začiatočníkov, ktorí s programom ešte nemajú veľa skúseností. Dobré rady tu však nájdu aj pokročilí užívatelia, keďže Photoshop ponúka vždy viacero možností, ako sa dopracovať k želanému výsledku.
V dnešnej prvej časti tohoto dvojdielneho článku sa pozrieme na dôležitú, aj keď často veľmi podceňovanú vec: správne nastavenie Photoshopu. Prispôsobenie programu vašim potrebám môže mať totiž zásadný vplyv na kvalitu a komfort úpravy fotiek – pozrime sa preto spoločne na nastavenia, ktoré sa určite oplatí skontrolovať.
Správny color management, jeho princípy a pochopenie je tak rozsiahla téma, že by sme sa jej mohli venovať v niekoľkých článkoch a stále by sme nedokázali obsiahnuť všetko, čo je k danej problematike potrebné vedieť.
Nižšie vám preto ponúkame aspoň základné nastavenie farieb a farebného priestoru vo Photoshope, s ktorým určite nič nepokazíte. S týmito nastaveniami môžete pracovať bez obáv z toho, že by mala vaša fotka pri použití na webe nesprávne podanie farieb, alebo bola nesprávne vytlačená v digitálnej alebo ofsetovej tlačiarni.
Pre nastavenie RGB použite profil sRGB IEC61966-2.1 – medzinárodný profil, vďaka ktorému sú farby zobrazené správne na každom monitore. Pre CMYK použite profil Coated FOGRA39 (ISO 12647-2:2004), ktorý je v našom európskom priestore štandardom pri tlačovej produkcii. Ak neplánujete vaše fotky prevádzať do CMYKu alebo tlačiť v profesionálnych tlačiarňach, môžete nastavnie CMYK profilu úplne vynechať.
Paletu nastavenia farieb nájdete v hornom menu Edit > Color Settings
Pre mňa osobne jedno z najdôležitejších nastavení, štandardne je totiž počet krokov histórie nastevený na veľmi nízku hodnotu, ktorú určite odporúčam zvýšiť - ja používam hodnotu 500 krokov. Kroky histórie vám dovolia postupne sa vracať v čase, jedná sa vlastne o archív všetkých vašich zmien vykonaných na fotke. Je tu zaznamenaný každý jeden ťah štectom, každý pohyb obrazu, každá nová vrstva. Na rozdiel od klasického kroku späť (Undo) možete pomocou krokov histórie preskočiť aj niekoľko desiatok úprav naraz a vrátiť sa na ľubolné miesto v čase úpravy fotky.
Táto funkcia je neoceniteľnou pomôckou najmä pri retušovaní, lebo retuš (a hlavne retuš portrétu alebo tváre) je pomerne subjektívna záležitosť - niekedy až po čase zistíte, že ste sa v úprave vydali zlým smerom, a práve vtedy je veľkou výhodou vrátiť sa späť a úpravy spraviť trochu inak.
Nastavenie počtu krokov histórie nájdete v hornom menu Photoshop > Preferences > Performance a paletu krokov histórie zapnete pomocou horného menu Window > History.
Pri precíznej práci vo Photoshope je veľmi dôležité, aby vám kurzor pri úprave fotiek viac pomáhal ako zavadzal. Štandardné nastavenia kurzorov vo Photoshope nie sú podľa mňa úplne ideálne, odporúčam ich preto zmeniť hneď na začiatku.
Kurzor pre nástroj štetec (Painting Cursors) býva od začiatku nastavený na položku 'Normal Brush Tip' a toto nastavenie je podľa mňa v poriadku. Nastavenie ostatných kurzorov (Other Cursors) ale určite odporúčam zmeniť na precízne (Precise) – jemný krížik vám nebude tak zavadzať pri práci s lasom alebo magickou paličkou, ako je tomu v prípade štandardného kurzora (Standard).
Nastavenie kurzorov nájdete taktiež v paneli preferencií, konkrétne Photoshop > Preferences > Cursors.
V tejto záložke odporúčam nastaviť jednotky pre pravítka (Rulers) a typografiu (Type) na obrazové body (pixels), ktoré sú pre fotografov samozrejme dôležitejšie ako napríklad 'inches' (palce - anglosaská dĺžková miera) alebo 'points' (body - typografická jednotka určená na označenie veľkosti písma).
Práca s pixelmi je vo fotografii štandardom, zriedkavo však môžete využiť aj klasické metrické jednotky (centimetre alebo milimetre) napríklad pri príprave fotiek pre tlač. Nie je ale žiaden problém dočasne jednotky zmeniť na taký typ, aký aktuálne potrebujete a potom ich zasa vrátiť na pôvodnú hodnotu. Ostatné nastavenia môžete nechať pokojne bez zmeny.
Aj nastavenie jednotiek nájdete v paneli preferencií, konkrétne Photoshop > Preferences > Units & Rulers.
Klávesovým skratkám pre Photoshop sme venovali jeden celý samostatný článok, v ktorom nájdete prehľadne spracované súbory s klávesovými skratkami na stiahnutie, vhodné aj na vytlačenie. Článok nájdete v darčekovej sekcii na nášho blogu: Klávesové skratky pre Photoshop.
Okrem klávesových skratiek si vo Photoshope môžete prispôsobiť vlastným potrebám aj menu, aby ste sa v ňom rýchlo orientovali a nemuseli zbytočne hľadať často používané fukncie alebo filtre.
Najužitočnejšou funkciou prispôsobenia je podľa môjho názoru farebné odlíšenie jednotlivých položiek menu, ktoré umožňuje rýchlu orientáciu tam, kde sa pokope nachádza veľa položiek – napríklad vo filtroch. Farebné odlíšenie je ideálne pri často používaných filtroch, akými sú napríklad rozostrenie obrazu (Gaussian Blur), zaostrenie fotky (Unsharp Mask) alebo pridanie šumu do fotografie (Add Noise).
Farebnú úpravu položiek v menu nájdete v hornom paneli Edit > Menus > Application Menus.
Z dnešnej časti o základných nastaveniach Photoshopu je to všetko, v druhej časti článku sa pozrieme na optimálne nastavenie pracovnej plochy na retuš a úpravu fotiek vo Photoshope (Workspace).