Klávesové skratky pre Photoshop

Klávesové skratky pre Photoshop

Dnešný darček poteší všetkých fanúšikov úpravy a retuše fotografií v programe Adobe Photoshop - pre rýchlejšiu a plynulejšiu prácu vám prinášame prehľadný zoznam základných klávesových skratiek najčastejšie využívaných funkcií. Súbory v plnom rozlíšení si môžete stiahnuť na konci článku.

Na čo slúžia klávesové skratky

Ak predpokladáte, že urýchľujú prácu a že vďaka nim stihnete upraviť viac fotografií, máte samozrejme pravdu. Čo ale možno netušíte je, ako veľmi dokážu prácu urýchliť.

Predstavte si, že vás čaká úloha upraviť niekoľko desiatok fotiek z dovolenky, alebo z rodinnej oslavy. Všetky bude treba najprv otvoriť, niektoré možno orezať pre krajšiu kompozíciu, na iných zasa vyretušovať drobné nedostatky, každú jednu farebne skorigovať, zmenšiť a uložiť. Za normálnych okolností teda celkom makačka, ktorá vyžaduje klikať na rôzne nástroje, nastavenia a roletky v menu naprieč celým Photoshopom.

Viete ale, že všetky tieto úkony sa dajú zvládnuť výlučne za pomoci klávesových skratiek a myši a vďaka tomu ušetriť možno až polovicu času stráveného za počítačom? A 50-% úspora času už stojí za námahu, čo poviete?

Naučte sa ich čo najrýchlejšie

Photoshop pozná skutočne obrovské množstvo klávesových skratiek a naučiť sa ich všetky je veľmi náročné, na zrýchlenie vašej práce ale bude úplne stačiť, ak sa naučíte aspoň tie najzákladnejšie, teda práve tie, ktoré vám dnes ponúkame na stiahnutie.

Dobrý nápad je učiť sa používať skratky postupne: teda vybrať si len jednu a používať ju vždy, keď si na ňu spomeniete. Začať môžete s jednoklávesovými skratkami nástrojov, napr. klávesou 'S' pre klonovaciu pečiatku, alebo 'J' pre retušovací štetec, neskôr môžete pridávať kombinácie kláves pre rýchlejšiu prácu s vrstvami (napr. CTRL+J - duplikovať vrstvu) alebo selekciou (napr. CTRL+SHIFT+I - invertovať selekciu).

S každou naučenou klávesovou skratkou sa bude tempo vašej práce zrýchľovať, až možno nakoniec prekvapene zistíte, že si potrebujte niektoré skratky prispôosbiť svojim potrebám tak, aby vám viac vyhovovali. Ako si nastaviť vlastné klávesové skratky a položky v menu si ukážeme v niektorom z ďalších článkov.

Stiahnite si klávesové skratky pre Photoshop v plnom rozlíšení vo formátoch .jpeg a .pdf, zbalený súbor obsahuje aj verziu pre tlač (na bielom pozadí).

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať