Light Leaks: Efekty pre fotografie zadarmo

Fotografické Light Leaks efekty zadarmo

Dnes máme pre vás ďalší darček, ktorý sa výborne hodí pre tých z vás, čo milujete úpravu fotiek. Jedná sa o niekoľko svetelných efektov simulujúcich svetelné prepaly, takzvané “Light Leaks”, a tieto efekty sú určené pre vaše fotografie. Zábery máte od nás k dispozícii úplne zadarmo, stačí vám bezplatná registrácia a stiahnuť si ich môžete po kliknutí na tlačítko "Stiahnuť súbor" na konci článku.

Čo je “light leaks”?

Je to jav, pri ktorom preniká svetlo do objektívu fotoaparátu inou cestou, ako by malo. Stáva sa to zvyčajne po stranách objektívu vďaka netesnosti v jeho uchytení. Takto vniknuté svetlo spôsobuje svetelné prepaly a rôzne farebné škvrny, ktoré prekrývajú snímaný obraz.

Pri klasickej fotografii bol tento efekt považovaný za nežiaduci, takýto materiál sa bežne vyhadzoval ako odpad. S príchodom digitálnych zrkadloviek a digitálnych videokamier sa tento efekt takmer úplne vytratil, v poslednej dobe sa však začína do záberov umelo dopĺňať pre dosiahnutie populárneho “retro looku”.

Technické detaily

Fotografie sú uložené vo formáte JPEG v rozlíšení 4096x4096px a sú zbalené v jednom súbore .zip, ktorého veľkosť je 8,9 MB. Súbor obsahuje 10 samostatných fotografií rôznofarebných Light Leaks.

Ako pracovať s “leaksami”?

Súbory, ktoré po rozbalení získate, je nutné otvoriť v programe, ktorý dokáže pracovať s vrstvami a má možnosť využívať takzvané “blend módy”. Takýmito programami sú napríklad Adobe Photoshop, Gimp a z online programov aj bezplatný Pixlr Photo Editor. Ukážky nižšie sú z Photoshopu, podobným spôsobom sa ale s 'flérmi' pracuje aj v iných programoch.

Ďalej je postup práce úplne rovnaký, ako pri použití iných efektov pre vaše fotografie, podrobný návod, ako na to si môžete prečítať v našom článku Lens Flare: fotografické efekty zadarmo.

Licenčné podmienky

Všetky fotografie sú poskytnuté v rámci licencie Creative Commons CC BY 4.0. To znamená, že ich môžete zdieľať, upravovať a vytvárať na ich základe nové diela, dokonca aj na komerčné účely. Podmienkou je uvedenie autorstva (odkazu na stránky www.photovia.sk) spôsobom definovaným na stránkach Creative Commons.

Stiahnuť súbor Na stiahnutie súboru musíte byť prihlásený
Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať