Light leaks: Oranžové video efekty zadarmo

Light leaks: oranžové video efekty zadarmo

Dnes sme pre vás pripravili netradičný darček, ktorý môžete využiť pri tvorbe a úprave videa. Ide o niekoľko filmových záberov s tzv. “light leaks" efektami, teda o dynamicky sa meniace svetelné efekty v oranžovej farbe. Zábery máte od nás k dispozícii úplne zadarmo, stačí vám bezplatná registrácia a stiahnuť si ich môžete po kliknutí na tlačítko "Stiahnuť súbor" na konci článku.

Čo je “light leaks”?

Je to jav, pri ktorom preniká svetlo do objektívu fotoaparátu alebo kamery inou cestou, ako by malo. Stáva sa to zvyčajne po stranách objektívu vďaka netesnosti v jeho uchytení. Takto vniknuté svetlo spôsobuje svetelné prepaly a rôzne farebné škvrny, ktoré prekrývajú snímaný obraz.

Pri klasickej fotografii a tvorbe videa bol tento efekt považovaný za nežiaduci, takýto materiál sa bežne vyhadzoval ako odpad. S príchodom digitálnych zrkadloviek a digitálnych videokamier sa tento efekt takmer úplne vytratil, v poslednej dobe sa však začína do záberov umelo dopĺňať pre dosiahnutie populárneho “retro looku”.

Technické detaily

Videá sú uložené vo formáte H.264 v rozlíšení Full HD, teda 1920x1080px a sú zbalené v jednom súbore .zip, ktorého veľkosť je 49 MB. Súbor obsahuje 12 samostatných videí (rôznych typov oranžových "leaksov") v dĺžkach od 9 do 17 sekúnd.

Ako pracovať s našimi “leaksami”?

Súbory, ktoré po rozbalení získate, je nutné naimportovať do softvéru, ktorý dokáže pracovať s vrstvami a má možnosť využívať takzvané “blend módy.” Takýmito programami sú napríklad Final Cut, Adobe Premiere, alebo v našom prípade Adobe After Effects.

Do kompozície, alebo sekvencie s ktorou pracujete, vložte video, na ktoré chcete požadovaný “light leak” aplikovať.

Light leaks: ako používať video efekty 1

O jednu vrstvu vyššie vložte “light leak” a nájdite časť, ktorú chcete použiť.

Light leaks: ako používať video efekty 2

V možnostiach prekrývania zvoľte mód “screen,” ktorý je pre použitie s našimi prepalmi najvhodnejší. Samozrejme, ak chcete získať iný vzhľad vášho výsledného videa, môžete vyskúšať aj ostatné módy.

Light leaks: ako používať video efekty 3

Po zmene módu prekrývania sa obe sekvencie vzájomne prepoja a vytvoria požadovaný efekt.

Light leaks: ako používať video efekty 4

Licenčné podmienky

Všetky videá sú poskytnuté v rámci licencie Creative Commons CC BY 4.0. To znamená, že ich môžete zdieľať, upravovať a vytvárať na ich základe nové diela, dokonca aj na komerčné účely. Podmienkou je uvedenie autorstva (odkazu na stránky www.photovia.sk) spôsobom definovaným na stránkach Creative Commons.

Stiahnuť súbor Na stiahnutie súboru musíte byť prihlásený
Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať