Pri fotografovaní v prírode môže fotograf naraziť na množstvo úskalí. Jedným z nich môže byť výber vhodnej lokality. Nevhodne zvolené miesto sa odrazí aj na výsledných fotografiách. Aké máme možnosti? Ako zachytiť skvelý záber bez toho, aby bol fotograf vôbec spozorovaný? Skúste sa riadiť radami, ktoré vám dá v tomto foto kurze náš špecialista na fotenie divej zveri. Ukážeme vám, že kompozícia záberu je veľmi dôležitá, no svoju úlohu tu zohrávajú i ďalšie dôležité... Viac informácií Pri fotografovaní v prírode môže fotograf naraziť na množstvo úskalí. Jedným z nich môže byť výber vhodnej lokality. Nevhodne zvolené miesto sa odrazí aj na výsledných fotografiách. Aké máme možnosti? Ako zachytiť skvelý záber bez toho, aby bol fotograf vôbec spozorovaný? Skúste sa riadiť radami, ktoré vám dá v tomto foto kurze náš špecialista na fotenie divej zveri. Ukážeme vám, že kompozícia záberu je veľmi dôležitá, no svoju úlohu tu zohrávajú i ďalšie dôležité prvky a pomôcky fotografa. Natrénujte si základy fotografovania spôsobom, pri ktorom sa budete určite dobre zabávať.
Čo všetko musíme ako fotograf pri jeho výbere zohľadniť? Ako si scénu môžeme pripraviť? Prezrádza táto čast foto kurzu. Nalákať vtáčikov na to správne miesto nemusí byť až taký problém.
Akú zvoliť techniku? Fotoaparát, objektív aj ďalšie fotografické pomôcky sú dôležité. Zvyšujú nám šance na netradičnú fotografiu aj pohodlie pri fotografovaní. Avšak na pekné fotografie nepotrebujeme nevyhnutne drahé vybavenie. K pekným fotkám sa dopracujete aj s amatérskou zrkadlovkou. Ako vhodne zakomponovať externý blesk do fotografického procesu? Odpovede čakajú v tejto časti.
Pri takomto fotení vznikne zvyčajne väčšie množstvo fotografií. Ako sa rozhodnúť pre tú najlepšiu fotografiu s prihliadnutím na jedinečnosť okamihu, ale aj správnu kompozíciu, si povieme v tejto kapitole.
Šárka Golová
Dobrý večer, měla bych takový dotaz, který se týká focení zvířat a ptáků z lodi. Minulý týden jsem podnikla s manželem a synem takovou naučnou a pozorovací plavbu lodí na západě Irska u pobřeží Dingle peninsula. Naším cílem bylo si vyfotit typického irského drobného ptáčka Puffina. S manželem jsme si pořídili fotoaparát Sony alfa 7ii, k tomu nedávno dokoupili objektiv FE 70-200mm F4 G OSS Full-frame E-mount Lens, https://www.e-infin.com/eu/item/2054/sony_fe_70-200mm_f4_g_oss_full-frame_e-mount_lens_sel70200g?gclid=CjwKCAjw6djYBRB8EiwAoAF6oY13dIKATHw5HgAMrxNzyJzRW1625Z1KIDrlOnXsNxlboIMdWvWfMhoCbdsQAvD_BwE. Musím podotknout, že jsme s manželem nadšení fotografové, ale takoví falešní začátečníci. Potřebujeme se toho spoustu naučit a to právě děláme, i díky vašemu kurzu. No problém nastal ve chvíli, kdy se ptáčci opravdu v určité chvíli na hladině moře objevili, ale jen co jsme se s lodí přiblížili, začali poletovat, loď se stále houpala, takže vyfotit malého ptáčka v letu v houpající se lodi se prostě nepodařilo, tedy podařilo, ale výsledek byl nevalný, ptáčci byli i přes největší přiblížení malí a rozmazaní. Můžete mi prosím poradit, jak fotit v těchto podmínkách a jak byste v našem případě postupovali vy, aby fotka ptáčků dopadla dobře? Díky moc za názor a rady, zdraví Šárka
Photovia .sk
Je to komplexnejsia problematita Šárka, ale skúsime ju zhrňút. Rozdelme si to na dve časti - 1) technickú kvalitu fotografie teda v tomto prípade hlavne ostrosť a 2) estetiskú kvalitu fotografie, ktorá zahŕňa velkosť vtáčika, umiestnenie v zábere, svetlo, pozadie a pod.Na prvú časť sa dá odpovedať pomerne jendoducho. Je treba použiť také nastavenia fotoaparátu, aby bol predpoklad ostrého záberu čo najväčší. Teda ideálne expozičný čas 1/800s aj viac na zmrazenie pohybu vtáčika aj lode. Strednú hodnotu clony f/7,1 - 9 pretože na oblohe aj tak nemám čo rozmazávať a pri rýchlom pohybe objektu smerom k fotoaparátu alebo od neho dalej je menší predpoklad že vtáčik vyletí z hĺbky ostrosti. Takéto nastavenie si môže vyžiadať v závislosti na svetelných podmienkach vyššie hodnoty ISO, to ale musíme obetovať. Ďalšie nastavenie ktoré má každý fototaparát je sériové snímanie. Teda po stlačení spúšte bude fotoaaprát robiť niekolko záberov za sekundu a vy máte väčšiu šancu zachytiť dobrý moment. V neposlednej rade skontrolovať nastavenie režimu zaostrovania, fotoaparát ich vždy ponúka niekolko. Zvoľte také, pri ktorom sa fotoaparát automaticky snaží udržať raz zaostrený objekt v ostrosti. Ostrosť je tak nepretržite kontrolovaná a upravovaná. A teraz k druhej časti. Všetky tieto nastavenia môžu zabezpečiť síce ostrú fotografiu, ale super fotka bude skôr dielom náhody. Preto na vytvorenie cielene dobrých fotografií je potreba sa k vtáčikom dostať bližšie (maskovanie) a bez zbytočného ruchu. Vtedy (aj keď nie okamžite) sa začnú správať prirodzene, prestanú chaoticky poletovať a často sami prídu bližšie. Fotograf má potom príležitosť riešiť kompozíciu, pekné svetlo, zachytiť zaujímavé momenty a pod. Konkrétne tento vtáčik sa preto často fotografuje skôr na malých ostrovoch a pod. Držíme palce :)
Aktívnemu fotografovaniu sa venuje už dlhé roky. Vo svojich začiatkoch sa venoval rôznym žánrom fotografie, avšak postupom času mu najviac učarovalo fotografovanie voľnej...