Základy fotenia so systémovým bleskom

Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Upútavka
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Každý jeden fotograf, ktorý berie fotenie vážne, sa skôr či neskôr dostane do situácie, kedy sú svetelné podmienky na scéne nad možnosťami jeho zrkadlovky. Fotenie s bleskom je typicky vhodné v podmienkach, kedy je svetla nedostatok. Veľmi dobre však poslúži aj v prípadoch, kedy chceme len vylepšiť svetelné podmienky na scéne pre náš fotografický či kreatívny zámer. Tento kurz fotografovania vám jednoducho vysvetlí, ako fotografovať pomocou systémového blesku. V jednotlivých lekciách... Viac informácií Každý jeden fotograf, ktorý berie fotenie vážne, sa skôr či neskôr dostane do situácie, kedy sú svetelné podmienky na scéne nad možnosťami jeho zrkadlovky. Fotenie s bleskom je typicky vhodné v podmienkach, kedy je svetla nedostatok. Veľmi dobre však poslúži aj v prípadoch, kedy chceme len vylepšiť svetelné podmienky na scéne pre náš fotografický či kreatívny zámer. Tento kurz fotografovania vám jednoducho vysvetlí, ako fotografovať pomocou systémového blesku. V jednotlivých lekciách sa budete postupne zoznamovať s praktickými možnosťami využitia priamo pri fotení. Ak chcete mať pekné fotografie a zároveň dokonalú technickú kvalitu, považujte foto kurzy s touto témou za povinnú jazdu.
Prémiové fotokurzy
Všetky na
30 dní
25 €/ mes.
Všetky na
90 dní
20 € / mes.
Všetky na
365 dní
10 € / mes.
Výhody fotografovania s bleskom

Výhody fotografovania s bleskom

Prečo a kedy je používanie blesku nutnosťou? Prezradíme vám, čo všetko vplýva na kvalitu svetla, ktorú z blesku získame. Prečo je dobré fotografovať do formátu RAW a s akými ďalšími vecami je pri fotení dobré počítať.
6:08
Vybavenie fotografa

Vybavenie fotografa

Poradíme vám, podľa čoho si vyberať foto príslušenstvo a čo sa vám na pokročilejšie fotografovanie určite zíde.
4:28
Režimy na fotoaparáte

Režimy na fotoaparáte

V tejto časti kurzu fotografovania sa zameriame na expozičnú stratégiu, ktorá je pri používaní systémového blesku najideálnejšia a vysvetlíme si prečo tomu tak je.
4:04
Spôsoby merania expozície a expozičné stratégie

Spôsoby merania expozície a expozičné stratégie

Aké je ideálne nastavenie zrkadlovky? Ako zvoliť vhodnú expozičnú stratégiu pre rôzne svetelné situácie? Pri používaní externého blesku je manuálny režim tým najideálnejším nastavením. Prečo? Na tieto otázky odpovedá táto kapitola fotokurzu.
5:08
Možnosti stanovenia korektnej expozície

Možnosti stanovenia korektnej expozície

Prejdeme si všetkými variantmi a nástrojmi, ktoré nám dokážu určiť korektnú expozíciu a ktorých poznanie je pre naše fotenie dôležité. Viete, ktoré to sú?
3:02
Možnosti stanovenia korektnej expozície detailne

Možnosti stanovenia korektnej expozície detailne

Na overenie správnosti nastavených hodnôt vo fotoaparáte máme niekoľko možností. Využiť vieme ručný expozimeter, vstavaný expozimeter vo fotoaparáte, alebo histogram. Niektoré zrkadlovky ponúkajú funkciu blikajúcich prepaľov a v tejto časti fotokurzu sa pozrieme aj na pravidlo slnečnej šestnástky.
14:23
Blesk a jeho úloha v roli svetla

Blesk a jeho úloha v roli svetla

Manuálny vs TTL (automatický) blesk. Ktoré parametre ich ovplyvňujú? Detailne si rozoberieme oba a vysvetlíme si ich. Čo znamená pojem kompenzácia expozície? Nastať môžu dve svetelné situácie: fotenie s bleskom ako hlavným svetlom a fotenie s bleskom ako doplnkovým svetlom. Ako riešiť jednotlivé situácie? Prezradíme vám, ako si môžete pri zmrazení pohybu alebo pri príliš ostrom protisvetle pomôcť použitím vysokorýchlostnej synchronizácie času.
10:42
Pridávanie blesku do existujúceho prirodzeného osvetlenia

Pridávanie blesku do existujúceho prirodzeného osvetlenia

Používame nastavenie fotoaparátu v manuálnom režime a blesk v automatickom režime v prirodzenom svetle. Čo znamená pojem Drag in the shutter?
3:21
Fotografovanie s modifikátorom svetla

Fotografovanie s modifikátorom svetla

Ktorý z nich použiť a kedy? Ako zmeniť veľkosť svetelného zdroja a ako oveľa efektívnejšie pracovať s bleskom? Dáme vám recept na podomácky vyrobený modifikátor svetla za pár centov, ktorý si pri fotografovaní určite obľúbite.
5:46
Posuňte sa dalej

Posuňte sa dalej

Systémový blesk sa dá využiť aj inak, ako len na pätici zrkadlovky. Čo k tomu budete potrebovať?
1:40
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Miroslav Zjan
Miroslav Zjan ahoj ja by som sa teda chcel spýtať keďže neodporúčaš na 90% fotiť na druhu lamelu čo sa týka hlavne fotenia ľudí aby nežmúrili kedy sa využíva fotenie na druhu lamelu? Ja som čítal že napr ak chcem zachytiť reflektory idúceho auta v šere to bol asi tak jediný príklad potom asi diskotékové svetlo to ma napadlo...Vieš mi povedať ďalšie príklady ako využiť fotenie s bleskom na druhu lamelu to len tak pre zaujímavosť sa pýtam.
21.januára 2017 Reagovať
  1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Ahoj Miroslav, ako si spravne podotkol, skutocne pouzivat 2 lamelu pri foteni ludi, alebo na akciach ma za nasledok pred-blisnutie, hlavne pri pomalsich expozicnych casoch a vela krat si ludia mysla, ze je fotka hotova, no v skutocnosti este neprebehla expozicia. Samozrejme, je to len moj nazor, a nerad by som Ti branil experimentovat. Blesk na druhu lamelu by som pouzival, ako tiez spravne uvadzas pri foteni pohybujucich sa predmetov, kde pohyb svetiel je zachyteny aspon pre moji oci prirodzenejsim sposobom. Ale, ako som uz povedal, nech Ti nic nebrani v experimentovani. Skusanim, sa predsa este nikdy nic nepokazilo, ci ? Drzim paste :)
24.januára 2017