Techniky svietenia so systémovým bleskom 2

Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Upútavka
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Fotokurz nadväzuje na kurz Techniky svietenia so systémovým bleskom 1. Ak sa vám predchádzajúci kurz fotografovania páčil a darí sa vám poznatky aplikovať v praxi, je načase ďalej rozšíriť možnosti práce s bleskom a postúpiť o nejaký ten vedomostný stupeň vyššie. Dozviete sa ďalšie zaujímavé postupy na prácu s bleskom v interiéri, ukážeme si možnosti ako sa neobmedzovať a využiť blesk aj vonku a dostanete sériu zaujímavých foto tipov, ktoré výborne fungujú pri práci s bleskom... Viac informácií Fotokurz nadväzuje na kurz Techniky svietenia so systémovým bleskom 1. Ak sa vám predchádzajúci kurz fotografovania páčil a darí sa vám poznatky aplikovať v praxi, je načase ďalej rozšíriť možnosti práce s bleskom a postúpiť o nejaký ten vedomostný stupeň vyššie. Dozviete sa ďalšie zaujímavé postupy na prácu s bleskom v interiéri, ukážeme si možnosti ako sa neobmedzovať a využiť blesk aj vonku a dostanete sériu zaujímavých foto tipov, ktoré výborne fungujú pri práci s bleskom mimo pätice vašej zrkadlovky.
Prémiové fotokurzy
Všetky na
30 dní
25 €/ mes.
Všetky na
90 dní
20 € / mes.
Všetky na
365 dní
10 € / mes.
Blesk v mixe so žiarovkami

Blesk v mixe so žiarovkami

Ak fotografujeme v miestnosti kde sa nachádza žiarovkové osvetlenie, k dokonalej fotografii nám bude vždy niečo chýbať. Čo to je a ako sa s takým problémom vysporiadať sa dozviete v tejto kapitole.
13:46
Ako nasvietiť rovnomerne popredie aj pozadie

Ako nasvietiť rovnomerne popredie aj pozadie

Sú aj také situácie, keď ako fotograf potrebujeme rovnomerne nasvietiť napríklad dvojicu ľudí v rôznej vzdialenosti od fotoaparátu. Ukážeme si, ako vytvoriť fotografiu tak, aby jeden z dvojice nebol tmavší a na pomoc príde ,,malá čierna vecička.“
5:02
Práca s bleskom  vonku

Práca s bleskom vonku

Vonku počas dňa vieme väčšinou bez problémov fotografovať aj bez použitia blesku. V tejto časti školy fotenia si ale ukážeme, ako nám aj v takýchto podmienkach blesk môže pomôcť vytvoriť ešte zaujímavejšiu fotku.
11:08
Fotíme pri ostrom slnečnom svetle

Fotíme pri ostrom slnečnom svetle

Intenzita ostrého slnečného svetla môže byť v porovnaní s výkonom systémového blesku ako súboj Dávida s Goliášom. Ako postupovať v takejto situácii, si ukážeme na sérii fotografií v tejto kapitole.
9:34
Blesk mimo pätice fotoaparátu

Blesk mimo pätice fotoaparátu

Blesk mimo telo fotoaparátu poskytne fotografovi úplne nový rozmer. Ako nájsť správnu pozíciu a čo všetko nám pri tom môže pomôcť? Nechajte si poradiť v tejto časti kurzu fotografovania.
17:23
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Miroslav Zjan
Miroslav Zjan Zdravím ešte by som sa rad spýtal mam zrkadlovku canon 700d a blesk canon 430 ex III, ten už vie odpáliť blesk na diaľku externe, lenže keď chcem odpáliť blesk na diaľku vyskočí mi aj malinky blesk na zrkadlovke inak ho odpáliť neviem je to problém alebo svetlo s externého blesku ho prebije ak to riešim cez difúzny dáždnik. Respektíve externý blesk sa dá odpáliť bez toho aby mi blikol vstavaný na zrkadlovke Ďalej by ma zaujímalo keď som pozeral vaše video tak určite fotiť v manuáli a blesk na ETTL, ak mame blesk externe tak nastavujete blesk manuálne, s dôvodu že asi ešte neboli v tej dobe kedy video vzniklo ETTL prenosné odpaľovače na diaľku ale ak mam možnosť aj mimo foťáku nastaviť blesk do ETTL a rádiovo mi to odpáli je to asi lepšie ako do manuálu či stará dobra skúsenosť že ak je blesk mimo päticu foťáku tak radšej ho ladiť v manuáli A mal by som aj tretiu otázku ak fotím v manuálnom režime v menej svetelnej miestnosti a blesk ETTL ci už na foťáku alebo externe a aby mi vyšla vhodná expozícia tak pri objektíve s ohniskovou vzdialenosťou 35mm mi vychádzajú časy 1/10 pri clone 2,8 a ISO 800 , ak by som zvýšil ISO dajme na 1600 ten čas nejako extra sa neskráti, ale všimol som si takú vec že keď nastavím režimu AV tak pri tej istej clone a pri tom istom ISE mi automatika hodí čas 1/200 a fotka expozičné vyjde správne, ale deje sa to len keď foťák komunikuje s bleskom či už na pätici foťáka alebo mimo neho to ma dosť prekvapil tento jav a som zase popletený neviem ako nastaviť režim už vôbec aktuálne
9.februára 2017 Reagovať
  1. Odoslať
Daniel Ferenčík
Daniel Ferenčík Pozdravujeme Miroslav. 1) pri tomto spôsobe odpaluje vstavaný blesk (zábleskom) ten vdzialený - je teda potrebný. Podľa situácie na fotografii nemusí, ale aj môže byť viditelný. To je nevýhoda takéhoto riešenia. 2) ak je možnosť, tak používajte ETTL 3) exp. čas 1/10 a pod. je preto, lebo je v miestnosti nedostatok svetla. Blesk už teda nieje možné použiť ako doplnkový zdroj svetla, ale ako zdroj hlavný (preto napr. režim AV automaticky počíta rovno s max. syschronizačnou hodnodtou 1/200). Nastavte si na fotoaparáte v man. režime také hodnoty, aby aspoň najsvetlejšie časti na fotke boli zachované (napr. zdroje umelého svetla a ich okolie) to zabezpečí prekreslenie pozadia aj keď bude väčšina fotografie podexponovaná. Následne pracujte s bleskom tak, ako ste zvyknutý. Smerovanie a odraz je v tomto prípade dobré kontrolovať dôslednejšie. Je to podobný prípad ako prvá kapitola v tomto videu.
13.februára 2017
Miroslav Zjan
Miroslav Zjan Zdravím mňa by tiež zaujímalo použitie dáždnika. Ktorou stranou keď ho otočím je menši úbytok svetla? Skôr teda asi je to efektívnejšie keď ho mam obrazne povedané ako satelit (čiže keby používam ako ochranu proti dažďu tak tou stranou na ktorú neprší) natočím na modelku? Teraz sa bavíme o exterieri ako teda na fotenie v interieri ako ho obrátiť ako parabolu s neho spraviť ako na satelite alebo tou stranou na ktorú prší :)? Čo sa týka farby dáždnika nebol by lepši strieborný na vonku? Aký je lepší vnútri stále riešim že keď chcem odraziť respektíve prepustiť bleskove svetlo
3.februára 2017 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Úbytok svetla nieje až tak dôležitý. Ten sa dá kompenzovať pridaním výkonu, alebo upravením expozície. Dôležitejšia je kvalita svetla. Praktický rozdiel je aj v tom, či použije dáždnik skôr ako výplňové svetlo (použitie ako satelit) alebo ním svietime ako hlavným zdrojom svetla. Pozri toto video Miroslav, v ňom nájdeš mnohé odpovede: http://www.photovia.sk/ako-fotit-portret-v-atelieri
8.februára 2017
Erika Bacigálová
Erika Bacigálová Dobrý večer, ešte by ma zaujímali, či vonku na blesk môžem použiť aj biely dáždnik?
18.júla 2016 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Nevýhodou môže byť že dáždnik pošle svetlo na všetky strany, máme teda menšiu kontrolu a väčšie svetelné straty. Použiť sa ale samozrejme dá. Veľká výhoda je jeho cena a mobilita.
19.júla 2016
Roli Frajka
Roli Frajka Roman, super práca! V lekcií "Práca s bleskom vonku" v záverečnej analýze nafoteného materiálu sú vymenené fotografie voči komentárom.
12.marca 2014 Reagovať
  1. Odoslať