Techniky svietenia so systémovým bleskom 1

Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Upútavka
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Nesprávne použitie systémového blesku má vždy nepriaznivý dopad na naše fotografovanie. Ako odhadnúť situáciu a ako tomu prispôsobiť nastavenie zrkadlovky? Ak ste sa už oboznámili so základmi práce so systémovým bleskom, je načase ich preniesť do praxe. Presvedčíme vás, že jeho využitie je možné všade. Stačí, ak dodržíte pár základných pravidiel a budete všímaví voči vášmu okoliu. Pozrite si tento fotokurz a naučte sa ako fotiť s týmto pomocníkom. Zlepšíte tak vaše výsledné... Viac informácií Nesprávne použitie systémového blesku má vždy nepriaznivý dopad na naše fotografovanie. Ako odhadnúť situáciu a ako tomu prispôsobiť nastavenie zrkadlovky? Ak ste sa už oboznámili so základmi práce so systémovým bleskom, je načase ich preniesť do praxe. Presvedčíme vás, že jeho využitie je možné všade. Stačí, ak dodržíte pár základných pravidiel a budete všímaví voči vášmu okoliu. Pozrite si tento fotokurz a naučte sa ako fotiť s týmto pomocníkom. Zlepšíte tak vaše výsledné fotografie na nepoznanie. S jediným bleskom v brašni sa budete sa cítiť ako fotograf vo fotoateliéri.
Prémiové fotokurzy
Všetky na
30 dní
25 €/ mes.
Všetky na
90 dní
20 € / mes.
Všetky na
365 dní
10 € / mes.
Redukovanie kontrastu pri svetle z okna

Redukovanie kontrastu pri svetle z okna

Vysvetlíme si postup, ktorý použijeme pri meraní expozície. Fotiť budeme s bleskom ako doplnkovým zdrojom svetla a rozšírime si tak možnosti pre naše fotografovanie v interiéri.
14:50
Pridávanie blesku k prirodzenému svetlu

Pridávanie blesku k prirodzenému svetlu

Aké parametre ovplyvňujú expozíciu blesku a v čom je rozdiel? V tejto časti kurzu sa pozrieme na sériu fotografií s rôznym nastavením clony, expozičného času a hodnoty ISO. Ukážeme si, ako vplývajú na výslednú fotografiu, ak pri fotení používame blesk.
8:06
Blesk odrazom

Blesk odrazom

Sme v situácii, v ktorej je blesk naším jediným zdrojom svetla. Ako blesk odrážať a aké stopy to zanechá na výslednej fotografii? V čom je to iné ako pri priamom blesku? V praxi si ukážeme, čo všetko si môžeme dovoliť a na čo si treba dávať pozor.
11:17
Modifikátory

Modifikátory

Na čo vlastne slúžia modifikátory? V tejto časti foto kurzu prezradíme, na čo sa používajú a aký majú vplyv na samotné fotografovanie.
9:07
Dramaticke svietenie na fotografii

Dramaticke svietenie na fotografii

V tejto časti foto kurzu si ukážeme, že aj napriek tomu, že sa nenachádzate v profesionálnom fotoštúdiu, dokážeme len za pomoci zrkadlovky a systémového blesku s dobre nastaveným uhlom blesku vytvoriť fotografiu hodnú titulky módneho časopisu.
5:14
Experimentujeme so zrkadlom

Experimentujeme so zrkadlom

Ako si poradiť v komplikovanejších svetelných situáciách ako napríklad vtedy, keď potrebujete nasmerovať blesk priamo dopredu? Na pomoc nám opäť prichádza naša „malá čierna vecička".
5:13
Pozor na časté chyby

Pozor na časté chyby

Proces fotografovania je komplexná vec a fotograf musí mať na pamäti viacero vecí.Povieme si,aké doposiaľ nespomenuté chyby sa pri práci s bleskom objavujú najčastejšie a ako im predchádzať.
7:48
Blesk odrazom v praxi

Blesk odrazom v praxi

Na konkrétnych situáciách si ukážeme postup, ako sa dopracovať k zaujímavej fotografii. Čo všetko môže poslúžiť ako odrazná plocha, sa dozviete v poslednej kapitole tohto kurzu fotografovania.
7:22
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Jan Hospodar
Jan Hospodar Zdravim... Chcel by som sa spytat, je rozdiel medzi korekciou zableskovej expozicie na tele zrkadlovky a korekcie zableskovej expozicie priamo na blesku (uroven vykonu blesku)? Blesk SB-700.
7.decembra 2019 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Možnosť korekcie na tele bude pravdepodobne prioritne pre vstavany blesk. Je samozrejme možné že dokáže korigovať aj externý (pozrite v návode čo udáva výrobca), bude ale dobré si zvyknúť používať iba jednu variantu aby ste niekde v zápale fotenia nemal potom rôzne korekcie na oboch zariadeniach.
8.decembra 2019
Roman Kubica
Roman Kubica Ahoj :) pekný podvečer prajem :) mam otazku ohladom externeho blesku canon 430EX III-RT a tela canon 7D mark ll a otazka znie : ako je možne že po nasadení blesku na telo fotaku v režime M mi ide nastaviť čas maximalne na 1/250s ... po vypnutí blesku už ide čas nastaviť na 8000s nejak neviem tomu pochopiť že prečo ten čas po zapnuti externeho blesku nejde nastaviť viac ako je 1/250s .... je to štandart že proste sa ten cas neda nastaviť na viššie čisla ?
3.mája 2017 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Dobrá otázka Roman. 1/250s bude tzv. maximálny synchronizačný čas - teda moment otvorenia uzávierky do ktorého sa ešte záblesk dokáže zaručene strafiť. Je to pri bleskoch štandart, aj drahšie blesky vedia max 1/500s
3.mája 2017
Miroslav Zjan
Miroslav Zjan Zdravim Vas chcel by som sa spýtať ja tam spomenuté uberanie, pridávanie intenzity blesku v prvom videu cez ISO, ja mam blesk canon 430EX III-RT je možne ze si intenzitu riešim priamo na blesku..? Ja to na canon 700d ani nemam možnosť cez fotak riešiť.
28.januára 2017 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Pozdravujeme Miroslav. Výkon je možné regulovať na samotnom blesku, v prípade automatiky kompenzovať na fotoaparáte. ISO má rovnaký vpliv na svetlo z blesku ako na prirodzené svetlo. Ak teda jeho hodnotu zvyšujeme - efektívne využijeme zo záblesku viac svetla (a naopak). Praktický efekt to má potom aj ten, že svetlo z blesku putuje na väčšiu vzdialenosť.
31.januára 2017
Roli Frajka
Roli Frajka Roman, vo videu Blesk odrazom v praxi, kde popisuješ nafotené obrázky so širokým a krátkym svietením sú zamenené obrázky. Ty popisuješ široké svietenie a je použitá fotografia krátkeho svietenia a následne opačne. Jedná sa o čas od cca 3:30 min.... (ak sa mýlim, ospravedlňujem sa)
12.marca 2014 Reagovať
  1. Odoslať
Roli Frajka
Roli Frajka ...začal som písať o chybe a nezmienil som sa o výbornej práci. Roman, opäť výborná práca! Vďaka za typy!
12.marca 2014
Michal Petro
Michal Petro UZ to je v poriadku, vdaka, inak vyborne videa! Len tak dalej :)
18.januára 2014 Reagovať
  1. Odoslať
Michal Petro
Michal Petro Dobry den, chcel by som sa len spytat, ci neviete kde je chyba, kedze pri lekcii Dramaticke svietenie mi ukazuje video Citlivost ISO, a pri Experimentujeme so zrkadlom ukazuje video Rekapitulacia. Vdaka za odpoved.
15.januára 2014 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Pozdravujeme Michal, ďakujeme za upozornenie, už by to malo byť v poriadku.
17.januára 2014