Epizóda #4 - Retuš pozadia v Lightroome a niečo málo o kompozícii

Video je dostupné len pre prihlásených používateľov.
Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

V štvrtej časti základov fotografovania si ukážeme, ako vieme efektívne retušovať fotky priamo v prostredí programu Lightroom. Pri fotografovaní sa bežne stáva, že sa nám do fotografie dostanú aj prvky, ktoré narušia celkový dojem z inak podarenej fotky. Ak chceme fotografiu prezentovať v tej najlepšej podobe, musíme sa pokúsiť takéto prvky z fotky odstrániť. Keďže fotografických tipov nie je nikdy dosť, prinášame vám aj bonus a povieme si pár postrehov o kompozícii.
Prémiové fotokurzy
Predplatné na 30 dní 25 €/ mes.
Predplatné na 90 dní 20 € / mes.
Predplatné na 365 dní 10 € / mes.
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Michaela Jurasi
Michaela Jurasi Roman, potešilo ma zistenie kombinácie tonality s klávesou ALT :-) to som netušila... Prosím ešte - aká je klávesová skratka na rýchle prepnutie pred a po úpravách v cca 10:20 min? Díky Miška
19.marca 2017 Reagovať
  1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk sme radi že sme pomohli :) before/after sa dá prepínať klávesou "\" - naľavo od Y
20.marca 2017
Ladislav  Lukáč
Ladislav Lukáč Ďakujem za tutoriál. Myslím, že vyvolanie emócií sa dá dosiahnuť napr. povedaním krátkeho vtipu a pod.
11.júna 2014 Reagovať
  1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Ladislav urcite ano, moznosti je nekonecno. Ak Ta zaujima, aky trik som pouzil pri tejto fotke, pozri si epizodu #29.
12.júna 2014

Fotoaparát

  • Pre úspešné absolvovanie obsahu tohto fotokurzu nie je dôležitý fotoaparát. Fotografia môže pochádzať z ľubovolného zdroja. Použiť môžme kompaktné fotoaparáty aj zrkadlovky. Dobrým predpokladom je kvalitná a ostrá fotka, ktorej k dokonalosti niečo chýba a rozhodli sme sa to úpravou odstrániť. Vyššie rozlíšenie fotografie je výhodou. Retuš tak môže byť precíznejšia.

Objektív

  • Objektív vyberáme podľa zámeru našej fotografie. V našom prípade to bol objektív s rozsahom 70-200mm. Pri fotografovaní portrétu sa snažíme obecne držať nad 50mm. Pri kompaktnom fotoaparáte je dobré vyzoomovať maximálne, ako to len situácia dovolí. Majitelia zrkadlovky si vedia dopriať luxus a použiť aj objektív s lepšou svetelnosťou.

Úprava fotky

  • Úprava a postupy, ktoré sme v tomto foto kurze ukázali, sú realizované v programe Adobe Lightroom. Názvoslovie aj mnohé funkcie majú niektoré programy podobné. Na niektoré úpravy je teda možné využiť aj iný program na úpravu fotiek.

Svetlo

  • Na pekný portrét môžete využiť prirodzené svetlo alebo fotoateliér, kde máte svetlo dokonale pod kontrolou. Stačí sa riadiť radami, ktorých je naša fotoškola plná. :)