Epizóda #3 - Konverzia do ČB v Lightroome

Video je dostupné len pre prihlásených používateľov.
Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Čiernobiele fotografie sú stále v kurze. Aj po rokoch od nástupu farebnej fotografie majú svojho fanúšika asi v každom z nás. Preto každý, kto rád fotografuje, neodolá a niekedy vyskúša upraviť fotky aj do čiernobielej podoby. V tejto časti foto školy sa pozrieme na možnosti, ktoré nám program Adobe Lightroom na dokonalý prevod do čiernobiela ponúka. Prejdeme kompletným postupom úpravy fotky z jej pôvodnej, farebnej verzii. V druhej časti foto kurzu sa zameriame na čiernobiely variant.... Viac informácií Čiernobiele fotografie sú stále v kurze. Aj po rokoch od nástupu farebnej fotografie majú svojho fanúšika asi v každom z nás. Preto každý, kto rád fotografuje, neodolá a niekedy vyskúša upraviť fotky aj do čiernobielej podoby. V tejto časti foto školy sa pozrieme na možnosti, ktoré nám program Adobe Lightroom na dokonalý prevod do čiernobiela ponúka. Prejdeme kompletným postupom úpravy fotky z jej pôvodnej, farebnej verzii. V druhej časti foto kurzu sa zameriame na čiernobiely variant. Ak teda medzi fanúšikov čiernobielej fotografie patríte, tieto základné postupy vás budú určite zaujímať.
Prémiové fotokurzy
Predplatné na 30 dní 25 €/ mes.
Predplatné na 90 dní 20 € / mes.
Predplatné na 365 dní 10 € / mes.
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Anka Macejkova
Anka Macejkova Vďaka za skvele rady ktore davas, kurzy ma posuvaju dalej, super vysvetlujes, lekcie su akurát dlhe, stiham si aj znacit, za mna mas velke plus :-) doteraz som na photovia nasla vsetko co som potrebovala vediet, mozno by som este uvitala kurz ako fotit deti/novorodencov..Anka
1.decembra 2016 Reagovať
  1. Odoslať
Milan Zabrodsky
Milan Zabrodsky Zdravim. fotim par rokov. je to len moje hobby, ale co to uz o tom viem. Tutorialy su skvele. Castokrat mi to ukaze ako pozerat na veci inak. Pouzivas vela klavesovych skratiek. Nevieme ale co stlacas. Casto to povies, nie ale vzdy. Vedel by si dat dokopy nejaky prehlad tvojich najoblubenejsich klavesovych skratiek? Dakujem, Milan z BA
20.mája 2014 Reagovať
  1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Zdravim Milan, vdaka za podnet, priznam sa Ti, ze uz viaceri sa na to dopytovali. Pracujem na tom, a je dost mozne, ze najnovsie epizody uz budu mat tento detail porieseny. Osobne nemam ziadne 'najoblubenejsie' skratky. Pouzivam ich dost intuitivne a zvykol som si na to, tak ze som proste jednu a tu istu vec robil opatovne a dost casto :) Do toho casu tu mam jeden uzitocny tip: v LR v menu Help > Library Module Shortcuts (klv. skratka CMD/CTRL + /) najdes shortcuty vzdy k danemu modulu v kt. sa prave nachadzas :)
20.mája 2014

Fotoaparát

  • Pre úspešné absolvovanie tohoto foto kurzu nie je dôležitý fotoaparát. Fotografia môže pochádzať z ľubovolného zdroja. Použite kompaktné fotoaparáty alebo zrkadlovky. Dobrým predpokladom je kvalitná a ostrá fotka. Prevodom do čiernobiela chceme fotografiu vylepšiť a podať inak, nie zachrániť.

Objektív

  • Dôležité je použiť správnu ohniskovú vzdialenosť zodpovedajúci zámeru, ktorý fotografujeme. V našej ukážke sa jedná o portrét. Vyhovovala nám teda ohnisková vzdialenosť nad 50mm. Kompaktné fotoaparáty, ktoré majú vstavaný objektív, je dobré vyzoomovať maximálne, ako to len situácia dovolí. Majitelia zrkadlovky si vedia dopriať luxus a použiť aj objektív s lepšou svetelnosťou. Ak budete fotografovať niečo iné, je samozrejme úplne na mieste použiť objektív, ktorý vám vyhovuje a prevod do čiernobiela to neovplyvní.

Úprava fotky

  • Úprava a postupy sú realizované v programe Adobe Lightroom. Názvoslovie aj mnohé funkcie majú niektoré programy podobné. Na niektoré úpravy je teda možné využiť aj iný program na úpravu fotiek.

Svetlo

  • Bez svetla by žiadna fotka nevznikla. Ani tá čiernobiela :) Dobré svetlo teda nezabudnite hľadať ani v tomto prípade. Využite prirodzené svetlo alebo fotoateliér, kde ho máte dokonale pod kontrolou. Stačí sa riadiť radami, ktorých je naša fotoškola plná. :)