Epizóda #1 - Úprava a retuš v Lightroome

Video je dostupné len pre prihlásených používateľov.
Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Úprava a retuš portrétu je dnes prirodzenou súčasťou práce fotografa. S neupraveným výsledkom priamo z fotoaparátu sa dnes už neuspokojí väčšina fotoamatérov. Možností, ako dosiahnuť požadovaného výsledku a vylepšiť tak svoju fotografiu, je niekoľko a každý fotograf si časom nájde svoje zaručené spôsoby ako nato. Väčšinou hľadáme ideálny kompromis medzi očakávaným výsledkom a časom, ktorý musíme úprave fotky venovať. Tento fotografický kurz je zameraný na jednoduchý... Viac informácií Úprava a retuš portrétu je dnes prirodzenou súčasťou práce fotografa. S neupraveným výsledkom priamo z fotoaparátu sa dnes už neuspokojí väčšina fotoamatérov. Možností, ako dosiahnuť požadovaného výsledku a vylepšiť tak svoju fotografiu, je niekoľko a každý fotograf si časom nájde svoje zaručené spôsoby ako nato. Väčšinou hľadáme ideálny kompromis medzi očakávaným výsledkom a časom, ktorý musíme úprave fotky venovať. Tento fotografický kurz je zameraný na jednoduchý a spoľahlivý spôsob, ktorý vás dovedie k príjemnému výsledku. Po jeho osvojení, vám v praxi úprava fotky zaberie len minimum času. Najdôležitejšie je, že ho zvládneme v jedinom programe, ktorý patrí dnes medzi fotografmi k najobľúbenejším a to v Adobe Lightroom. Poďte sa pozrieť, aké postupy sú dobré použiť pri úprave fotky, ktorou úpravou začať, ktorou skončiť a ako to neprehnať.
Prémiové fotokurzy
Predplatné na 30 dní 25 €/ mes.
Predplatné na 90 dní 20 € / mes.
Predplatné na 365 dní 10 € / mes.
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
 1. Odoslať
frederika dobolyova
frederika dobolyova Dobrý deň rada by som sa opýtala a aký konkrétny ligtroom sa jedná, nakoľko v Adobe lightroom neviem nastavovať funkcie ako shadow alebo clarity len na určitú časť fotky ale len ako na celok. Vopred ďakujem za odpoveď.
6.januára 2024 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Machovič
Roman Machovič Musím povedať že je to dobré a perfektné vysvetlene.
23.apríla 2016 Reagovať
 1. Odoslať
petra szaboova
petra szaboova Velmi dobre video
28.júna 2015 Reagovať
 1. Odoslať
Maria Svecova
Maria Svecova vsetko pekne, fajn video, az na to, ze obraz je dost neostry a takmer uplne nevidno napisy v Lr, neda sa to citat.
31.marca 2015 Reagovať
 1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk ďakujeme Mária. Sme radi že sa video páči. Odporúčame v lište pod videom zapnúť HD rozlíšenie. Obraz bude ostrejší. Inak pri pozeraní odporúčame mať pustený LR na svojom počítači a rovno si skúšať jednotlivé funkcie. To v orientácii určite pomôže.
1.apríla 2015
Ladislav Lukáč
Ladislav Lukáč Áno, veľmi inšpiratívne. A k tým klávesovým skratkám - Michal mú veľmi dobrý nápad :)
10.júna 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Vdaka Ladislav, ano evidujem od Michala, je to poriesene uz v najnovsich verziach. Zostante naladeni :D
10.júna 2014
Michal Petro
Michal Petro super navod :) tesim sa na dalsie, lebo velmi rad pracujem v lightroome, ale vela veci este neviem, takze palec hore pre vas a len tak dalej :) akurat jedna pripomienka, co mne osobne chyba a to popisane kalvesove skratky, bud spomenute priamo vo videu,alebo len vlozene ako text, napr na zapnutie viditelnosti vrtsvy ze sa pouziva O, a podobne :) mozno to vela ludi vie, ale je to fajn aspon ako pripomenutie podla mna :)
17.apríla 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Michal vdaka za pozitivny feedback a taktiez za konstruktivnu pripomienku. Urcite nieco k tomuto vymyslim !
17.apríla 2014

Fotoaparát

 • Pre úspešné absolvovanie tohto foto kurzu nie je dôležitý fotoaparát. Fotografia môže pochádzať z ľubovolného zdroja. Použiť môžme kompaktné fotoaparáty aj zrkadlovky. Dobrým predpokladom je kvalitný a ostrý portrét. Vyššie rozlíšenie fotografie je výhodou.

Objektív

 • Dôležitá je ohnisková vzdialenosť. Fotografovanie portrétu sa väčšinou nezaobíde bez ohniskovej vzdialenosti nad 50mm. Kompaktné fotoaparáty, ktoré majú vstavaný objektív, je dobré vyzoomovať maximálne, ako to len situácia dovolí. Majitelia zrkadlovky si vedia dopriať luxus a použiť aj objektív s lepšou svetelnosťou.

Úprava fotky

 • Úprava a postupy sú realizované v programe Adobe Lightroom. Názvoslovie aj mnohé funkcie majú niektoré programy podobné. Na niektoré úpravy je teda možné využiť aj iný program na úpravu fotiek.

Svetlo

 • Na pekný portrét môžete využiť prirodzené svetlo alebo fotoateliér, kde máte svetlo dokonale pod kontrolou. Stačí sa riadiť radami, ktorých je naša fotoškola plná. :)