Zoner Photo Studio X: Úprava fotiek po slovensky

Zoner Photo Studio X: úprava fotiek po slovensky

Zoner Photo Studio X je kvalitný český program na vyvolanie a úpravu fotografií, ktorý je už dlhé roky stálicou na lokálnej fotografickej scéne. Na svoju prácu ho najčastejšie využívajú amatérski fotografi a nadšenci fotografovania, so zvyšujúcou sa kvalitou posledných verzií sa mu však nevyhýbajú ani niektorí profesionálni fotografi.

S prechodom na svoju aktuálne najnovšiu verziu X sa Zoner komfortom práce výrazne približuje k profesionálnym programom konkurencie, na druhej strane však začal používať aj ich cenovú politiku. Rovnako ako v prípade Adobe Photoshopu alebo Lightroomu si teda musíte aj Zoner každoročne predplatiť, inak ho nebudete môcť používať aj napriek tomu, že ho už máte nainštalovaný.

Hlavné výhody programu

Ak pri práci s fotkami radi využívate hromadné úpravy, indexovanie, pokročilé triedenie fotografií a oceníte slovenskú jazykovú verziu, bude pre vás Zoner Photo Studio X ideálnym programom. Najväčšiu výhodu ale predstavuje skutočnosť, že v jednom balíku získate namiesto jedného hneď dva programy – klasický pixelový 'Editor' s bohatými možnosťami úpravy a širokou paletou nástrojov typu Adobe Photoshop, a potom čistokrvný RAW konvertor reprezentovaný modulom 'Vyvolať', pripomínajúci skôr program Adobe Lightroom.

Práve kombinácia oboch týchto svetov – bezstratového vyvolania RAW-u a možnosti zložitej úpravy fotky vo vrstvách robí Zoner skutočne zaujímavým. Okrem univerzálnosti je ďalšou výhodou aj široká možnosť triedenia, katalogizácie a označovania fotiek – program ponúka naozaj veľké množstvo parametrov a informácií, ktoré môžete k fotkám priradiť: okrem dátumu a času napríklad aj presné miesto ich vzniku.

Zoner Photo Studio X: úprave fotiek budete rozumieť

Modul Vyvolať

Úpravu fotografií v programe Zoner začíname v module Vyvolať, ktorý by mal zaručiť bezstratové vyvolanie nielen vo formáte RAW, ale aj vo formáte JPEG. Veľká výhoda je nedeštruktívna úprava, ktorá zachová pôvodnú fotku nepoškodenú a dovolí vykonané úpravy kedykoľvek zmeniť.

Modul Vyvolať sa s každou novou verziou vylepšuje a momentálne je plne porovnateľný so špičkou v oblasti vyvolania RAW-u. V posledných verziách totiž pribudlo množstvo nových funckií, ako napríklad automatické úpravy, lokálne maskovanie s pomocou štetca, inteligentné retušovanie s pomocou retušovacieho nástroja, prechodové filtre alebo vyrovnanie línií.

Zoner Photo Studio X: modul Vyvolať je ako Adobe Lightroom

Editor

Druhou časťou programu je Photoshopu podobný Editor, ktorý umožňuje pracovať s vrstvami a poskladať tak napríklad niekoľko fotografií do jedného výsledného záberu. Okrem klasických vrstiev podporuje najnovšia verzia programu aj Vrstvy úprav, ktoré rovnako ako vo Photoshope ovplyvňujú všetky vrstvy umiestnené pod sebou. Vrstvy úprav môžete kedykoľvek upraviť, doplniť alebo zmazať bez toho, aby ste prišli o vašu pôvodnú fotografiu.

V Editore máte okrem vrstiev k dispozícii širokú paletu retušovacích nástrojov, možnosť lokálne upraviť rôzne časti fotografie, maskovanie, selekcie a množstvo doplnkových filtrov – ani zložitejšie retuše fotografií preto nebudú predstavovať žiaden problém.

Zoner Photo Studio X: modul Editor pripomína Adobe Photoshop

Triedenie, katalóg a archivácia

Okrem úpravy fotiek ponúka Zoner veľkú pomoc aj v oblasti katalogizácie a označovania fotiek, ako napríklad popisky a kľúčové slová pre rýchle vyhľadávanie, farebné tagy a hodnotenie hviezdičkami, pridávanie kľúčových slov alebo automatické doplnenie miesta vzniku fotografie.

A práve posledná funkcia je veľmi užitočná: pri nahrávaní fotografií do katalógu sa Správca fotiek pokúsi identifikovať GPS súradnice miesta vzniku fotografie a previesť ich na zrozumiteľné miesto v tvare Štát – kraj – mesto – a prípadne aj konkrétna lokalita. Ak sa automatická identifikácia náhodou nepodarí, máte možnosť ju kedykoľvek ručne doplniť.

Zoner Photo Studio X: široké možnosti označovania fotiek

Hlavné výhody programu

Na záver ešte krátka rekapitulácia hlavných výhod programu Zoner:

 • program je kombináciou RAW konvertora (modul Vyvolať) a pixel Editora
 • podporuje rôzne RAW formáty fotografií
 • veľkou výhodou je jazyková lokalizácia: program je dostupný aj v slovenčine
 • kvalitná práca s farebnou a tonálnou úpravou fotiek známa už z predošlých verzií
 • zvláda aj prácu s vrstavmi, vrstvami úprav, maskovanie a selekcie
 • možnosť hromadných úprav viacerých fotografií naraz
 • bohaté možnosti filtrovania, indexovania a skupinového radenia fotiek
 • rozdelenie fotiek podľa miesta vzniku, teda aj podľa GPS súradníc
 • možnosť zdieľania fotiek na sociálnych sieťach priamo z programu
 • možnosť vyrobiť fotoobraz alebo fotoknihu priamo z programu

Link na program: Zoner Photo Studio X

Zoner Photo Studio X: vlastné fotoknihy a kalendáre

Na záver ešte jedna informácia, ktorá nepoteší užívateľov iných operačných systémov ako Microsoft Windows – Zoner Photo Studio X je dostupný len pre Windows 7, 8 a 10 pre PC. Ak teda používate iný operačný systém, alebo vlastníte Mac, odporúčame vyskúšať niektorý z ďalších profesionálnych programov na úpravu fotiek.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
 1. Odoslať