Základy práce s fotoaparátom / II. časť

Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Upútavka
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Chcete vedieť, ako vyžmýkať zo svojej zrkadlovky maximum aj v náročnejších podmienkach? Ako sa správne pripraviť na „zamrazenie“ jedinečného okamihu? Tento kurz fotografovania vás naučí, ako získať maximálnu kontrolu nad svojím fotoaparátom. Rôzne situácie si vyžadujú rôzne nastavenia. Dozviete sa na základe čoho sa máte rozhodovať a ako ich správne nakombinovať v každej situácii. Fotograf vie, že vstavaný blesk nie je vždy najvhodnejším riešením, no existujú aj situácie,... Viac informácií Chcete vedieť, ako vyžmýkať zo svojej zrkadlovky maximum aj v náročnejších podmienkach? Ako sa správne pripraviť na „zamrazenie“ jedinečného okamihu? Tento kurz fotografovania vás naučí, ako získať maximálnu kontrolu nad svojím fotoaparátom. Rôzne situácie si vyžadujú rôzne nastavenia. Dozviete sa na základe čoho sa máte rozhodovať a ako ich správne nakombinovať v každej situácii. Fotograf vie, že vstavaný blesk nie je vždy najvhodnejším riešením, no existujú aj situácie, kedy nám môže byť nápomocný. Ktoré? Na všetky tieto otázky a mnoho ďalších nájdete odpoveď práve v tomto foto kurze zameranom na základy fotografovania.
Prémiové fotokurzy
Všetky na
30 dní
25 €/ mes.
Všetky na
90 dní
20 € / mes.
Všetky na
365 dní
10 € / mes.
Expozičný trojuholník

Expozičný trojuholník

Ako správne namixovať ingrediencie expozičný čas, clona a ISO? Aká je medzi nimi závislosť? Ako vyzerá podexponovaná a preexponovaná fotografia?
6:20
Meranie expozície

Meranie expozície

Prečo sú naše fotky občas príliš svetlé či príliš tmavé? Ako sa vyhnúť strate detailov vo fotografii? Ako nám pomôže histogram a čo je to dynamický rozsah fotoaparátu?
5:09
Zaostrovanie

Zaostrovanie

Ostrenie a výber ostriacich bodov je pri fotografovaní veľmi dôležité. Zaostrujte tam, kam chcete vy, nie tam, kam chce fotoaparát.
5:21
Expozičný režim na fotoaparáte

Expozičný režim na fotoaparáte

Fotiť na automatiku nie je vždy ten najlepší nápad. Fotoaparát disponuje niekoľkými automatickými a manuálnymi režimami. Pozrieme sa na ne bližšie. V tejto časti kurzu fotografovania zistíme, čo robia a podľa čoho si ich vyberať.
10:37
Vstavaný blesk

Vstavaný blesk

Kedy ho použiť a kedy nie? Kedy je dobré siahnuť pri fotografovaní po externom systémovom blesku?
2:22
Formát súboru

Formát súboru

Fotoaparáty vedia ukladať fotografie v rôznej kvalite. Aký vplyv to na fotku skutočne má? O čo prichádzam a čo môžem získať? Táto časť foto školy popisuje rozdiely vo formátoch RAW a JPEG. Ak máme tú možnosť, prečo je fotiť do RAW-u proste super?
2:50
Farby vo fotografii

Farby vo fotografii

Ako získať kontrolu nad farbami? Podporte atmosféru a kreatívny zámer fotografie len vyvážením bielej.
3:41
Pomôcky

Pomôcky

Každému, kto fotografuje, sa občas zíde užitočný pomocník. Vyberáme tie najdôležitejšie.
2:23
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
 1. Odoslať
Miroslav Zjan
Miroslav Zjan Pozdravujem mám ten istý problém na iPhone prehraje mi len úvodné video, dokonca aj prvá lekcia sa dala prehrať ale opakovane to nejde už má nepustilo ďalej
30.decembra 2016 Reagovať
 1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Problém pravdepodobne spôsobuje najnovšia aktualizacia ktorá upravuje cookies. Tie sú dôležité k tomu, aby ste sa vedeli dostať k prémiovému obsahu. Ak dáke riešenie bude existovať - určite ho zapracujeme.
30.decembra 2016
Zuzana Martonova
Zuzana Martonova Zdravim. Mam problem s prehravanim videi na ipade. Po kliknuti na video, mi to prosto nespusti. Obcas ma hodi na obrazovku, kde by sa mali videa prehrat, obcas ani to nie a zriedkavo sa stane, ze video spusti. Poradite mi prosim?
14.novembra 2015 Reagovať
 1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk Pozdravujeme Zuzana, posielame doplňujúce otázky na mail.
16.novembra 2015
Lukáš Župa
Lukáš Župa Ďakujem za kurz, pomohol veľmi
8.októbra 2015 Reagovať
 1. Odoslať
    Aké fotografické vybavenie je odporúčané pre absolvovanie obsahu fotokurzu?


Objektívy

 • Jednou z najčastejších chýb hneď na začiatku, je neuvážená investícia do objektívov. Ak ste začiatočník, najlepšie objektívy sú tie, ktoré máte v brašni. Teda v úvode vášho fotografického snaženia je najlepšie naučiť sa pracovať s tým čo už máte k dispozícii. Vo väčšine prípadov digitálnych zrkadloviek (aj kompaktných fotoaparátov) sa jedná o objektív s rozsahom ohniskovej vzdialenosti aspoň 18-55mm ( 28-90mm po prepočte na kinofilm ). Objektív ktorý pokrýva takýto rozsah postačí na úspešné fotenie väčšiny fotografických tém v dostatočnej kvalite.
 • Neskôr, keď praxou narazíte na limity objektívu ktorý používate sa budete vedieť oveľa lepšie rozhodnúť, aký objektív by bol pre vaše fotografovanie najvhodnejší.

Fotoaparáty

 • Tento foto kurz je vhodný pre všetky digitálne zrkadlovky aj kompaktné fotoaparáty (ideálne s možnosťou manuálneho režimu). Nezáleží na značke, alebo modelovej rade. Základné princípy fotenia platia pre všetky rovnako.

Fotografické skúsenosti

 • Pre úspešné zvládnutie obsahu tohto fotokurzu nieje potrebné mať žiadne predchádzajúce fotografické vedomosti. Kurz sa venuje základom fotografovania od základu. Naopak je to presne to miesto, kde môže začať vaše putovanie za poznaním ako fotiť lepšie.
 • Po úspešnom absolvovaní obsahu tohto foto kurzu si môžete ďalej rozšíriť vedomosti o základoch fotenia na kurze Základy fotografovania na 5 krokov

Ďalšie fotografické vybavenie

 • Jednou z prvých vecí, ktorou sa môže začínajúci fotograf dovybaviť je statív. Vyrieši mnohé obmedzenia a umožní vytvárať aj také fotografie, ktoré bez statívu nie je možné fotografovať vôbec, alebo len veľmi ťažko.  
 • Fotografické filtre dnes už nie sú takou nevyhnutnosťou ak nefotografujete na film. Nástroje na úpravu fotky v počítači riešia mnohé problémy, ktoré filtre potláčali. Stále sú ale filtre, o ktorých sa toľko nehovorí a sú nenahraditeľné. A práve preto by sme na ne radi upozornili. ND filtre pomáhajú regulovať množstvo svetla, ktoré prechádza objektívom. Vieme teda ovplyvňovať expozíciu čo využijeme napríklad pri fotografovaní krajiny, pohybu ale aj mnohých ďalších kreatívnych zámeroch.