Základy fotografovania na 5 krokov

Kliknite na video, aby sa pustila lekcia.
Upútavka
Prehrať lekcie
Pridať k obľúbeným YouTube

Popis kurzu

Určite sa to stalo aj vám. Vaše okolie je plné zaujímavých vecí vhodných na fotografovanie, no vy neviete, ako a kde máte začať. Na každý jeden záber sa dá aplikovať metóda pozostávajúca z 5 krokov, vďaka ktorým si budete všímať všetky dôležité aspekty pre vytvorenie peknej fotografie. V tomto fotokurze sa vydáte spolu s nami na foto vychádzku. Prejdeme rôznymi situáciami, 5 krokovú metódu vyskúšame pri fotení portrétu, makra aj krajiny. Popíšeme si najdôležitejšie veci, ktoré... Viac informácií Určite sa to stalo aj vám. Vaše okolie je plné zaujímavých vecí vhodných na fotografovanie, no vy neviete, ako a kde máte začať. Na každý jeden záber sa dá aplikovať metóda pozostávajúca z 5 krokov, vďaka ktorým si budete všímať všetky dôležité aspekty pre vytvorenie peknej fotografie. V tomto fotokurze sa vydáte spolu s nami na foto vychádzku. Prejdeme rôznymi situáciami, 5 krokovú metódu vyskúšame pri fotení portrétu, makra aj krajiny. Popíšeme si najdôležitejšie veci, ktoré k základom fotografovania jendoducho patria. Vezmite si fotoaparát do ruky, rozhliadnite sa a zistíte, že pekná fotografia na vás čaká všade okolo. Vďaka postupom z tejto časti fotoškoly ich však už hravo zvládnete.
Prémiové fotokurzy
Všetky na
30 dní
25 €/ mes.
Všetky na
90 dní
20 € / mes.
Všetky na
365 dní
10 € / mes.
Základy fotografovania na 5 krokov

Základy fotografovania na 5 krokov

Pri fotografovaní je potrebné utriediť si myšlienky v hlave. Kým sa z procesu fotenia stane podvedomá rutina, je najlepším spôsobom riadiť sa základnými, v našom prípade 5 krokmi. Detailne si všetkými prejdeme a ukážeme si, aká technika okrem fotoaparátu sa nám na foto vychádzke môže hodiť.
8:02
Fotografujeme bežné zábery

Fotografujeme bežné zábery

Nefotografujte „bežné fotografie“. Odlíšte sa od ostatných. V tejto časti foto kurzu vám ukážeme, ako z bežného motívu vytvoriť zaujímavú fotografiu.
13:39
Pohyb vody

Pohyb vody

Pri tečúcej vode máme niekoľko variant, ako kreatívne pracovať s rýchlosťou expozičného času. Pohyb vody môžeme zamraziť alebo naopak naznačiť. Pomocou šedého alebo neutrálneho filtru vytvoríme na fotografii zaujímavý efekt.
12:09
Vplyv pozadia na náš objekt

Vplyv pozadia na náš objekt

Meníme vyznenie fotky pomocou zmeny uhlu pohľadu. Povieme si, ako pozadie a svetlo vplýva na celkový dojem fotografie. Ukážeme vám, ako len malým pohybom fotoaparátu môžete dostať do fotografie nový rozmer.
8:49
Objektív a ohnisková vzdialenosť

Objektív a ohnisková vzdialenosť

Viete, aký vplyv má ohnisková vzdialenosť na podanie perspektívy? A ako na ňu vplýva objektív? V tejto časti foto školy nájdete odpoveď.
6:39
Fotografovanie detailu

Fotografovanie detailu

Kto z nás by odolal a neodfotil si krásne rozkvitnuté kvety. Ukážeme vám jeden veľmi jednoduchý fígeľ, ktorý vám rozžiari farby na fotografii.
7:01
Fotografovanie portrétu

Fotografovanie portrétu

Aplikujeme 5 krokovú metódu na fotografovanie portrétu. Pracujeme so svetlom a hľadáme prirodzené odrazné plochy.
16:15
Odraz na vodnej hladine

Odraz na vodnej hladine

Vodnú hladinu nájdeme na veľa miestach. Vhodná kompozícia nám zaistí zrkadlenie sa okolia. Čo treba spraviť, aby bol odraz na fotografii čo najjasnejší, sa určite dozviete v záverečnej časti tohto kurzu o fotografovaní.
4:31
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
 1. Odoslať
Roman Pincek
Roman Pincek Zdenku, dakujeme za pozitivny feedback a za priazen. Vsetko dobre a vela fotografickych uspechov do Noveho roka.
25.decembra 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Zdeněk Smištík
Zdeněk Smištík Moc se mi líbí tzv. "vychytávky" např. v tomto videu se světlem v dlani (čas 8:37).Video tutoriály s Romanem P. jsou opravdu na profesionální úrovni a doufám že se můžu těšit na další :-) .
25.decembra 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Katarina Kovalcikova
Katarina Kovalcikova Privítala by som, keby bolo mozne si pozriet samostatne fotky, aby sme si ich mohli porovnat ako hovori pan Pincek vo videu. Bez toho je dost tazke vidiet rozdiel. Pripadne priamo vo videu keby boli porovnane.
14.augusta 2014 Reagovať
 1. Odoslať
Photovia .sk
Photovia .sk ďakujeme za skvelý podnet Katarína. Ilustračne fotky sme doplnili do časti technika na tejto podstránke.
17.septembra 2014
    Aké fotografické vybavenie je odporúčané pre absolvovanie obsahu fotokurzu?


Objektívy

 • Jednou z najčastejších chýb hneď na začiatku, je neuvážená investícia do objektívov. Ak ste začiatočník, najlepšie objektívy sú tie, ktoré máte v brašni. Teda v úvode vášho fotografického snaženia je najlepšie naučiť sa pracovať s tým čo už máte k dispozícii. Vo väčšine prípadov digitálnych zrkadloviek (aj kompaktných fotoaparátov) sa jedná o objektív s rozsahom ohniskovej vzdialenosti aspoň 18-55mm ( 28-90mm po prepočte na kinofilm ). Objektív ktorý pokrýva takýto rozsah postačí na úspešné fotenie väčšiny fotografických tém v dostatočnej kvalite.
 • Neskôr, keď praxou narazíte na limity objektívu ktorý používate sa budete vedieť oveľa lepšie rozhodnúť, aký objektív by bol pre vaše fotografovanie najvhodnejší.

Fotoaparáty

 • Tento foto kurz je vhodný pre všetky digitálne zrkadlovky aj kompaktné fotoaparáty (ideálne s možnosťou manuálneho režimu). Nezáleží na značke, alebo modelovej rade. Základné princípy fotenia platia pre všetky rovnako.

Fotografické skúsenosti

 • Pre úspešné zvládnutie obsahu tohto fotokurzu je dobré chápať základné princípy fotenia. Kurz voľne nadväzuje na foto kurzy Základy práce s fotoaparátom 1 a 2. Získanú teóriu prenáša do reálneho fotografického procesu a na populárnych fotografických situáciách demonštruje vhodné postupy.
 • Po úspešnom absolvovaní obsahu tohto foto kurzu si môžete ďalej rozšíriť vedomosti o základoch fotenia na kurze Ako fotiť portrét v prirodzenom svetle.

Ďalšie fotografické vybavenie

 • Jednou z prvých vecí, ktorou sa môže začínajúci fotograf dovybaviť je statív. Vyrieši mnohé obmedzenia a umožní vytvárať aj také fotografie, ktoré bez statívu nie je možné fotografovať vôbec, alebo len veľmi ťažko.  
 • Fotografické filtre dnes už nie sú takou nevyhnutnosťou ak nefotografujete na film. Nástroje na úpravu fotky v počítači riešia mnohé problémy, ktoré filtre potláčali. Stále sú ale filtre, o ktorých sa toľko nehovorí a sú nenahraditeľné. A práve preto by sme na ne radi upozornili. ND filtre pomáhajú regulovať množstvo svetla, ktoré prechádza objektívom. Vieme teda ovplyvňovať expozíciu čo využijeme napríklad pri fotografovaní krajiny, pohybu ale aj mnohých ďalších kreatívnych zámeroch. 

Fotografická príloha

 • Stiahnite si pomôcku ku sledovaniu obsahu tohto fotokurzu PDF