Tipy na krásne fotky krajiny – fotografovanie

Tipy na krásne fotky krajiny – fotografovanie

Prvá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – ako začať
Druhá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – výber fotoaparátu
Tretia časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – objektívy
Štvrtá časť článku: Tipy na krásne fotky krajiny – príslušenstvo

V predchádzajúcich častiach článku Tipy na krásne fotky krajiny sme si prebrali prípravu, fotoaparáty, objektívy a príslušenstvo, dnes sa teda môžeme vrhnúť na to najdôležitejšie – na samotné fotografovanie krajiny.

Čo je dôležité pri fotografovaní krajiny?

Fotografovanie krajiny je jedným z najnáročnejších, ale zároveň aj jedným z najzaujímavejších fotografických štýlov. Dobrým základom je investícia do kvalitného fotoaparátu a objektívu, oplatí sa doplniť výbavu aj o kvalitný statív a môžete vyraziť do terénu.

Avšak špičková a drahá technika je jedna vec, ale vedieť pravidelne nafotiť krásne zábery krajiniek je niečo úplne iné. Nižšie vám preto ponúkame zoznam dobrých tipov a odporúčaní, ktoré vám pri fotografovaní krajiny výrazne pomôžu.

Doprajte si čas

Väčšina z nás typicky fotografuje krajinu na dovolenkách a výletoch. To je samozrejme v poriadku, ale takto vznikajú skôr dokumentárne, a nie výstavné snímky. Ak sa totiž nejedná práve o fotografický výlet s kamarátmi, musíme zvyčajne myslieť aj na ostatných, alebo strážiť deti. A to nie sú práve ideálne podmienky na fotenie.

Navyše vo väčšine prípadov nie je pri zaujímavej scenérii akurát vhodné svetlo, a čakať naň niekoľko hodín s rodinou jednoducho nie je reálne. Aj keď sa vraví, že štastie praje pripraveným, vznik prvotriednej fotografie za takýchto okolností bude skôr dielom náhody. Krásne fotografie je treba hľadať a doslova loviť, je preto potrebné byť trpezlivý. Fotenie krajiny si dopredu naplánujte a venujte mu dostatok času.

Doprajte si čas

Lokáciu najprv preskúmajte

Miesto, ktoré sa chystáte fotografovať je dobré vopred preskúmať. Vďaka tomu môžete objaviť najkrajší výhľad na scénu, overiť si svetelné podmienky v čase, v ktorom plánujete fotiť alebo nájsť úkryt pre prípad zlého počasia.

Ak chcete napríklad fotografovať výhľad z kopca skoro ráno, znamená to vyšliapať naň ešte za tmy, a práve vtedy vám znalosť terénu príde vhod. Preskúmaním lokácie taktiež zistíte, či je možné na kopci prespať v prípade, ak je terén veľmi zle dostupný. Tento romantický zážitok však odporúčame len skutočne odhodlaným krajinkárom. :)

Lokáciu najprv preskúmajte

Privstaňte si

Aj keď pravidlo zlatej hodinky platí ráno aj večer, väčšina špičkových krajinárskych fotografií vznikne práve ráno. Ráno býva krajina svieža, a často sa v nej vyskytuje prízemný opar, ktorý v kombinácii s dobrou viditelnosťou vytvára úžastnú atmosféru. Rannú hmlu môžete hladať napríklad v doline, cez ktorú tečie rieka alebo potok.

Vstávať je treba skoro, ešte pred východom slnka, čo v lete môže znamenať aj o tretej ráno. V zime môžete byť v posteli síce až do siedmej, ale pri postávaní na mieste a fotografovaní vám bude poriadna zima, je preto rozumné dobre sa obliecť.

Privstaňte si

Využite predpoveď počasia

Samozrejme ani najlepšia príprava a preskúmanie lokácie vám neprinesú istotu, že vytvoríte peknú fotku. Často sa stáva, že rozložíte techniku, čakáte a krásny východ slnka sa jednoducho nekoná. Môže byť zatiahnuté, bez atraktívnej hmly alebo oparu, prípadne môže začať pršať.

Pre tieto prípady je dobré využívať meteorologické radary, aby ste podľa aktuálnych snímkov zistili, ako veľmi je zatiahnuté a či má zmysel vôbec vyraziť do terénu. S pomocou snímkov z družice môžete zistiť aj to, či sa na vás neženie búrka (aj keď práve fotenie počas búrky môže viesť k fantastickým záberom).

Využite predpoveď počasia

Myslite na technickú kvalitu fotiek

Ako sme spomenuli v predchádzajúcich článkoch, špičková technická kvalita fotiek je pri krajinke nevyhnutnosťou. Nezabudnite si správne nastaviť váš fotoaparát – pre správne pochopenie všetkých súvislostí a parametrov odporúčame náš online fotokurz Základy práce s fotoaparátom / I. časť.

Krátka rekapitulácia minulých článkov – maximálnu ostrosť fotiek dosiahnete s pomocou statívu a ďiaľkovej spúšte, pre kreatívne zábery oblohy a vody odporúčame využiť polarizačný a šedý filter a slnečná clona vám môže ušetriť neželanú investíciu do nového objektívu.

Hľadajte zaujímavý hlavný motív

Každá dobrá fotografia by mala obsahovať zaujímavý hlavný motív, a ani fotografia krajiny nie je výnimkou. Či už sa jedná o skalu, kopec, strom alebo rieku, mal by hlavný motív automaticky zaujať divákovu pozornosť, a v ideálnom prípade aj vyrozprávať príbeh danej fotografie. Nezabudnite, že fotografie bez výrazného hlavného motívu sú pre oko diváka menej atraktívne.

Hľadajte zaujímavý hlavný motív

Fotografujte línie, najmä tie zakrivené

Línie sú na fotografii veľmi silným vizuálnym motívom, ak ich však tvorí rieka alebo cesta, vyhnite sa rovným úsekom. Pokúste sa nájsť miesto, na ktorom rieka tečie oblúkom, alebo na ktorom sa nachádzajú zaujímavé zákruty tvorené vozovkou. Obzvlášť atraktívne potom pôsobia línie, ktoré vytvárajú pomyselné písmeno 'S'.

Fotografujte zakrivené línie

Vyhnite sa stredovej kompozícii

Stredová kompozícia fotografiám krajiny príliš nesvedčí, najmä ak je výsledný záber v klasickom, obdĺžnikovom formáte. Štvorcový formát zvláda hlavný motív v strede o niečo lepšie, určite však neurobíte chybu, ak budete väčšinu vašich záberov krajiny komponovať podľa pravidla tretín, teda s hlavným motívom v pravej alebo ľavej polovici fotografie.

Vyhnite sa stredovej kompozícii

Využite odraz

Ak ste sa rozhodli porušiť predchádzajúce odporúčanie a plánujete fotografovať na stred, dobrým nápadom je využiť odraz hlavného motívu na vodnej hladine. Odraz pridá fotke nový rozmer, a pomôže hlavný motív správne 'usadiť' aj v prípade, ak je umiestnený na stred fotografie. Čo treba spraviť, aby bol odraz na hladine čo najjasnejší sa môžete dozvedieť v našom online fotokurze Základy fotografovania na 5 krokov.

Využite odraz

Z dnešného posledného článku zo série Tipy pre krásne fotky krajiny je to všetko, nezabudnite si prečítať aj ďalšie články z našej rubriky Fotoškola. Tešíme sa na vás pri niektorom z ďalších článkov alebo videí a samozrejme želáme čo najviac krásnych fotografií krajiny.

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať
Majka  Opíšová
Majka Opíšová Naozaj krásny text a fotky sú úžasné. Ponúkaš i nejaké kurzy, kde by si ma naučil robiť z fotiek takéto nádhery? Absolvovala som už kurz pokročilej fotky a úpravy fotiek v Lightroom cez https://www.learn2code.sk/ ale pociťujem značné rezervy vo Photoshope. Za každú radu ďakujem.
21.decembra 2017 Reagovať
  1. Odoslať