Lightroom Classic vs Lightroom CC: ktorú verziu vybrať?

Adobe Lightroom Classic vs Lightroom CC: ktorú verziu vybrať?

Adobe Lightroom je program určený na vyvolanie fotografií (ideálne vo formáte RAW) a ich následné triedenie a katalogizáciu. Od začiatku bol vyvýjaný špeciálne pre fotografov a svojim príjemným pracovným prostredím, možnosťami triedenia a špičkovými funkciami na úpravu fotiek si získal srdcia mnohých fotografov.

Ak ste s programom doteraz nemali možnosť pracovať, môžete sa s ním zoznámiť v nášom online fotokurze Základy práce s Adobe Lightroom, skúsenejší z vás môžno ocenia množstvo zaujímavých Lightroomových tipov a trikov, ktoré nájdete v našej sekcii Úprava fotiek.

Verzie programu

Lightroom bol dlho dostupný ako samostatný program, od svojej verzie CC je ale k dispozícii len ako súčasť predplatného v rámci niektorého z balíkov programov od Adobe. Najvýhodnejšie sa dal (a stále ešte dá) Lightroom získať ako súčasť takzvaného fotografického plánu: tento obsahuje súčasne programy Lightroom a Photoshop za cenu 12 eur mesačne.

S príchodom aktualizácie z októbra 2017 bol ale Lightroom rozdelený na dva samostatné programy, čo medzi užívateľmi spôsobilo mierny zmätok: vznikli dve verzie Lightroom Classic a Lightroom CC. Vzhľadom na neštastne zvolené názvy nebolo od začiatku úplne jasné, ktorý z programov je pokračovateľ pôvodného Lightroomu, a na čo vlastne slúži druhý, úplne nový program.

Rozdiel je ale v skutočnosti dosť jednoduchý – pokračovateľom pôvodného programu je Lightroom Classic, novo vzniknutý Lightroom CC je len jeho zjednodušená verzia určená pre tablety a mobilné zariadenia.

Photoshop Lightroom Classic CC

Lightroom Classic

Pokračovateľom pôvodného Lightroomu je teda program nazvaný Lightroom Classic, ktorý vylepšuje pôvodný Lightroom 6 aj Lightroom CC. Keďže sa jedná len o upgrade, všetky dôležité funkcie programu ostali zachované, rovnako tak aj užívateľské prostredie, na ktoré sme boli zvyknutí z predchádzajúcich verzií. Široké možnosti triedenia a katalogizácie fotografií, výborná tonálna úprava a prepracovaná možnosť zmeny farieb vrátane špičkových ČB konverzií sú teda v programe stále k dispozícii.

Ak ste teda pred októbrovou aktualizáciou používali Lightroom CC, teraz ho budete ďalej používať pod novým názvom Lightroom Classic. Ak ste zatiaľ Lightroom nepoužívali a s vyvolaním fotiek to myslíte vážne, práve verzia Classic je tá, ktorú vám odporúčame.

Adobe Lightroom CC

Lightroom CC

Nový program Lightroom CC je už na prvý pohľad iný než pôvodný Lightroom, dokonca sa príliš nepodobá ani na žiaden z ďalších programov od Adobe. Zjednodušene povedané: jedná o editor fotografií pre mobilné zariadenia, teda pre tablety a smartfóny, s funkcionalitou prispôsobenou týmto zariadeniam. Pracovné prostredie je prehľadné, jednoduché a intuitívne, takže naučiť sa v ňom pracovať nie je nič zložité.

Skúsení užívatelia však veľmi rýchlo zistia, že v Lightroome CC chýbajú niektoré zásadné funkcie a pokročilejšie možnosti úprav, ako napríklad Smart kolekcie, krivky, rozdelené tónovanie, kalibrácia fotoaparátu, história úprav, nástroje na tvorbu HDR a panorámy, virtuálne kópie a synchronizácia záberov, export iných typov súborov ako JPEG a pod.

Na druhej strane ponúka Lightroom CC aj niekoľko zaujímavých funkcií, z ktorých najdôležitejšia je samotná úprava fotiek na mobilných zariadeniach, navyše v plnom rozlíšení – teda žiadne náhľady alebo virtuálne kópie. Zaujímvé sú taktiež možnosti farebnej a tonálnej úpravy videa, ako aj automatická synchronizácia úprav medzi viacerými zariadeniami.

Lightroom CC je teda ideálny pre fotografov, ktorí požadujú úpravu fotiek na mobilných zariadaniach a sú ochotní vzdať sa niektorých pokročilejších funkcií, ktoré ponúkal pôvodný Lightroom (teraz Lightroom Cassic).

Hlavné výhody Adobe Lightroom Classic

Hlavné výhody programu Lightroom Classic

 • pracuje s interaktívnym katalógom fotografií (vlastnou knižnicou), originály teda ostávajú v pôvodnom stave
 • široké možnosti katalogizácie, hodnotenia a filtrovania fotografií
 • rýchlo dostupné úpravy na jeden klik s pomocou preddefinovaných presetov
 • umožňuje do hĺbky ovládať a meniť tonálny a farebný rozsah záberov, a to samostatne v svetlých aj tmavých tónoch fotografie
 • výborná práca so selektívnym kolorovaním fotografie
 • podpora HDR a panorám
 • rozpoznanie všetkých novších objektívov od relevantných výrobcov a automatická korekcia ich vád
 • dobre fungujúci retušovací nástroj, možnosť lokálnych úprav s pomocou automatického maskovania, bohaté funkcie prechodových filtrov a vinetácie
 • rozšírená možnosť odšumenia a doostrenia fotografie, odstránenia chromatickej aberácie a pod.

Link na program: Adobe Lightroom Classic

Hlavné výhody Adobe LIghtroom CC

Hlavné výhody programu Lightroom CC

 • úprava fotiek na mobilných zariadeniach v plnom rozlíšení
 • automatická synchronizácia úprav medzi viacerými zariadeniami
 • tonálna farebná úprava videa
 • originály fotiek zálohované na cloude
 • automatické vyhľadávanie podľa kľúčových slov

Link na program: Adobe Lightroom CC

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
 1. Odoslať