GIMP editor: Photoshop zadarmo

Gimp Editor: Photoshop zadarmo

GIMP, alebo presnejšie povedané GNU Image Manipulation Program je dnes považovaný za jeden z najlepších programov na úpravu fotiek, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť do svojho počítača, a to najmä pre svoju podobnosť s profesionálnym programom na úpravu fotiek od spoločnosti Adobe. A práve vďaka tejto podobnosti oboch programov býva GIMP často označovaný ako 'Photoshop zadarmo'.

Čo je GIMP

Podľa slov samotných vývojárov je GIMP voľne distribuovaný program určený na úpravu fotiek, retušovanie, fotomanipulácie a skladanie viacerých fotografií do jednej výslednej montáže. Program však môžete použiť aj na jednoduché kreslenie, grafickú úpravu textu a obrázkov alebo na automatizované hromadné úpravy viacerých fotografií.

Okrem toho GIMP výborne zvláda aj konverzie obrazových formátov, teda uloženie fotografie z jedného formátu do druhého. Vďaka 'open source' filozofii je jeho veľkou výhodou aj otvorenosť a modifikovateľnosť o rôzne druhy plug-inov a doplnkov, od jednoduchých vecí typu výber kresliacich štetcov až po zložité, kompletne naskriptované funkcie na úpravu fotiek.

Najväčšou výhodou ale ostáva dostupnosť a cena. Práve vďaka 'open-source' filozofii je GIMP dostupný úplne zadarmo pre operačné systémy Linux, Windows, aj Mac OS X, stačí si len stiahnuť príslušnú verziu pre váš počítač. Ak sa však svojim svojim fotkám plánujete venovať naozaj intenzívne, prípadne ich chcete podrobiť náročným úpravám, odporúčame zamyslieť sa nad niektorým z profesionálnych programov na úpravu fotiek.

Čo je GIMP: program na úpravu fotiek

Úprava fotiek ako vo Photoshope

GIMP prešiel za niekoľko posledných verzií mnohými vylepšeniami a z pohľadu užívateľského prostredia a komfortu práce ho dnes môžeme bez váhania porovnávať s Photoshopom. Rozhádzané a nevzhľadné menu nahradila možnosť úpravy fotografie v jednom elegantnom okne s pevne ukotvenými paletkami, ktoré poznáme napríklad z programov od spoločnosti Adobe.

Vylepšená bola aj práca so zložitými montážami vďaka možnosti radenia jednotlivých vrstiev do záložiek, lepšia je aj práca s textom a export súborov. Zmenami prešlo aj veľa drobností, vďaka ktorým je práca s programom oveľa jednoduchšia – ako napríklad logickejšie radenie módov preľnutia vrstiev, alebo vytváranie selekcií priamo vo vrstve s podržanou klávesou Alt.

Úprava fotiek ako vo Photoshope

Plug-iny, plug-iny a opäť plug-iny

Napriek tomu, že je GIMP komplexný program schopný zvládnuť rôzne úpravy, množstvo zaujímavých či dokonca kľúčových funkcií nie je automaticky dostupných ihneď po inštalácii. Funkcie, ktoré vám v programe chýbajú, bude nutné najprv stiahnuť z registra GIMP plug-inov, prípadne zo stránok jednotlivých vývojárov, a následne ich nainštalovať. Až potom môžete využívať všetky výhody programu s verejne dostupným zdrojovým kódom, vylepšovaného aktívnou komunitou nadšencov.

Vo forme plug-inu si môžete stiahnuť akýkoľvek doplnok alebo funkciu programu – od relatívne jednoduchého skriptu pre kvalitnejšie doostrenie fotografie, až po komplexný editor súborov vo formáte RAW. Niekedy môže byť síce nájdenie vhodného plug-inu zdĺhavé, na druhej strane je výber skutočne bohatý a prechádzanie zoznamom doplnkov vás často inšpiruje k vyskúšaniu niečoho nového.

Plug-iny pre program GIMP

Vyvolanie RAW-u stále komplikované

Na druhej strane je vhodné spomenúť aj zopár nevýhod. Pre úplných začiatočníkov je najväčší problém priveľká komplexnosť a zložitosť užívateľského rozhrania, ako aj samotná náročnosť programu. Pokiaľ ste sa s podobným typom editora predtým nestretli, budete mať problém pochopiť, čo vlastne niektoré funkcie s vašou fotkou spravia. Dokonca aj skúsení užívatelia Photoshopu, ktorí sú na úpravu fotiek v komplexnom programe zvyknutí, môžu mať s orientáciou v GIMP-e problém, a to najmä na začiatku.

Ako už bolo spomenuté vyššie, nutnosť vyhľadávať, sťahovať a inštalovať plug-iny je trochu obťažujúca, najmä ak sa jedná o kľučovú funkciu, ktorú majú ostatné programy bežne k dispozícii – ako napríklad vlastný zabudovaný RAW konvertor. Nová verzia programu 2.9.6 by už síce mala byť dodávaná aj s možnosťou vyvolania RAW-u, v čase písania článku však táto verzia ešte nebola dostupná pre všetky operačné systémy.

Hlavné výhody programu

Na záver ešte krátka rekapitulácia hlavných výhod programu GIMP:

  • jedná sa o 'Photoshop zadarmo', s podobným vzhľadom aj štruktúrou menu
  • v posledných verziách sa program veľmi zlepšil a priblížil profesionálnej konkurencii
  • slúži najmä na úpravu fotiek, ale umožňuje aj fotomanipulácie, koláže alebo kreslenie
  • zvláda veľké množstvo rôznych typov súborov a obrazových formátov
  • dovoľuje vytvárať vlastné štetce, rovnako ako aj ich import z Photoshopu
  • podporuje prácu s vrstvami, selekciami, s farebnými kanálmi, maskovanie, úpravu farieb, orezové cesty atď.
  • podporuje aj senzorické vstupy z grafických tabletov (prítlak alebo náklon štetca..)
  • má k dispozícii stovky dostupných plug-inov na siahnutie

Link na program: GIMP

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať