Canon DPP: vyvolanie RAW-u (nielen) pre začiatočníkov

Canon Digital Photo Professional: vyvolanie RAW-u (nielen) pre začiatočníkov

Pre všetkých majiteľov zrkadloviek Canon so záujmom o úpravu fotiek ponúka výrobca už dlhé roky bezplatný program na vyvolanie fotiek vo formáte RAW – Canon Digital Photo Professional. Program je súčasťou balenia zrkadloviek, prípadne sa dá pohodlne stiahnuť na webových stránkach výrobcu, stačí vám na to len sériové číslo vášho fotoaparátu Canon.

Rovno na úvod môžeme povedať, že sa jedná o kvalitný a plnohodnotný program na vyvolanie RAW súborov, ktorý v ničom nezaostáva za platenými programami zvučných mien. Nie je v ňom síce možné fotky detailne retušovať, alebo vytvárať komplexné fotomanipulácie, na to však DPP ani nie je určený. Jeho hlavnou úlohou je vyvolanie súborov vo formáte RAW, a túto úlohu zvláda program na jednotku. Ak ale potrebujete svoje fotky podrobiť náročným úpravám, alebo máte v pláne vytvárať fotomanipulácie, odporúčame vyskúšať skôr niektorý z profesionálnych programov na úpravu fotiek.

Prečo použiť na vyvolanie fotiek Canon DPP

Výhoda programu dodaného priamo výrobcom fotoaparátu je nesporná: je úplne logické, že inžinieri v Canone presne vedia, ako vyvolať RAW súbor nafotený ich zrkadlovkou tak, aby výsledná fotografia čo najviac pripomínala fotografovanú scénu správnou farebnosťou aj svetelným podaním. Mnohí fotografi používajúci DPP sa zhodujú, že vernosť a kvalita farieb RAW súborov vyvolaných v programe je neprekonateľná.

Druhou veľkou výhodou je výborná podpora korekcií chýb objektívov priamo od výrobcu. Program umožňuje stiahnuť samostatné dáta pre každý Canon objektív, užívateľ si teda môže stiahnuť balíček pre objektív, s ktorým práve fotografuje. A kto iný pozná lepšie chyby objektívu, než jeho vlastný výrobca?

Výborný algoritmus na vyvolanie RAW súborov

Užívateľské prostredie

Po nainštalovaní programu prichádza na rad prvé zoznámenie s užívateľským prostredím, ktoré nijako nezaostáva za svojou platenou konkurenciou. Po otvorení je dojem na prvý pohľad príjemný a užívateľské prostredie je dostatočne prehľadné. Celá obrazovka je rozdelená do niekoľkých okien: vľavo hore sa nachádza súborová štruktúra, vľavo dole okno pre vytváranie vlastných kolekcií, a zostávajúca dominatná časť obrazovky je vyhradená pre zobrazenie náhľadov vašich fotografií. Ak si to želáte, náhľady fotografií môžu byť doplnené aj o informácie týkajúce sa histogramu alebo expozičných hodnôt fotografie, teda jej metadát.

Okrem zobrazenia ponúka Canon DPP aj bohaté možnosti filtrovania a hodnotenia fotiek: vaše zábery môžete označiť na stupnici 1 až 5, alebo ich hodnotiť s pomocou hviezdičiek. Na základne vášho hodnotenia si fotky potom môžete filtrovať, prípadne môžete využiť filter zobrazujúci len určitý typ súboru, napríklad JPG alebo RAW.

Pred samotnou úpravou fotografií môžete využiť funkciu Quick Check, s pomocou ktorej zábery ešte raz podrobne skontrolujete, a ak sa vám niektoý súbor nebude pozdávať, z úpravy ho môžete úplne vylúčiť. V tomto režime môžete zábery aj zväčšovať a zistiť, či sú dostatočne ostré, alebo využiť šikovnú pomôcku zobrazenia ostriacich bodov. Toto zobrazenie vám ukáže zoznam všetkých ostriacich bodov na fotografii a zvýrazní červenou farbou ten, na ktorý bolo zaostrené. Vďaka tejto praktickej funkcii máte vždy istotou správneho zaostrenia, a fotografie s neostrým hlavným motívom môžete z výberu jednoducho vylúčiť.

Príjemné užívateľské prostredie RAW konvertora

Hlavné menu pre vyvolanie RAW-u

Po stlačení tlačidla Edit Image sa dostanete do hlavného menu pre vyvolanie fotografií. Podobne ako u konkurenčných RAW editorov je obrazovka aj tu rozdelená na niekoľko častí – na veľký náhľad fotografie, na okno s nájstrojovými paletkami a na lištu s možnosťami zmeny zobrazenia fotografie v spodnej časti obrazovky.

Nástrojové paletky v pravej časti sú samozrejme to, čo nás pri úprave fotiek vždy najviac zaujíma. V DPP sú jednotlivé typy úprav dostupné formou klikateľných záložiek, z ktorých každá pokrýva inú oblasť úpravy: od základnej tonálnej úpravy, selektívnu zmenu farieb, orezanie fotografie, korekcie chýb objektívu až po jednoduchú možnosť retušovania.

Hlavné nástroje na úpravu fotiek

V tejto časti určite stojí za zmienku výborný algoritmus na záchranu preexponovaných alebo podexponovaných miest na fotografii, ktorý bez problémov konkuruje najdrahším profesionálnym programom na trhu. Ani 'prepálené' biele miesta, ktoré sa typicky nachádzajú v oblasti oblohy nemusia byť v skutočnosti úplne bez detailov, pokiaľ ste fotografiu dramaticky neprexponovali. Znížením svetlých tónov na fotografii (Highlights) sa vám často podarí vrátiť detaily aj do takých miest, v ktorých by ste ich už ani nečakali. Veľmi podobne to potom funguje aj v tmavých tónoch, ktoré sa môžu zdať na prvý pohľad úplne 'zliate' či dokonca čierne – zosvetlením tieňov (Shadows) často vrátite detaily aj do tých častí fotografie, ktoré ste predtým považovali za stratené.

Jedinou nevýhodou záchrany svetlých a tmavých tónov je nutnosť zosvetliť alebo stmaviť celú fotografiu, úpravy teda nie je možné robiť lokálne, čo určite zamrzí. Až na tento malý nedostatok je ale celková práca s tonalitou a farebnosťou fotografie veľlmí pohodlná a intuitívna.

Detailná úprava farieb na fotografii

Hlavné výhody programu

Na záver ešte krátka rekapitulácia hlavných výhod programu Canon Digital Photo Professional:

  • výrobca vie najlepšie, ako správne vyvolať RAW súbor zo svojho fotoaparátu
  • výborná korekcia chýb objektívu
  • veľmi podrobné informácie o zábere, metadáta
  • informovanie o miestach, na ktoré fotoaparát ostril (zobrazenie ostriacich bodov)
  • umožňuje úpravu veľkého množstva záberov súčasne
  • oddelená úprava svetlých a tmavých tónov záberu
  • pokročilé fukncie doostrenia fotografie
  • možnosť jednoduchej retuše neželaných elementov
  • zvláda aj zlúčenie fotografií do formátu HDR

Link na program: Canon Digital Photo Professional

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať