Fotografia s miernym nádychom erotiky, krásy aj tajomna poteší nie jedno oko diváka. Aby ste vytvárali perfektné fotografie v štýle glamour alebo boudior, je potrebné ovládať sériu základných pravidiel. Tak, ako je v našej fotoškole zvykom, tento fotokurz vám odhalí nejedno tajomstvo, dodá sebadôveru a istotu, ktorá sa vám pri fotení tohto žánru určite zíde.
Boudoir je šteklivá téma. Vaša modelka sa musí cítiť komfortne za každých okolností, inak budú fotografie bez náboja a emócie. Ako by sa mal fotograf správať a načo všetko je dobré myslieť pred tým, ako vôbec stlačí spúšť na fotoaparáte, sa dozviete v tejto časti kurzu.
Aby naše fotenie aj fotografie nechali vždy dobrý dojem, je nutné si všímať aj drobné detaily. Poradíme vám, čo robiť, keď sa dostanete do úzkych a ako odtiaľ vycúvať.
Už možno tušíte, že svetlo a póza dokážu zmeniť vyznenie fotky na nepoznanie. Ukážeme vám, ako fotiť fotky s miernym nádychom romantiky a aj tie provokatívnejšie. V tejto časti foto kurzu sa dozviete ako zvýrazníte ženské krivky a schováte nedostatky modelky. Prezradíme skvelý trik, ktorý vám napovie, kedy je svetlo v správnom uhle.
Ak máme scénu pripravenú, môžeme ísť fotiť. Nastavenia fotoaparátu resp. zrkadlovky a vhodný objektív budú pre fotografie zásadné. Ako zaostrovať a čo neprehliadnuť, tomu sa venujeme v tejto časti kurzu fotografovania.
Zadefinujeme si tzv. „pinocchio a zombie efekt“ a naučíme sa mu pri fotografovaní vyhnúť. Pohoda modelky je veľmi dôležitá, preto sa jej venujeme aj v tejto kapitole.
Pestrú kolekciu fotografií dostaneme ak využijeme prostredie, v ktorom fotografujeme skutočne na maximum. Fotiť môžeme aj keď máme výrazný zdroj svetla na pozadí. Ak na fotku zachytávame siluetu, nesmieme zabudnúť na dôležité pravidlo. V tejto časti fotokurzu si povieme ktoré to je.
Čo všetko máme ako fotograf v obmedzenom prostredí k dispozícii? Všetko. V záverečnej časti predstavíme niekoľko variant a prezradíme ako do fotografie dostať punc luxusu.
Moni Kunovská
Paci sa mi spracovanie a vyklad. Chyba mi tam ze sice v lekcii nastavenia fotaku vravime o tom co si treba nastavit ale je to vseobecne a napriklad konkretne tam neboli hodnoty spomenute, osobne ma zaujima dost iso voci casom atd. Osobne fotim aj glamour ale hlavne zableskami ale viac as mi paci styl prirodzenejsich svetiel ale tam sa stracam pri tom nastaveni lebo bud to mam tmave alebo moc zasumene. Inak zatial co som videa videla sa mi pacia, dufam ze coskoro bude nejake nove :)
Moni Kunovská
No ja som mala ako prvy fotak eos 450D a tam to malo sumelo ale potom som si kupila 7D a ten mal uz pri nizkom iso vyrazny sum, ale teraz mam uz 7d MK II a ten mi vyhovuje aj po sumovej aj ostatnych funkciach. Pacila sa mi ta myslienka ze ho nemam brat ako nepriatela ale spojenca takze budem sa snazit to tak vnimat
19.decembra 2014
Roman Pincek
Moni, ber ISO ako spojenca, nie nepriatela :) Ak spravis korektnu expoziciu, tak dnesne zrkadlovky zvladaju vysoke ISO bravurne. Stavim sa, ze nepoznas rozdiel a akym ISOm bola ta fotka odfotena.
19.decembra 2014
Moni Kunovská
To je pravda radsej to zasumim a bude fajn a viem si na nej spravit nejaky "chceny" zasumeny efekt. ja niekedy chcem technicky nemozne veci :) uz som ticho :) diki za rady
18.decembra 2014
Roman Pincek
Moni, odpoviem Ti tak trochu 'Salamunsky' :) Si v situacii, kedy vies expoziciu danej sceny vyriesit len vo fotoaparate nastavenim clony, casu a ISA. Pracujes iba s dostupnym svetlom a je ho malo. Fotis Boudoir. A teraz sa musis rozhodnut. Prinesies 'domov' fotku s min. sumom ale roztrasenu a neostru ? Alebo prinesies zasumenu fotku (napr. ISO 6400), ale bude technicky ostra ? Co si vyberies ? :)
18.decembra 2014
Moni Kunovská
Dakujem, pozriem si to ja len neviem ci je v poriadku pri takomto zanre pouzivat iso vo vysokych hodnotach. Prelistujem vsetky kurzy a budem urcite mudrejsia :) tesim sa na dalsie kurzy a este raz jedno velke dakujem
17.decembra 2014
Roman Pincek
Moni, vdaka za pozitivny feedback. Co sa tyka nastaveni fotaku, obavam, sa ze aj keby to bolo uvedene, je to vzdy specificke na danu scenu a dane svetelne podmienky, kt. budu urcite vzdy ine, takze tak ci Tak by Ti to velmi zrejme nepomohlo. Ale co sa tyka stanovenia korektnej expozicii, pristupujem k tomu viac menej vzdy rovnako. Moj postup a v zasade aj myslienkovy proces najlepsie pochopis, ak si pozries kurz "Základy fotografovania na 5 krokov"
17.decembra 2014
Igor Urban
Priznam sa, ze som par tyzdnov vahal, preco platit za obsah, ked "podobnych" video lekcii je na Youtube kopa a su "zadara", ale po pozreti tejto lekcie musim uznat, ze to vobec neboli vyhodene peniaze... Dobry obsah a skvela forma podania, zaroven suhlas aj s Marekom, zopar "chyb" by sa oplatilo vidiet, ako aj mozno info priamo na ukazkovych foto o nastavenych hodnotach (ISO, clona, cas, ohniskova vzdialenost). Este raz, palec hore.
Photovia .sk
Ďakujeme za ohlas Igor, sme radi že video pomohlo. Podnety si berieme k srdcu a do ďalších kurzov sa budeme snažiť zapracovať.
22.októbra 2014
Marek Mach
Veľmi dobré lekcie. Palec hore autorovi. Dovolil by som si ale taký malý návrh na zlepšovák. Možno by bolo vhodnejšie pri vysvetľovaní chýb, ktorých sa treba vyvarovať (napr. v lekcii "Fotografovanie profilu" vysvetľovanie pozície pohľadu) doplniť do videa názornú fotoukážku takejto chyby. Nechcem tým tvrdiť, že vysvetľovanie autorom nie je dostatočné, ale takýmto spôsobom by boli lekcie lepšie pochopiteľné aj pre úplných amatérov.
Roman Pincek
Marek, vdaka za pozitivny feedback a cenne rady. Nie vzdy mam k dispozicii material aj s chybou alebo v stave 'pred'. Zcasti, to supluje rubrika 'Kritika portfolia' Ale v kazdom pripade, budem pracovat na zlepseni a drzat sa Tvojich rad. Vdaka !
Aktívnemu fotografovaniu sa venuje už viac ako 5 rokov, no mnoho rokov predtým sa ako začínajúci fotograf venoval usilovnému samovzdelávaniu. Prešiel si všetkými fázami...