Adobe Photoshop Express: online program na úpravu fotiek

Adobe Photoshop Express: online program na úpravu fotiek

Firma Adobe je už viac ako dve desaťročia trhovým lídrom v oblasti tvroby programov na úpravu fotiek, grafiky a webdizajnu. O niečo neskôr pridala k širokej palete svojich programov aj nástroje na tvorbu videa, vizuálnych efektov, motion grafiky, stih zvuku, 3D animácie atď.

Legenda s názvom Photoshop

Najznámejším programom spoločnosti Adobe je samozrejme Adobe Photoshop, ktorý sa už neuveriteľných 25 rokov používa ako program na úpravu fotiek, montáž fotografií a v posledných rokoch dokonca aj ako dizajnérsky nástroj na tvorbu grafiky a webdizajnu.

Svoju popularitu získal Photoshop na začiatku deväťdesiatych rokov ako profesionálny nástroj určený najmä pre grafické štúdiá, vydavateľstvá a tlačiarne, o desaťročie neskôr ho už bežne používali aj profesionálni fotografi, ktorí potrebovali dostať zo svojich fotografií maximum.

Dnes už Photoshop nie je len výsadou kreatívnych profesionálov, používajú ho aj mnohí fotografickí nadšenci, a to najmä vďaka dostupnej možnosti prenájmu v rámci predplateného balíka pre fotografov. Súčasťou tohoto balíka je aj program na katalogizáciu a vyvolanie fotiek Adobe Lightroom.

Adobe Photoshop Express

Nie každý užívateľ je však ochotný za programy na úpravu fotiek platiť, a práve pre týchto ľudí ponúka Adobe svoj online nástroj zadarmo nazvaný Adobe Photoshop Express. Hneď na začiatku je však nutné povedať, že daň za úpravu zadarmo je pomerne vysoká: množstvo fukcií je v porovnaní s klasickým Photoshopom minimálne a rozsah úprav je tiež veľmi obmedzený.

Na druhej strane ponúka program príjemné a rýchlo reagujúce užívateľské prostredie, prehľadné zobrazenie krokov úprav a najmä okamžitý náhľad úpravy bez nutnosti kliknutia: stačí len nabehnúť myšou a efekt úpravy sa automaticky zobrazí.

Začíname s úpravou fotky

Po príchode na stránku programu vás privíta dominantný banner propagujúci platené služby Adobe, nedajte sa ním však zmiasť a rovno kliknite na šedú ikonu so šípkou alebo na tlačítko Upload Photo. Týmto sa dostanete k možnosti nahrať vlastnú fotku vo formáte JPEG a začať s jej úpravou.

Začíname s úpravou fotky: Adobe Photoshop Express

Ovládacie prvky a menu

Hlavné a zároveň jediné menu programu sa nachádza na ľavej strane obrazovky a je rozdelené do dvoch základných sekcií – Edit a Decorate. Kým sekcia Edit slúži na úpravu a retuš vašej fotky, sekcia Decorate prináša rôzne doplnkové funkcie, ako napr. písanie textu, pridanie rámiku okolo fotky alebo vloženie predvolenej grafiky (clipart-u) do fotografie. Keďže dekoračná sekcia je určená skôr na zábavné využitie, budeme sa ďalej venovať len editačnej sekcii programu.

Samotná sekcia Edit je ďalej rozdelená na tri časti, a každá z týchto častí v sebe spája funkcie podľa typu ich použita. V časti Basic nájdete základné funkcie na orez, zmenu veľkosti a retuš fotografií, v časti Adjustments zasa funkcie na úpravu fotky, napríklad vyváženie bielej alebo doostrenie. Posledná časť, Effects, umožňuje použiť na vašej fotke niekoľko typov efektov od zmeny farebného odtieňa až po niekoľko druhov deformácií.

Takmer všetky fukcie programu pracujú systémom preddefinovaných krokov: to znamená, že úpravy majú vždy niekoľko stupňov, ktoré je možné na fotku aplikovať. Minimálny počet stupňov je päť, ale niektoré fukcie ich ponúkajú až sedem či dokonca osem, napríklad pri zmene farebného odtieňa fotky (Tint) si vďaka tomu môžete vybrať z väčšieho množstva farieb.

Funkcie programu Adobe Photoshop Express

Funkcie programu v časti Basic

Crop & Rotate (Orez a Rotovanie) – oreže, prevráti alebo rotuje fotografiu
Resize (Zmena veľkosti) – zmení veľkosť fotky na požadovaný rozmer v pixeloch, alebo na jednu z preddefinovaných veľkostí, napr. pre mobil či profilovú fotku
Auto Correct (Automatická korekcia) – automaticky vylepší fotku
Exposure (Expozícia) – pridá alebo odoberie expozíciu (množstvo svetla na fotke), zosvetlí alebo stmaví fotku
Red-Eye (Redukcia červených očí) – odstráni červený odlesk v očiach
Touchup (Retušovací nástroj) – automatizovaný nástroj na retuš neželaných objektov na vašej fotografii, ako napr. nečistoty, odlesky atď.
Saturation (Farebnosť) – pridá alebo odoberie farbu na fotografii.

Funkcie programu v časti Adjustments

White Balance (Vyváženie bielej) – nastaví farebnú teplotu fotografie
Highlight (Svetlé tóny) – stmaví alebo zosvetlí svetlé časti (Highlights) na fotografii
Fill Light (Blesk) – zosvetľuje tmavé časti na fotografii, ako keby ste použili blesk
Dodge (Zosvetlenie) – lokálne zosvetlí niektoré časti fotografie
Burn (Stmavenie) – lokálne stmaví niektoré časti fotografie
Sharpen (Doostrenie) – doostrí fotografiu
Soft Focus (Jemné rozostrenie) – mierne rozostrí detaily fotografie, aby pôsobila jemnejšie.

Funkcie programu v časti Effects

Crystalize (Kryštalizácia) – deformuje obraz efektom kryštalizácie
Pixelate (Rozpixelovanie) – pridá fotografii digitálny look
Pop Color (Zvýraznenie farby) – zvýrazní a zmení hlavnú farbu na fotografii
Hue (Odtieň) – zmení všetky farby naraz
Black & White (ČB) – zmení farebnú fotografiu na čiernobielu
Tint (Zafarbenie) – pridá ďalšiu farbu do čiernobielej fotografie.
Sketch (Načrtnutie) – pridá kreslený efekt do fotografie
Distort (Deformácia) – deformuje fotografiu.

Link na program: Adobe Photoshop Express

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať