Adobe Photoshop CC: najkvalitnejšia retuš fotiek

Adobe Photoshop CC: najkvalitnejšia retuš fotiek

Adobe Photoshop netreba asi nikomu z vás špeciálne predstavovať, ale pokiaľ náhodou patríte k tej malej hrśtke ľudí, čo o ňom nikdy nepočuli, tu je krátka definícia: Photoshop je najznámejší a podľa väčšiny profesionálov aj najlepší program na retuš a úpravu fotiek všetkých čias. Vlastne je natoľko kvalitný a známy, že dal krycie meno celému jednému odvetviu kreatívneho priemyslu, a to práve retušovaniu a úprave fotiek.

Slová 'fotošop' alebo 'fotošopovaný' môžete často počuť najmä v súvislosti s intenzívne upravenými fotkami modeliek, herečiek, speváčok alebo iných celebrít. Aj keď to nie je pravidlom, často bývajú veľmi výrazne a nerealisticky retušované práve fotky starnúcich hviezd showbiznisu. Odstránenie vrások, vyhladenie pleti, retuš tmavých kruhov pod očami alebo zvýraznenie očí sú pri detailnej úprave fotiek pomerne bežné, avšak v prípade záberov niektorých celebrít je množstvo retuše až zarážajúce.

Ak vás detailná retuš fotografií zaujíma a chcete sa o nej dozvedieť viac, vyskúšajte niektoré z našich videí venované Photoshopu. Ak s Photoshopom ešte len začínate, oplatí sa prečítať náš článok o nastavení Photoshopu pre začiatočníkov.

Najlepšie funkcie pre fotografov: automatická retuš

Pre fotografov ponúka Photoshop okrem ručnej retuše aj možnosť automatického retušovania, ktoré funguje naozaj skvele. Jedná sa vlastne o vypĺňanie označenej oblasti novým obsahom, ktorý je automaticky generovaný podľa svojho okolia.

S pomocou tejto funkcie dokážete veľmi rýchlo odstrániť z fotografie neželané elementy, ako napríklad elektrické drôty alebo stĺpy, prípadne viete doplniť chýbajúci kus pozadia pri zmene rozmeru fotografie. V dnešnej rýchlej dobe je to fantastická funkcia, ktorá funguje na jednotku a ušetrí množstvo času.

Automatická retuš vo Photoshope

Selekcie

Tromfom Photoshopu je aj precízna tvorba selekcií, ktoré môžu byť plne automatizované. To znamená, že program za vás označí komplikované oblasti (napríklad pozadie za fotografovanou osobou) bez toho, aby ste ich museli ručne maskovať. Algoritmus na vytváranie selekcií je skutočne pôsobivý, je totiž vyvýjaný už dlhé roky a s každou novou verziou sa ešte o niečo zlepšuje.

Vrstvy a maskovanie

Okrem selekcií je ďalšou zbraňou Photoshopu práca s vrstvami a maskovanie, ktoré je vzorom aj pre programy konkurencie. Vrstvy oceníte najme pri nedeštruktívnej retuši fotografií, kedy všetky dôležité zásahy môžete vykonať v novej prázdnej vrstve, alebo v kópii fotografie. Zachováte si tak originál pre prípadné budúce úpravy.

Maskovanie využijete pri lokálnych úpravách farieb alebo napríklad pri tvorbe fotomanipulácií – s pomocou masiek vyberiete z viacerých fotiek len jednotlivé časti a spojíte ich do jedného záberu, čoho výsledkom bude fotografia presne podľa vašich predstáv. Výhody práce s vrstvami a rôzne tipy pre správne maskovanie nájdete v našom videu Vrstvy úprav a základy maskovania.

Vrstvy a maskovanie vo Photoshope

Adobe Camera RAW

Photoshop zvláda prácu so súbormi typu RAW s pomocou vlastného vstavaného modulu Adobe Camera RAW, ktorý je považovaný za jeden z najlepších na trhu. Okrem základných tonálnych a farebných úprav umožňuje totiž aj zjednodušenú retuš fotiek, orez, vyrovnanie padajúcich línií, pridanie vinetácie a prechodových filtrov, odšumenie, doostrenie fotografie a dokonca aj lokálne úpravy s pomocou štetca.

Fanúšikov intenzívnej farebnej úpravy (tzv. 'lookov') určite poteší môžnosť úpravy odtieňa, farebnosti a svetlosti jednotlivých farebných RGB kanálov s pomocou funkcií HSL a Camera Calibration. Vďaka tomu je môžné pôvodnú farebnosť fotografie zmeniť na nepoznanie a vytvoriť tak zaujímavý kreatívny záber.

Inteligentné objekty

Inteligentné objekty sú obrovskou pomôckou pre každého fotografa, ktorý svoje fotografie priebežne 'ladí''. Tieto objekty si môžete predstaviť ako prázdne kontajnery, do ktorých je možné umiestniť viacero rôznych úprav a filtrov, ako napríklad doostrenie, odšumenie, rôzne typy transformácie, ale napríklad aj vrstvy s retušou alebo farebnou úpravou.

Ak sa vám po čase niektorá z úprav nebude zdať dosť dobrá, môžete ju bez problémov zmeniť alebo úplne odstrániť bez toho, aby ste ovplyvnili pôvodnú fotku. Zachováte si tak editovateľnú verziu vašej fotografie a všetky úpravy na nej vďaka tomu prebehnú nedeštruktívne.

Inteligentné objekty vo Photoshope

Liquify

Liquify alebo po slovensky skvapalnenie je prepracovaný nástroj na precízne vyrovanie nerovností a nesúmernosti ľudského tela alebo iných objektov. Vďaka tomuto samostanému modulu máte možnosť detailne upraviť napríklad mimiku tváre portrétovaných osôb, alebo aj proporcie ich postáv. Práve Liquify sa pri showbiznisových fotkách často používa na zoštíhľovanie postavy a 'zhadzovanie' prebytočných kilogramov modeliek alebo celebrít.

Liquify vo Photoshope

Keď úprava fotiek nestačí

Veľkou výhodou Photoshopu je aj jeho univerzálnosť: okrem retuše neželaných elementov alebo farebnej úpravy môžete do vašich fotiek napríklad pridať grafiku alebo text a pripraviť si tak vlastný propagačný materiál, alebo návrh novej webstránky.

Na rozdiel od mnohých programov konkurencie do Photoshopu tieto funkcie nie sú pridané len 'naoko': sú špičkovo navrhnuté, do detailov premyslené a maximálne funkčné. Aj to je dôvod, prečo Photoshop okrem fotografov milujú aj grafickí a weboví dizajnéri, dtp operátori a rovnako aj 3D dizajnéri alebo architekti na dokončovanie svojich produktových scén a vizualizácií.

Keď retuš fotiek nestačí

Hlavné výhody programu

Na záver ešte krátka rekapitulácia hlavných výhod programu Adobe Photoshop CC:

  • samostatný modul Adobe Camera RAW, ktorý patrí medzi špičku RAW editorov.
  • doslova neobmedzené možnosti farebnej a tonálnej úpravy fotiek.
  • automatická retuš a vypĺňanie obsahu podľa okolia.
  • intelignetné objekty
  • pokročilá úroveň automatizácie a práce so súbormi (akcie, sckripy)
  • kvalitné filtre, ako napríklad rôzne typy rozostrenia, šumu či doostrenia.
  • Liquify.
  • 30-dňová testovacia verzia zadarmo (Trial)

Link na program: Adobe Photoshop CC

Páčil sa vám tento článok?
Komentáre
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.
  1. Odoslať